Najlepsza klasa jest w kącie dziecinnego pokoju. Rodzice stawiają na edukację domową

autor: Klara Klinger22.11.2017, 07:55; Aktualizacja: 22.11.2017, 12:31
Od tego roku resort edukacji wprowadził korektę do edukacji domowej.

Od tego roku resort edukacji wprowadził korektę do edukacji domowej.źródło: ShutterStock

O 26 proc. wzrosła liczba uczniów, których rodzice postawili na edukację domową. Wbrew MEN.

Choć nadal jest ich tylko 0,3 proc. wszystkich uczniów, czyli niemal 14 tys., to ten rodzaj kształcenia staje się coraz bardziej popularny. I to pomimo że Ministerstwo Edukacji wprowadziło kolejne utrudnienia.

Wzrost zainteresowania zbiegł się z wprowadzeniem reformy. – Czekam na opinię z poradni, czy da zielone światło na uczenie córki w domu – mówi Alicja. Dziewczynka jest w szóstej klasie i nie odnajduje się w grupie rówieśników. – W szkole jest ciągła rywalizacja, wszyscy muszą działać według jednego wzorca, nie ma miejsca na indywidualność – tłumaczy Alicja. I dodaje, że wprowadzona reforma powoduje jeszcze większe usztywnianie szkoły. Jej młodszy syn już od dwóch lat pracuje w pokoju na kanapie. – Dzięki temu uczy się z przyjemnością – dodaje.

Głównym powodem działania większości rodziców jest niechęć do systemu edukacji jako takiego. – Chcę, żeby dzieci rozwijały zainteresowania, a nie uczyły się dla nauczyciela czy dlatego, że muszą – mówi Ludwik Żółtowski, który w edukacji domowej ma dwójkę dzieci. Regularnie pracują w domu: głównie rozwijają zdolności artystyczne, muzyczne i sporty. A na część zajęć chodzą do Centrum Edukacji Domowej „edukacja przygodowa”, gdzie są prowadzone różne warsztaty – szkoła rycerska (uczą się przy okazji historii), zajęcia teatralne itd.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • a(2017-11-22 15:11) Zgłoś naruszenie 101

  Czyli dziecko uczy się tylko tego, co jest dla niego przyjemne. Poziom wiedzy na pewno będzie olbrzymi i w przyszłości będzie mogło wykonywać zawód, który też będzie jego pasją. I wszystko to bez trudu i wysiłku. Nauczone, że ma być tylko przyjemnie zaopiekuje się swoją przyszłą rodziną i pomoże starym rodzicom. Mam co do tego wątpliwości.

  Odpowiedz
 • obserwator(2017-11-22 09:35) Zgłoś naruszenie 82

  nie zdają sobie chyba sprawy, decydując się na nauczanie w domu (nie dot, to dzieci niepełnosprawnych), że skazują ich na wyobcowanie w społeczeństwie, a jak dorosną to też będą miały pracę w domu, ską ten modny trend się wzioł

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ciekawo(2017-11-22 09:16) Zgłoś naruszenie 33

  Pytanie co jest powodem? Najczęściej z edukacji domowej korzystają osoby z niepełnosprawnością.

  Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2017-11-26 18:00) Zgłoś naruszenie 10

  Edukacja domowa bardzo dobre rozwiązanie.Piotr Curie ,do czasu podjęcia studiów pobierał nauki w domu,nie najlepsze studia ,bo źle się czuł podczas wyścigu kto najlepszy.Maria Skłodowska ,dobre liceum,studia na Sorbonie.Obydwoje nobliści świetnie się uzupełniali i tworzyli świetny tandem naukowy.Powodzenia tym chodzącym do szkoły i tym z nauczania domowego na miarę państwa Curie.

  Odpowiedz
 • Asia(2017-11-24 03:13) Zgłoś naruszenie 14

  Mam dziecko w drugiej klasie SP. Syn jest zdolny, wszystko go pasjonuje. Tylko mieć więcej czasu i pieniędzy... . A w szkole... no cóż- jest maszynką do wykręcania "średniej". W nagrodę za sukcesy otrzymuje suche "gratulacje a teraz siadaj". Brakuje jednego ciepłego zdania np.jesteśmy z ciebie dumni, serdeczne gratulacje - jesteś chlubą szkoły...itp. jedno, miłe zdanie. Mam obawy, że z czasem albo wpadnie w nawyk szczurzego wyścigu, albo dostrzeże bezsens uczenia się. Rozważam właśnie system edukacji domowej -grupowej. Czy jest takowy? Może coś podpowiecie w Krakowie.

  Odpowiedz
 • abc(2017-11-29 11:01) Zgłoś naruszenie 10

  Dziecinne może być zachowanie, a pokój może być dziecięcy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane