statystyki

Pozyskiwanie środków finansowych w PAN kuleje. Duszyński: Środowisko naukowe za mało się stara [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła17.07.2019, 08:44; Aktualizacja: 17.07.2019, 09:32
prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN

prof. Jerzy Duszyński, prezes PANźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- W Polskiej Akademii Nauk jest sporo osób, które nie wiedzą, jak się zabrać do pozyskiwania środków europejskich - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN.

W Polskiej Akademii Nauk zawrzało za sprawą opublikowanej niedawno analizy aktywności publikacyjnej i grantowej PAN, której jest pan współautorem. W jakim celu została ona stworzona?

Chciałem uzyskać informacje o tym, jaki jest wizerunek i pozycja Polskiej Akademii Nauk w skali szerszej niż krajowa, w skali europejskiej.

I jak wygląda PAN z perspektywy międzynarodowej?

Średnio. Uważam, że środowisko naukowe powinno dawać przykład, w jaki sposób dobrze wykorzystywać przystąpienie Polski do UE. Niestety jak wynika z analizy, dzieje się inaczej. Wiele instytutów PAN (25–30 proc.) nie zdobyło do końca 2018 r. żadnego grantu w rozpoczętym w 2014 r. programie ramowym Unii Europejskiej Horyzont 2020 (8 PR). Odzyskujemy jedynie 33 proc. naszego wkładu w ten program. To najgorszy wynik ze wszystkich 28 państw członkowskich UE. Jeśli uwzględnimy to, że w 6 PR odzyskiwaliśmy 46 proc., a w 7 PR 40 proc., to pozycja Polski i tendencja naszego „odzysku” w programach ramowych jest wręcz katastrofalna. Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, żeby to zmienić.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ozzy40(2019-07-17 13:10) Zgłoś naruszenie 206

  Instytuty PAN, tak samo jak i cała nauka w Polsce, dostają za mało pieniędzy, 700 mln - trochę więcej niż jeden goły F-35, a nowy algorytm ministra Gowina obcina corocznie pieniądze najlepszym z nich. Za to co dostają, często robią cuda, wyprzedzając uniwersytety. Z drugiej strony, humanistyka i nauki społeczne w Polsce leżą nie tylko w PAN, a za ich reformę trzeba się było wziąć lata temu. Odnośnie samego PAN - jedną opcją jest centralizacja pod wodzą Prezesa, który przez pierwszą kadencję nie podjął reform i pokłócił się z instytutami (czekamy na ten projekt reformy!). Drugą oderwanie instytutów od towarzystwa naukowego starszych Panów, tzw. korporacji PAN. Trzecią - włącznie ich do uniwersytetów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zibi(2019-07-26 02:28) Zgłoś naruszenie 50

  Pozyskiwanie środków europejskich z unijnego programu HORYZONT 2020 to wyzwanie dla całego krajowego środowiska akademickiego, więc jednostek organizacyjnych uczelni wyższych - 781, branżowych instytutów badawczych - 115, instytutów naukowych PAN - 69. Ponadto nauka polska pod względem finansowania zajmuje dopiero 35 miejsce w Europie wedle danych OECD. Tym samym nakłady na naukę w Polsce są bardzo niskie, a płace nie są konkurencyjne względem wynagrodzeń naukowców z wysokorozwiniętych państw Europy i globu. Polscy naukowcy w ogóle nie muszą się wysilać, bo zwyczajnie nie ma po co. Spokojnie można wrzucić na pełny luz, bez dwóch zdań.

  Odpowiedz
 • ddd(2019-07-19 11:03) Zgłoś naruszenie 112

  Polecam na FB grupę o patologiach polskiej nauki: WYCIĄGANIE GRANTÓW NA PSEUDONAUKOWE BADANIA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane