statystyki

Brak sieci szkół i błędne arkusze organizacyjne mogą utrudniać zwolnienia nauczycieli

autor: Patrycja Otto, Leszek Jaworski03.04.2019, 10:55; Aktualizacja: 03.04.2019, 11:48
nauczyciel

nauczycielźródło: ShutterStock

W sprawie jednostek samorządu terytorialnego, które nie podejmą uchwał o nowej sieci szkół, wojewoda nie może zrobić nic. Brakuje bowiem przepisu, który pozwoliłby mu reagować na takie zaniechanie. Pewne możliwości mają tylko rodzice uczniów. Zwolnienie nauczyciela przed uchwaleniem nowej sieci szkół to niepewne posunięcie. Dyrektorzy narażają się na pozwy o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie

Dokładnie dwa lata temu rady gmin podjęły uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Taki obowiązek wynikał z art. 210 i 217 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm). Uchwały te za kilka miesięcy stracą ważność i trzeba uchwalić nowe. Jednak nie wszystkim JST się z tym spieszy, a niektórzy samorządowcy uważają, że nie muszą tego robić, bo skoro przekształcenia dokonano w 2017 r. i od tego czasu nic się u nich nie zmieniło, to po co uchwalać drugi raz to samo (zobacz: „Gminy, nauczyciele, rodzice zaplątani w sieć szkół. A terminy płyną nieubłagalnie” w Tygodniku Gazeta Prawna nr 58 z 22‒24 marca 2019 r.). Ale Ministerstwa Edukacji Narodwej taki argument nie przekonuje. – To niezgodne z prawem – przypomina resort.

– Każda gmina jest zobligowana prawem do ustalenia sieci szkół podstawowych na okres od 1 września 2019 r. i nie może działać na podstawie uchwały podjętej przez radę gminy w marcu 2017 r. – mówi rzeczniczka resortu Anna Ostrowska. Czy więc ewentualna niesubordynacja samorządów spotka się z jakąś sankcją? Minister edukacji Anna Zalewska mówiła niedawno, że ten, kto nie dopełni obowiązku, będzie miał do czynienia z wojewodą. Tylko czy faktycznie ten organ nadzoru ma narzędzia, by wymusić na samorządzie ustalenie nowej sieci szkół?

– Analiza przepisów ustrojowych dotyczących nadzoru nad działalnością samorządową pokazuje, że nie ma normy, z której można byłoby wywodzić kompetencję organu nadzoru do zakwestionowania stanu zaniechania legislacyjnego ze strony JST – twierdzi radca prawny Bartosz Góra. I dodaje, że np. art. 88 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506) przyznaje organom nadzoru prawo żądania informacji i danych dotyczących organizacji i funkcjonowania JST, niezbędnych do wykonywania przysługujących im uprawnień nadzorczych. Jednak samo ustalenie w tym trybie, że gmina nie wykonała obowiązku uchwalenia prawa miejscowego, to za mało, by podjąć działanie nadzorcze. Zdaniem prawnika istotą kontroli sprawowanej przez wojewodów jest reakcja na takie działania gminy, których skutkiem jest powstanie określonego aktu, wobec którego można podjąć działania sprawdzające i wydać rozstrzygnięcie nadzorcze. – Brakuje jednak przepisu upoważniającego do reakcji wojewody na zaniechanie legislacyjne – uważa Bartosz Góra. Według niego konsekwencją powyższego jest art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który uzależnia reakcję organu nadzoru od działania (podjęcia niewłaściwej uchwały), a nie od zaniechania. Wtóruje mu dr Magdalena Niziołek, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Jej zdaniem nie ma możliwości nałożenia kary na gminę, w sytuacji gdy rada nie podejmie do 31 sierpnia 2019 r. uchwały w zakresie ustalenia planu sieci szkół i określenia granic ich obwodów. Dopuszczalność nałożenia takiej sankcji nie wynika też z jakichkolwiek innych przepisów prawa – uważa prawniczka.

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z 29 marca 2019 r.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane