statystyki

Egzamin ósmoklasisty: Test na próbę powinien być bez ocen

autor: Anna Wittenberg30.10.2018, 17:00
Problem w tym, że egzamin pisany w grudniu trudno jest rzetelnie oceniać.

Problem w tym, że egzamin pisany w grudniu trudno jest rzetelnie oceniać.źródło: ShutterStock

W grudniu podstawówki będą mogły zorganizować próbny egzamin ósmoklasisty. CKE zastrzega, że uczniowie nie powinni dostawać za niego stopni.

Egzamin będzie się odbywać między 18 a 20 grudnia. Dla uczniów to okazja, by sprawdzić się przed właściwym testem, który jest zaplanowany na połowę kwietnia. Dzięki próbie będzie wiadomo, jak radzą sobie z formułą egzaminu, a szkoły z przeprowadzeniem go pod względem proceduralnym. Próbny test będzie przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną z tych przedmiotów, które znajdą się następnie na właściwym egzaminie, czyli: języka polskiego, matematyki i języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

Jak przypomina dyrektor CKE Marcin Smolik, chodzi o to, by zidentyfikować wiadomości i umiejętności, które dany uczeń już opanował, oraz nad czym jeszcze należałoby z nim popracować. Według zaleceń egzaminatorów próbny egzamin należy przeprowadzić w warunkach zbliżonych do tych, które panują podczas tego prawdziwego. Uczniowie powinni zacząć pracę o tej samej godzinie, o której rozpocznie się normalny test, samodzielnie rozwiązywać zadania, zaznaczać odpowiedzi na karcie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Redzi(2018-10-30 22:24) Zgłoś naruszenie 120

    Super. Najlepiej stresować dzieci przed świętami. Test ośmioklasisty według nauczycieli przygotowujących się do jego sprawdzania jest nieporównywalnie trudniejszy z testem gimnazjalnym. Ten sam rocznik a znowu różne kryteria. Dzieci polegną na tym teście, tylko w imię czego? Ideologii!

    Odpowiedz
  • czsa(2018-10-30 22:44) Zgłoś naruszenie 100

    No cóż, z chwilą, kiedy VII i VIII klasom dowaliło się po 7-8 godzin lekcji dziennie, władowało się gimnazjalnych repetentów, w struktury wielu podstawówek włączyło się gimnazja, egzamin ósmoklasisty na nielicznych robi jakiekolwiek wrażenie. Niestety, ale w wielu przypadkach nastąpiło tzw. "zmęczenie materiał".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane