statystyki

Krytycznie o reformie nauki Gowina

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:22
nauka-technologie-laboratorium

KKHP uważa też, że na skutek reformy uprawnienia do nadawania stopni naukowych straci jedna trzecia, a nawet połowa wszystkich dzisiejszych jednostek.źródło: ShutterStock

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej sprzeciwia się reformie Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

– W takim kształcie, jaki zaproponował resort, jest ona nie do przyjęcia. Jednak wystarczy usunąć niektóre zapisy, inne dopracować i będzie o czym dyskutować. Reforma sama w sobie jest potrzebna – komentuje Aleksander Temkin, przewodniczący KKHP.

Komitet nie zgadza się przede wszystkim z przepisem zawartym w projekcie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który daje ministrowi prawo do zamykania kierunków. Wystarczy, że stwierdzi, iż któryś nie odpowiada lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym. Problem polega na tym, że ustawa milczy na temat tego, czym będzie kierował się minister podejmując decyzję.

– Zdecydowanie opowiadamy się za wykreśleniem tej możliwości z projektu ustawy. Przepis w obecnym kształcie umożliwi wycięcie w pień niektórych kierunków, może też stać się narzędziem manipulowania kadrą akademicką i nacisków na nią, a także doprowadzi do jeszcze większego osłabienia oraz likwidacji studiów humanistycznych w ośrodkach regionalnych – alarmuje Aleksander Temkin.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane