Nauczyciel powinien zarabiać 10 tys. zł brutto. Praca z klasą to zarządzanie projektem

autor: Klara Klinger04.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 04.04.2019, 12:46
Ile powinien zarabiać polski nauczyciel?

Ile powinien zarabiać polski nauczyciel?źródło: ShutterStock

- Tyle zarabia project manager w firmie. A praca z klasą to jest zarządzanie projektem. Odpowiedzialność ogromna. Do zawodu nauczyciela powinno się rekrutować najlepsze 5‒10 proc. absolwentów polskich uniwersytetów - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Kierownik przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości projektu „Szkoła dla innowatora”, który opisywaliśmy na łamach DGP.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (142)

  • Nauczyciele wykolegowani przez goraszke(2019-04-04 07:51) Zgłoś naruszenie 1227

    Z powodu dezorientacji zmniejszą liczbe strajkujacych bo nauczyiele do konca nie beda wiedzieli jakie sa postanowienia i trudno im bedzie sie przez weekend zintegrowac. Jest to celowe dzialanie wszystkich uczestnikow Magdalenki2. Nauczyciele w kraju to najnizsza grupa spoleczna dzieki polityce polskiej wladzy i nic sie nie zmieni po tych negocjacjach z soltysowa

    Odpowiedz
  • katek(2019-04-04 07:52) Zgłoś naruszenie 10735

    Chyba sobie jaja robicie. Przeciez tyle zarabia na korkach

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • kuba(2019-04-04 08:02) Zgłoś naruszenie 4268

    Nauczyciel to bardzo odpowiedzialny zawód i powinien zarabiać tak jak poseł lub senator.Przecież w sejmie,senacie i rządzie większość to byli nauczyciele -przeważnie historycy.Popieram niech zarabiają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brawo PiS(2019-04-04 08:05) Zgłoś naruszenie 11030

    założę się że podwyżka dla nauczycieli = strajk w urzędach, a potem może pielęgniarki i nie będzie ciekawie. Rząd powinien się wreszcie postawić i powiedzieć - o taką figę... nie podoba się to się zwolnić i wykazać na wolnym rynku albo to tak fajnego Lidla.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Cent(2019-04-04 08:21) Zgłoś naruszenie 11416

    znajomość zarządzania projektem zerowa!!

    Odpowiedz
  • EksBelfer(2019-04-04 08:41) Zgłoś naruszenie 8411

    Jest jeden sposób na poprawę szkolnictwa, nauczania i wychowania. Po pierwsze zlikwidować kartę nauczyciela, która konserwuje słabych nauczycieli i demoralizuje. Po drugie, podnieść wynagrodzenie nawet do 10.000 brutto, ale wymagać i zwalniać nauczycieli z kiepskimi wynikami. Dobór naturalny zrobi resztę.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-04-04 08:44) Zgłoś naruszenie 578

    Mogę się wypowiedzieć co do jakości nauczania, gdyż od 32 lat prowadzę działalność gospodarczą. Nowy pracownik przychodzący zaraz po szkole nie ma żadnej wiedzy która potrzebna na rynku pracy. Dopiero po szkoleniach w firmie, co trwa nieraz i pół roku zaczyna "łapać" o co chodzi. Mam małą firmę, gdzie kilka lat temu pracownik u mnie zarabiał ponad średnią krajową. Obecnie po rządach PO zmniejszyłem działalność, zwolniłem część pracowników, a pracownicy zarabiają połowę średniej krajowej, gdyż nie stać mnie było na podnoszenie zarobków. Pracuję jako właściciel firmy średnio kilkanaście godzin. Zarabiam pięć razy mniej niż jeszcze 10-15 lat temu. Obecnie średnio rocznie płacę budżetowi ponad 300 tys. złotych. Błędem rządzących było to, że po przemianach nie zlikwidowano wszystkich przywilejów i nie stworzono przejrzystego systemu płac. Wiedza urzędników skarbowych jest żenująca, nie mając żadnej praktyki w działalności gospodarczej, bardzo często powołują się na doświadczenie życiowe. W sądach administracyjnych również wiedza co do zasad prowadzenia działalności gospodarczej, czy interpretacji i logiki przepisów podatkowych i księgowych jest żenująca. Urzędnik jest w stanie zniszczyć firmę dla swoich partykularnych celów, a sądy im w tym pomagają. W tym roku idę już na emeryturę i likwiduję firmę. Jedyne co mi zostanie po firmie, to "by-pasy".

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Aga(2019-04-04 08:53) Zgłoś naruszenie 17119

    Praca nauczycieli (w zdecydowanej większości) to nie zarządzanie projektem, a jedynie praca ze schematami i na schematach.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • isia(2019-04-04 09:01) Zgłoś naruszenie 9724

    chyba przesada z tymi 10 000 dla nauczycieli którzy i tak maja tyle przywilejów z karty nauczyciela i którzy obecnie nie spełniaja sie jak prawdziwi pedagodzy bo stale czekaja ,zeby dorobic na korepetycjach,a poza tym maja tyle wolnego ,ze to grzech co obecnie wyprawiaja ,kosztem dzieci.Ile zatem powinna zarabiać pielęgniarka,której praca jest bardziej odpowiedzialna i pracuje świątek,piątek i niedzielę a zarabia dużo mniej.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ededwin(2019-04-04 09:23) Zgłoś naruszenie 658

    A jaka powinna być emerytura ? Myślę ,że 20 tyś zł miesięcznie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dodek(2019-04-04 09:32) Zgłoś naruszenie 445

    Może pan profesor spojrzy na tabele płac naukowców (m.in. profesorów na uczelniach) i dopiero wypowiada na temat płac nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 2tgv(2019-04-04 09:58) Zgłoś naruszenie 342

    Problem polega na tym, że wszyscy chcą więcej i więcej. Jeśli damy - bo chcą - to pojawia się inflacja. Te 10 000 jutro będzie warte tyle co 5000 dzisiaj. Po drugie, zgodzić się trzeba z przedmówcami, że po nauczycielach (jeśli dostaną to co chcą) ustawią się inne grupy zawodowe. Wynagrodzenie z pracy powinno zapewniać odpowiedni byt (tzn. możliwość wychowania potomstwa), ale nie może być zbyt wysokie, bo zabije inicjatywę pracowników. Dojdziemy bowiem do sytuacji "czy się stoi czy się leży" i konieczności wprowadzenia sztywnych cen. Oczywiście można też pójść w drugą stronę, po amerykańsku - wolny rynek - kogo stać ten się uczy, kogo nie stać - nie będzie umiał nawet czytać i pisać. Kogo stać to się leczy- kogo nie stać umiera. Kogo stać - je - kogo nie stać - głoduje. Teraz jesteśmy gdzieś w połowie

    Odpowiedz
  • manager były nauczyciel (2019-04-04 10:03) Zgłoś naruszenie 298

    Fajna teoria. Powinien zarabiać.A dopóki nie zarabia to o czym jest ta gadka. profesorska? Projekt manager we wsi Głucha Dolna tez powinien tyle zarabiać, a nie 1/4 tego, bo "przecież na wsi życie tańsze, nie potrzebują tyle". 10 tysięcy to zarabia wójt, a nie nauczyciel. Ile wtedy bedzie zarabial wójt 30 tysiecy? 50? Zrównanie płac managera do wysokości płacy nauczyciela w wielu miejscach jest nierealne. Pomarzyć każdy może, nawet pan profesor, ten tekst tylko miesza ludziom w głowach.

    Odpowiedz
  • Tadek(2019-04-04 10:15) Zgłoś naruszenie 6414

    Czy państwo nauczyciele nie rozumiecie że rząd nie ma pieniędzy na wasze żądania. Proszę iść do prywatnych szkół tam lepiej płacą. Mój szef mówi nie podoba się małe zarobki to proszę odejść i zatrudnić się w innej firmie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • franek(2019-04-04 10:19) Zgłoś naruszenie 314

    A kogo to obchodzi,że będzie ogromna inflacja-przecież opozycja chce tej inflacji.A później będzie mówić co innego.

    Odpowiedz
  • Hmmm(2019-04-04 10:31) Zgłoś naruszenie 01

    Niech to NiemieckaPOlskka GP prawna opowie Tuskowi.

    Odpowiedz
  • Ala(2019-04-04 10:35) Zgłoś naruszenie 735

    Moja córka jak szła na studia to na pedagogikę szli najgorsi uczniowie bo tam wszystkich przyjmowali bo na inne kierunki by się nie dostali lub odpadli przy pierwszych zaliczeniach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kate(2019-04-04 10:39) Zgłoś naruszenie 30

    A 3 MIESIĄCE WOLNEGO ???? może kontrakt hmmm?

    Odpowiedz
  • Michał(2019-04-04 10:42) Zgłoś naruszenie 196

    Wg mnie każdy (tak, nauczyciel też) powinien mieć coś na kształt własnej działalności. Ile wynegocjujesz - tyle zarabiasz. Jesteś dobry to zarabiasz dużo, a jeśli jesteś nędzny to i nędznie zarabiasz. No i podatki każdy powinien płacić sam. A nie tak jak teraz. 90 % społeczeństwa nie wie nawet ile idzie na państwo z jego pensji. Tak to ktoś sprytnie wymyślił. Czego oczy nie widzą.... itd. Wtedy byłoby sprawiedliwie.

    Odpowiedz
  • nowy pomysł(2019-04-04 10:42) Zgłoś naruszenie 20

    10 tyś brutto + likwidacja karty nauczyciela !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz