statystyki

Reforma edukacji uderzy gminy po kieszeni. Czternastką nauczycieli

autor: Artur Radwan31.10.2018, 07:08; Aktualizacja: 31.10.2018, 07:12
Resort edukacji deklaruje, że pod koniec roku przedstawi zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli. Samorządy nie liczą na zbyt wiele, bo wiedzą, że 2019 to rok wyborczy i nikt nie będzie chciał się narażać nauczycielom.

Resort edukacji deklaruje, że pod koniec roku przedstawi zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli. Samorządy nie liczą na zbyt wiele, bo wiedzą, że 2019 to rok wyborczy i nikt nie będzie chciał się narażać nauczycielom.źródło: ShutterStock

Mniej godzin ponadwymiarowych i niepełne etaty sprawią, że gminom trudniej będzie wywiązać się z ustawowych średnich wynagrodzeń dla nauczycieli. Oznacza to, że będą musiały wypłacić im wyższe niż rok wcześniej wyrównania w postaci czternastej pensji.

W tym roku wskutek podwyżek nauczycieli obowiązują dwie kwoty bazowe będące podstawą do wyliczenia średniego wynagrodzenia – od 1 stycznia 2752,92 zł, a od 1 kwietnia 2900,20 zł. Samorządy przy naliczaniu średniej płacy muszą uwzględnić je obie. Jeśli okaże się, że pedagodzy na którymkolwiek stopniu awansu zawodowego nie osiągną średniej płacy przewidzianej w art. 30 Karty nauczyciela, samorząd do końca stycznia jest zobligowany do wypłacenia im wyrównania w postaci czternastki. Gminy co roku przeznaczają na to świadczenie średnio 250 mln zł. Szacują, że w tym roku te wydatki mogą być wyższe.

Drogie gołe etaty


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • kolo(2018-10-31 07:35) Zgłoś naruszenie 551

    Nie ma żadnej 14-tej pensji. Jest to rekompensata za zbyt niskie płace i to płacona dopiero po 3-15 miesiącach od zaniżonego wynagrodzenia w zeszłym roku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2018-10-31 08:37) Zgłoś naruszenie 522

    Więc ile faktycznie zarabia nauczyciel. Jeżeli kwota bazowa to 2700,gdzie te 5000 wg Zalewskiej. Nauczyciel jest na dnie jeżeli chodzi o płace. Niedługo będzie ich brak. PIS niszczy polską szkołę.

    Odpowiedz
  • Dumas(2018-10-31 07:49) Zgłoś naruszenie 412

    Radwan,a co w tym dziwnego..wyobraź sobie że Twój szef mówi Ci że masz zarabiać 3000,a co miesiąc dostajesz 2600...więc to nie czternastaka tylko wyrównanie Twojej pensji!!..CHŁOPIE KTO CI PŁACI ZA SZCZUCIE LUDZI PRZECIW NAUCZYCIELOM???Może o dziennikarzach napiszesz i ich zarobkach oraz sprzedawaniu się politykom co???Napisz o swoich kolegach że za lepszą kasę robią telewizje czy czasopisma chwalące jedną lub drugą stronę!!Gdzie wasza solidność dziennikarska co??Uczciwość itp..pokaż zarobki ludzi np. swoje!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Seba(2018-10-31 12:56) Zgłoś naruszenie 360

    lata mijają, a p. Radwan ciągle niedouczony. I pisze bez zrozumienia.

    Odpowiedz
  • Mietek(2018-11-01 11:09) Zgłoś naruszenie 281

    Nauczycielom pieniądze lecą z nieba, zarabiają 5 tysięcy, ba 10 tysięcy.... I ciągle im mało! Maja 13, 14, 20....dodatkówcco nie miarą, pieniądze się sypią.... Drodzy państwo bzdura! Moja żona przez 30 lat była nauczycielką, kochała tą pracę... I całe szczęście że była moją żoną to nie biedowała... Miał ją kto utrzymywać bo z jej pensji nawet na rachunki nie starczało. I tak śmieje się z polskich nauczycieli, że muszą mieć zamożnych partnerów jeśli chcą pracować w tym zawodzie..

    Odpowiedz
  • Warszawiak(2018-10-31 16:44) Zgłoś naruszenie 240

    Z tego co się orientuję, to nawet takiej rekompensaty nie ma - przynajmniej w Warszawie. Ja już kolejny rok dostaję poniżej średniej z art. 30 KN i znów otrzymałem odp. z Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty, że samorząd ma zapewnić rzeczoną średnią na jego obszarze działalności jako - właśnie - średnią dla wszystkich, a nie poszczególnych nauczycieli, która w tym mieście podobno stanowczo przewyższa tę krajową, więc warunek jest spełniony. Tak więc nie ma dla mnie żadnej rekompensaty z tego tytułu.

    Odpowiedz
  • weis(2018-11-01 17:43) Zgłoś naruszenie 181

    Jaka czternastka towarzyszu Radwan, pomyśl co piszesz!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ccv(2018-11-03 21:27) Zgłoś naruszenie 140

    Panie Radwan, 1. nie ma czegoś takiego jak 14stka nauczycieli. Gdyby gminy się wywiązywały z wypłacania tego co się należy w ciągu roku nie byłoby problemu z wypłacaniem wyrównania. Ich decyzja. Ja dostałem 14stkę tylko raz kilka lat temu i wynosiła ona aż 13 złotych (słownie trzynaście) 2. od kilku lat mam tyle godzin ile maksymalnie dopuszcza prawo i nie zanosi się na to aby miało się to zmienić bo nie ma chętnych do pracy, jak emerytom się znudzi to chyba z łapanki będziemy brać kogokolwiek chętnego do pracy u nas

    Odpowiedz
  • Tim(2018-11-10 21:24) Zgłoś naruszenie 60

    Zgadza się jest czternastka. Ja w ubiegłym roku otrzymałem 14 zł wyrównania.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hańba gazety prawnej(2018-11-04 20:07) Zgłoś naruszenie 30

    Przykre, przykre, że cenzurujecie i usuwacie komentarz z cytatem z innego portalu. Co z tego, że nie po waszej myśli jeśli dane prawdziwe. Żądam przywrócenia tamtego komentarza.

    Odpowiedz
  • Sisic(2018-10-31 16:35) Zgłoś naruszenie 133

    Wiecie, można zająć się czymś innym, ale u prywaciarza nie ma 13, 14, jak nie zrobisz targetu, to żegnaj, nie ma miał gwarantowanego zatrudnienia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz