statystyki

Projektu „małej nowelizacji” ustawy o PAN. Na podwyżki potrzebne są też fundusze

autor: Paulina Szewioła26.03.2019, 20:00
Naukowcy z IOI PAN pozytywnie przyjęli deklarację ustawowego przerwania dyskryminacji finansowej pracowników naukowych instytutów.

Naukowcy z IOI PAN pozytywnie przyjęli deklarację ustawowego przerwania dyskryminacji finansowej pracowników naukowych instytutów.źródło: ShutterStock

Ustawowe podniesienie stawek minimalnych wynagrodzeń zasadniczych i przeznaczenie na ten cel kwoty takiej jak w grudniu 2018 r. może doprowadzić wiele instytutów do bankructwa już po kilku miesiącach – alarmują naukowcy z Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN.

To reakcja na zapowiedzi resortu nauki dotyczące projektu „małej nowelizacji” ustawy o PAN, o której pisaliśmy jako pierwsi. Ma ona zagwarantować wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych także dla pracowników naukowych instytutów PAN. Obecnie analogiczna regulacja obowiązuje na uczelniach.

Zgodnie z nową ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 276) od tego roku pensje nauczycieli akademickich odnoszą się do minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora na uczelni publicznej. O kwocie bazowej decyduje minister nauki i szkolnictwa wyższego w rozporządzeniu (obecnie to 6400 zł brutto). Spowodowało to realne podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników naukowych szkół wyższych.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane