statystyki

Reforma instytutów naukowych jednak się odbędzie

autor: Paulina Szewioła19.12.2018, 07:25; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:28
Projekt poselski jest bardzo podobny do przygotowanego przez resort nauki i przyjętego przez rząd 28 grudnia 2017 r.

Projekt poselski jest bardzo podobny do przygotowanego przez resort nauki i przyjętego przez rząd 28 grudnia 2017 r.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy zakładającej połączenie kilkudziesięciu placówek naukowych w jedną sieć koordynowaną przez Centrum Łukasiewicz trafił ponownie do Sejmu. Tym razem jako inicjatywa posłów PiS.

Zastąpił on projekt rządowy, który w listopadzie został wycofany z prac parlamentarnych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) tłumaczyło wówczas, że trzeba było dostosować go do nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 2024). Po poprawkach miał trafić szybszą (poselską) ścieżką ponownie do Sejmu.

Niewielkie zmiany

Projekt poselski jest bardzo podobny do przygotowanego przez resort nauki i przyjętego przez rząd 28 grudnia 2017 r.

Sieć od początku miała realizować projekty w dziedzinach priorytetowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizować ich wyniki. Dzięki temu miała być możliwa sprawniejsza koordynacja agendy badawczej instytutów, efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury, lepsza komunikacja z rynkiem i ujednolicenie zasad komercjalizacji i transferu wiedzy do gospodarki.

W projekcie rządowym zakładano, że sieć będzie składać się z 38 instytutów badawczych. W poselskiej inicjatywie pojawił się oprócz nich PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane