Nieszczelne systemy antyplagiatowe. To wina uczelni?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.12.2016, 16:00
internet, biznes

Problem wynika stąd, że niektóre systemy antyplagiatowe są wątpliwej jakości i niedostatecznie dbają o zamieszczane teksty.źródło: ShutterStock

Studenci skarżą się, że ich prace nie są chronione w systemach antyplagiatowych. Resort nauki twierdzi, że to sprawa uczelni.

– Przypadkowo odkryłam, że jeden z systemów ma nieszczelność i publikuje dane swoich klientów z nazwiskami, adresami e-mail i statusami pracy. Rekordów jest ponad 7 tys. – zwraca uwagę jeden z czytelników DGP. Właściciel systemu antyplagiatowego już rozwiązał ten problem. Teraz do tych informacji można mieć dostęp tylko po zalogowaniu.

Z innymi przypadkami spotkał się natomiast rzecznik praw studenta. – Docierają do mnie sygnały, że studenci na własną rękę sprawdzają sobie pracę w systemie antyplagiatowym. Otrzymują wynik, że praca nie jest plagiatem. Po czym, gdy weryfikacji dokonuje już uczelnia, okazuje się, że z uwagi na to, że tekst był już umieszczony w systemie, wykrywany jest plagiat – mówi Justyna Rokita, rzecznik praw studenta.

Problem wynika stąd, że niektóre systemy antyplagiatowe są wątpliwej jakości i niedostatecznie dbają o zamieszczane teksty. Nie ma bowiem żadnych wytycznych, które określałyby standardy dla tych programów. – Może problem udałoby się rozwiązać przez określenie np. w rozporządzeniu minimalnych wymogów dla programów antyplagiatowych. W nich można by wskazać nie tylko zasady przetwarzania treści prac i ochrony danych osobowych ich autorów, ale także standardy ich wydajności czy sprawności – wskazuje dr Sebastian Kawczyński, twórca systemu Plagiat.pl.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Gator(2016-12-22 08:19) Zgłoś naruszenie 12

    Temat zastępczy, od dawna praca licencjacka/magisterska nie jest nikomu potrzebna (może promotorów). Program studiów nie przygotowuje do jej pisania i wiedza ta jest bezużyteczna poza uczelnią.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane