Krytycznie o reformie nauki Gowina

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:22
nauka-technologie-laboratorium

KKHP uważa też, że na skutek reformy uprawnienia do nadawania stopni naukowych straci jedna trzecia, a nawet połowa wszystkich dzisiejszych jednostek.źródło: ShutterStock

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej sprzeciwia się reformie Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

– W takim kształcie, jaki zaproponował resort, jest ona nie do przyjęcia. Jednak wystarczy usunąć niektóre zapisy, inne dopracować i będzie o czym dyskutować. Reforma sama w sobie jest potrzebna – komentuje Aleksander Temkin, przewodniczący KKHP.

Komitet nie zgadza się przede wszystkim z przepisem zawartym w projekcie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który daje ministrowi prawo do zamykania kierunków. Wystarczy, że stwierdzi, iż któryś nie odpowiada lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym. Problem polega na tym, że ustawa milczy na temat tego, czym będzie kierował się minister podejmując decyzję.

– Zdecydowanie opowiadamy się za wykreśleniem tej możliwości z projektu ustawy. Przepis w obecnym kształcie umożliwi wycięcie w pień niektórych kierunków, może też stać się narzędziem manipulowania kadrą akademicką i nacisków na nią, a także doprowadzi do jeszcze większego osłabienia oraz likwidacji studiów humanistycznych w ośrodkach regionalnych – alarmuje Aleksander Temkin.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane