statystyki

Egzamin ósmoklasisty: Test na próbę powinien być bez ocen

autor: Anna Wittenberg30.10.2018, 17:00
Problem w tym, że egzamin pisany w grudniu trudno jest rzetelnie oceniać.

Problem w tym, że egzamin pisany w grudniu trudno jest rzetelnie oceniać.źródło: ShutterStock

W grudniu podstawówki będą mogły zorganizować próbny egzamin ósmoklasisty. CKE zastrzega, że uczniowie nie powinni dostawać za niego stopni.

Egzamin będzie się odbywać między 18 a 20 grudnia. Dla uczniów to okazja, by sprawdzić się przed właściwym testem, który jest zaplanowany na połowę kwietnia. Dzięki próbie będzie wiadomo, jak radzą sobie z formułą egzaminu, a szkoły z przeprowadzeniem go pod względem proceduralnym. Próbny test będzie przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną z tych przedmiotów, które znajdą się następnie na właściwym egzaminie, czyli: języka polskiego, matematyki i języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

Jak przypomina dyrektor CKE Marcin Smolik, chodzi o to, by zidentyfikować wiadomości i umiejętności, które dany uczeń już opanował, oraz nad czym jeszcze należałoby z nim popracować. Według zaleceń egzaminatorów próbny egzamin należy przeprowadzić w warunkach zbliżonych do tych, które panują podczas tego prawdziwego. Uczniowie powinni zacząć pracę o tej samej godzinie, o której rozpocznie się normalny test, samodzielnie rozwiązywać zadania, zaznaczać odpowiedzi na karcie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Redzi(2018-10-30 22:24) Zgłoś naruszenie 141

  Super. Najlepiej stresować dzieci przed świętami. Test ośmioklasisty według nauczycieli przygotowujących się do jego sprawdzania jest nieporównywalnie trudniejszy z testem gimnazjalnym. Ten sam rocznik a znowu różne kryteria. Dzieci polegną na tym teście, tylko w imię czego? Ideologii!

  Odpowiedz
 • czsa(2018-10-30 22:44) Zgłoś naruszenie 120

  No cóż, z chwilą, kiedy VII i VIII klasom dowaliło się po 7-8 godzin lekcji dziennie, władowało się gimnazjalnych repetentów, w struktury wielu podstawówek włączyło się gimnazja, egzamin ósmoklasisty na nielicznych robi jakiekolwiek wrażenie. Niestety, ale w wielu przypadkach nastąpiło tzw. "zmęczenie materiał".

  Odpowiedz
 • Miska(2018-12-04 11:02) Zgłoś naruszenie 10

  U nas w szkole egzamin wypadl bardzo zle ,wiekszosc nie zdobyla pozytywnego wyniku,ale wpisano dzieciom jedynki razy 2 do dziennika. Czy tak moze byc? Oceny spadly dziecio diametralnie w dol i nie maja szans na dobre oceny na semestr. Sa zalamani i ich rodzice takze to jest chore!!! Prosze o pomoc w imieniu calosci

  Odpowiedz
 • ala(2018-12-19 13:41) Zgłoś naruszenie 00

  Moje dziecko nie zdążyło dokończyć testu z j.p konkretnie wypracowanie napisała w 2/3 zabrakło czasu i to samo z matematyki jakieś 2 zadania w plecy.Zazwyczaj pisze na 5 i często na 6 .więc jest dramat

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane