RPD: Uczniowie klas VIII i gimnazjaliści bez równych szans w konkursach kuratoryjnych

31.10.2018, 15:38; Aktualizacja: 31.10.2018, 16:07
Reforma szkolnictwa przywróciła osiem klas w szkole podstawowej i wprowadziła stopniowe wygaszanie gimnazjów.

Reforma szkolnictwa przywróciła osiem klas w szkole podstawowej i wprowadziła stopniowe wygaszanie gimnazjów.źródło: ShutterStock

Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjów mają nierówne szanse w konkursach wiedzy organizowanych przez kuratorów oświaty, w efekcie czego nie będą mieli takich samych szans przy rekrutacji do szkół średnich – uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • klr(2018-11-01 09:02) Zgłoś naruszenie 172

  Tu nawet nie chodzi o to, ile lat uczniowie klas VIII uczyli się chemii, fizyki, geografii, biologii czy drugiego języka obcego. Oni po prostu tak są obciążeni nauką w zakresie obowiązkowych lekcji (7-8 godzin dziennie), że nie mają ani siły, ani chęci brać udziału w jakichkolwiek zajęciach dodatkowych. Pani minister w telewizji bezczelnie oświadcza, że jeśli tak jest, to jest to wina dyrektorów szkół i nauczycieli. W tym momencie aż się prosiło, by prowadzący pokazał wszystkim RAMOWE PLANY NAUCZANIA i wyjaśnił przeciętnemu widzowi, czym one są i kto je tworzy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2018-11-03 23:05) Zgłoś naruszenie 60

  Pani Zofio ,nie będę nikogo usprawiedliwiać,ani na nikogo napadać.Konkursy rządzą się swoimi prawami i proszę mi wierzyć,że sukces ucznia jest wypadkową tytanicznej pracy jego samego ,olbrzymiej pomocy rodzica i pracy Nauczyciela,który to robi ku chwale ojczyzny.Powodzenia na konkursie,

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2018-11-01 13:13) Zgłoś naruszenie 51

  Laureatami konkursów przedmiotowych zostają bardzo zdolni uczniowie i dodatkowo muszą być pracowici i trafić na Nauczyciela,który poświęci swój wolny czas,dla nich ,kosztem swoich dzieci.Nie każdy zdobywa olimpijskie złoto,ale każdy te 100 m przebiegnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mama Mai(2018-11-05 20:19) Zgłoś naruszenie 20

  Bardzo popieram inicjatywę Rzecznika, to się nadaje do sądu co zrobili z rekrutacją w tym roku. Szkoda tylko dzieci :(

  Odpowiedz
 • rodzic(2018-11-14 09:50) Zgłoś naruszenie 10

  Mój syn jest uczniem ósmej klasy szkoły podstawowej. Z języka angielskiego zdobył podobno około 80%, ale jego praca nie została wzięta pod uwagę, bo szkoła spóźniła się (kolejny raz) z wysłaniem jego pracy (około godzinę). Odwoływaliśmy się do kuratorium i co i nic, odpowiedź zgodnie z regulaminem odrzuca się wszystkie prace, które nie przyjdą w ustalonym terminie. I co ma zrobić taki uczeń któremu odbiera się szansę? Z matematyki okazało się, że przedostał się do etapu rejonowego, ale mam wrażenie, że do kolejnego etapu ma marne szanse się przedostać. Do konkursów (matematyka, polski itd.) musi sam się przygotowywać, a jak ma z czymś problem to niestety na żadnego z nauczycieli nie może liczyć. Do egzaminów ósmoklasisty też nie przygotowują wogóle, bo po co trzeba wysłać wszystkich ze wsi do branżówek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane