statystyki

Dodatkowa władza w ręce szefa PAN. W instytutach zawrzało

autor: Paulina Szewioła10.04.2019, 07:46; Aktualizacja: 10.04.2019, 08:53
Nowelizacja przewiduje także zmiany pożądane przez środowisko. Chodzi o wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN. Będzie to regulacja analogiczna do tej, która obowiązuje obecnie na uczelniach.

Nowelizacja przewiduje także zmiany pożądane przez środowisko. Chodzi o wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN. Będzie to regulacja analogiczna do tej, która obowiązuje obecnie na uczelniach.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk obawiają się ręcznego sterowania ich placówkami przez prezesa akademii.

Ich obawy spowodowane są zmianami w ustawie o Polskiej Akademii Nauk (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1475), jakie przygotowują resort nauki i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Są one efektem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Z opublikowanego w połowie ubiegłego roku raportu NIK (za lata 2014–2017) wynikało bowiem, że instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk nie stosowały się do ograniczeń wynikających z ustawy kominowej. Dokument wskazywał, że tylko w pięciu kontrolowanych (na 69) jednostkach kwota nienależnych świadczeń dodatkowych i nagród rocznych wyniosła 2,7 mln zł. NIK szacuje, że w całej akademii wartość nieprawidłowo wypłaconych wynagrodzeń to około 8 mln zł.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bi Bi(2019-04-11 21:58) Zgłoś naruszenie 82

    Projekt tzw. małej noweli ustawy o PAN opracowały wspólnie MNiSW i KPRM. Po kontroli NIK w ub. 2018 r. nie ulega wątpliwości, iż zbyt rozległa autonomia prowadzi niejednokrotnie do nadużyć w imię umiłowanej wolności, a także do podkopywania ładu instytucjonalnego. Także nadzór merytoryczny i finansowy musi zostać odtworzony w określonej formie, bez dwóch zdań. Tym samym skończą się polemiki i dyskusje prowadzące donikąd.

    Odpowiedz
  • malware(2019-07-17 13:29) Zgłoś naruszenie 20

    Oficjalnie Prezes PAN nie miał żadnego związku ze wzmocnieniem swojej władzy, którą proponowała pierwotna wersja nowelizacji i która była pisana głupio. Oficjalnie. Mógłby łatwiej zwalniać tych, którzy mają inne zdanie. Ale Gowin chyba zrozumiał, że prędzej zrobi sam z instytutów PAN drugą sieć Łukasiewicza, niż dożyje momentu gdy PAN sam się zreformuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane