statystyki

Kobiet jest coraz mniej na kolejnych szczeblach kariery naukowej

autor: Paulina Szewioła07.03.2019, 09:01; Aktualizacja: 07.03.2019, 09:01
pracownicy kobiety i mężczyźni

NCN przekonuje, że ma świadomość, iż skuteczne działanie mechanizmów zapewniających równe traktowanie kobiet i mężczyzn w dostępie do funduszy na badania naukowe wymaga stałego podnoszenia świadomości w tym zakresie u wszystkich zainteresowanych: badaczy, ekspertów, Rady agencji i jej pracowników.źródło: ShutterStock

Odsetek doświadczonych badaczek wśród laureatów konkursów Narodowego Centrum Nauki jest niższy, niż wynikałoby to z ich udziału wśród naukowców w Polsce.

Taki wniosek płynie z najnowszych danych na temat udziału kobiet i mężczyzn w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki.

Pokazują one co prawda, że pod względem równego dostępu do funduszy wcale nie odstajemy od innych uznanych europejskich agencji grantowych. Wprost przeciwnie, NCN chwali się, że udział kobiet kierowników projektów w grantach finansowanych przez agencję wynosi 43 proc., podczas gdy w takich agencjach, jak ERC (European Research Council) czy niemiecka DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft), a nawet szwajcarska SNSF (Swiss National Science Foundation), udział ten waha się pomiędzy 20 a 25 proc.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane