Strajk z powodu reformy jest niemożliwy. Nauczycielom grożą dyscyplinarki

autor: Artur Radwan22.12.2016, 08:06; Aktualizacja: 22.12.2016, 09:34
nauczycielka

Inne centrale związkowe uważają, że pomysł ZNP jest bardzo ryzykowny.źródło: ShutterStock

ZNP wchodzi w spór zbiorowy z rządem z powodu planów likwidacji gimnazjów oraz braku podwyżek. Co na to prawnicy? Związek nie ma większych szans na wygraną

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (29)

  • bob(2016-12-22 11:49) Zgłoś naruszenie 5318

    Po pierwsze: w uchwale ZG ZNP nie ma mowy o strajku generalnym, po drugie : ta sama uchwała wysuwa żądania płacowe. Proszę nie straszyć nauczycieli i mówić o nielegalnym strajku, jeżeli pąnowie prawnicy (sic!) nie znają uchwałyZG! Moim zdaniem artykuł na zamówienie!!!!

    Odpowiedz
  • alf(2016-12-22 22:06) Zgłoś naruszenie 4611

    Większych bzdur nie czytałem. Lekarze, czy pielęgniarki mogą odejść od łóżek pacjentów, a nauczyciele nie mogą odejść od ławek szkolnych i uczniów? Na czyje zamówienie ten artykuł? Póki co każdy ma prawo do strajku. Mylę się?

    Odpowiedz
  • Mediator(2016-12-22 11:47) Zgłoś naruszenie 429

    To trochę nie tak, nauczyciele będą wszczynać spory zbiorowe w obronie miejsc pracy. Strona sporu będzie dyrektor placówki mający zwykle to samo zdanie, kolejnym szczeblem będzie samorząd, również mający to samo zdanie. pozwoli to na strajk ostrzegawczy - po etapie rokowań, a po etapie mediacji na strajk właściwy. Całość wymaga skoordynowania przez ZNP. Aby strajk nastąpił, musi go poprzeć ponad połowa nauczycieli w danej placówce w drodze referendum. Widząc komentarze powyżej, może być problem. Tak dla wyjaśnienia, w moim zespole szkół prace ma stracić 21 osób. to tak dla tych, co mówią, że nikt pracy nie straci.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • dem(2016-12-22 10:23) Zgłoś naruszenie 4010

    Tak samo było w PRL, historia zatoczyła koło.

    Odpowiedz
  • ela(2016-12-22 08:29) Zgłoś naruszenie 3976

    Nauczyciele ciągle niezadowoleni,obojętnie kto by nie rządził?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2016-12-22 10:28) Zgłoś naruszenie 3742

    kto wie kiedy ostatni raz Broniarz pracowała jako nauczyciel, on teraz darmozjad jest tylko od robienia zadymy, co by tylko nie zmieniano, było tak za poprzednich rządów i jest teraz

    Odpowiedz
  • u(2016-12-22 09:46) Zgłoś naruszenie 3662

    Nauczyciele nie dawajcie się wciągać w strajki! Broniarz to jest zadymiarz!!!

    Odpowiedz
  • Komuna ....(2016-12-22 11:52) Zgłoś naruszenie 3413

    ... w najgorszej postaci wraca ! Podstawowe narzędzie walki społeczeństwa z nierządem Zakazane !

    Odpowiedz
  • ilona(2016-12-22 11:31) Zgłoś naruszenie 3159

    ta reforma wszystkim wyjdzie na dobre a my nauczyciele wiemy o tym szkoda tylko ze dajemy sie wciągnąc w rozgrywki niezadowolonych tracacych niebawem stanowiska dyrektorów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dk(2016-12-22 08:59) Zgłoś naruszenie 3121

    to niech rozwalają szkoły bezkarnie...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zorro(2016-12-22 11:01) Zgłoś naruszenie 2949

    Zlikwidować ZMP a broniarza tego nieroba wywalić

    Odpowiedz
  • Androx(2016-12-22 08:43) Zgłoś naruszenie 2215

    Szach mat!

    Odpowiedz
  • jola(2016-12-22 17:19) Zgłoś naruszenie 226

    pojda nauczyciele na zwolnienie lekarskie jak ta baba co zostala prezesem tk powiedziala ze idzie na chorobowe by nie uczestniczyc w posiedzeniach

    Odpowiedz
  • co tu nie gra(2016-12-25 21:44) Zgłoś naruszenie 211

    Co za bzdurny artykuł. Oczywiście, że nauczyciele mogą strajkować. A to zdanie, to już hit. Cytuję: " Jeśli na przykład na 100 nauczycieli tylko 10 należy do związku, to ta mała grupa może wejść w spór zbiorowy. " - Jak to się ma do przepisu: "związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej". Po co w takim razie ZNP opiniuje bony świąteczne, zwolnienia... Mam wrażenie, że napisano to pod zamówienie i z lekkim strachem, że ten strajk może się jednak udać. Nie sądzę, by nauczycieli (szczególnie gimnazjów) udało się zastraszyć. Pracodawcą jest samorząd a nie minister. Reformy nie popiera 70% samorządów.

    Odpowiedz
  • he...(2016-12-22 18:25) Zgłoś naruszenie 1637

    Broniarz to zwykły komuszy zadymiarz, chce zaznaczyć jak jest waży w polityce - "zaraz po Kijowskim"! Rządowa reforma szkół ma na celu ich usprawnienie i podniesienie poziomu nauczania, a że przy okazji pracę może stracić kilku nauczycieli, to trudno i przykro, ale najważniejszy jest cel nadrzędny! Zwolnienia nauczycieli i tak są nieuchronne w obliczu katastrofalnego NIŻU DEMOGRAFICZNEGO! Broniarz chce strajkować przeciw suwerenowi, który jest władny ustalać zasady edukacji....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gedos(2016-12-22 22:55) Zgłoś naruszenie 1327

    Sławomir z-Brodniarz to komuszy syn pasie swoją d...pe na naiwności nauczycieli a sam chodzi i śmieje się z nich, opamietajcie się bo wypuści was w maliny i zostaniecie z głową w nocniku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • spokojny nauczyciel (2016-12-23 09:31) Zgłoś naruszenie 334

    agresywne nauczyciele to psy na smyczy komunistów

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz