statystyki

Projektu „małej nowelizacji” ustawy o PAN. Na podwyżki potrzebne są też fundusze

autor: Paulina Szewioła26.03.2019, 20:00
Naukowcy z IOI PAN pozytywnie przyjęli deklarację ustawowego przerwania dyskryminacji finansowej pracowników naukowych instytutów.

Naukowcy z IOI PAN pozytywnie przyjęli deklarację ustawowego przerwania dyskryminacji finansowej pracowników naukowych instytutów.źródło: ShutterStock

Ustawowe podniesienie stawek minimalnych wynagrodzeń zasadniczych i przeznaczenie na ten cel kwoty takiej jak w grudniu 2018 r. może doprowadzić wiele instytutów do bankructwa już po kilku miesiącach – alarmują naukowcy z Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN.

To reakcja na zapowiedzi resortu nauki dotyczące projektu „małej nowelizacji” ustawy o PAN, o której pisaliśmy jako pierwsi. Ma ona zagwarantować wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych także dla pracowników naukowych instytutów PAN. Obecnie analogiczna regulacja obowiązuje na uczelniach.

Zgodnie z nową ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 276) od tego roku pensje nauczycieli akademickich odnoszą się do minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora na uczelni publicznej. O kwocie bazowej decyduje minister nauki i szkolnictwa wyższego w rozporządzeniu (obecnie to 6400 zł brutto). Spowodowało to realne podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników naukowych szkół wyższych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane