statystyki

Dodatkowa władza w ręce szefa PAN. W instytutach zawrzało

autor: Paulina Szewioła10.04.2019, 07:46; Aktualizacja: 10.04.2019, 08:53
Nowelizacja przewiduje także zmiany pożądane przez środowisko. Chodzi o wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN. Będzie to regulacja analogiczna do tej, która obowiązuje obecnie na uczelniach.

Nowelizacja przewiduje także zmiany pożądane przez środowisko. Chodzi o wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN. Będzie to regulacja analogiczna do tej, która obowiązuje obecnie na uczelniach.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk obawiają się ręcznego sterowania ich placówkami przez prezesa akademii.

Ich obawy spowodowane są zmianami w ustawie o Polskiej Akademii Nauk (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1475), jakie przygotowują resort nauki i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Są one efektem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Z opublikowanego w połowie ubiegłego roku raportu NIK (za lata 2014–2017) wynikało bowiem, że instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk nie stosowały się do ograniczeń wynikających z ustawy kominowej. Dokument wskazywał, że tylko w pięciu kontrolowanych (na 69) jednostkach kwota nienależnych świadczeń dodatkowych i nagród rocznych wyniosła 2,7 mln zł. NIK szacuje, że w całej akademii wartość nieprawidłowo wypłaconych wynagrodzeń to około 8 mln zł.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bi Bi(2019-04-11 21:58) Zgłoś naruszenie 82

    Projekt tzw. małej noweli ustawy o PAN opracowały wspólnie MNiSW i KPRM. Po kontroli NIK w ub. 2018 r. nie ulega wątpliwości, iż zbyt rozległa autonomia prowadzi niejednokrotnie do nadużyć w imię umiłowanej wolności, a także do podkopywania ładu instytucjonalnego. Także nadzór merytoryczny i finansowy musi zostać odtworzony w określonej formie, bez dwóch zdań. Tym samym skończą się polemiki i dyskusje prowadzące donikąd.

    Odpowiedz
  • malware(2019-07-17 13:29) Zgłoś naruszenie 20

    Oficjalnie Prezes PAN nie miał żadnego związku ze wzmocnieniem swojej władzy, którą proponowała pierwotna wersja nowelizacji i która była pisana głupio. Oficjalnie. Mógłby łatwiej zwalniać tych, którzy mają inne zdanie. Ale Gowin chyba zrozumiał, że prędzej zrobi sam z instytutów PAN drugą sieć Łukasiewicza, niż dożyje momentu gdy PAN sam się zreformuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane