statystyki

Nieszczelne systemy antyplagiatowe. To wina uczelni?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.12.2016, 16:00
internet, biznes

Problem wynika stąd, że niektóre systemy antyplagiatowe są wątpliwej jakości i niedostatecznie dbają o zamieszczane teksty.źródło: ShutterStock

Studenci skarżą się, że ich prace nie są chronione w systemach antyplagiatowych. Resort nauki twierdzi, że to sprawa uczelni.

– Przypadkowo odkryłam, że jeden z systemów ma nieszczelność i publikuje dane swoich klientów z nazwiskami, adresami e-mail i statusami pracy. Rekordów jest ponad 7 tys. – zwraca uwagę jeden z czytelników DGP. Właściciel systemu antyplagiatowego już rozwiązał ten problem. Teraz do tych informacji można mieć dostęp tylko po zalogowaniu.

Z innymi przypadkami spotkał się natomiast rzecznik praw studenta. – Docierają do mnie sygnały, że studenci na własną rękę sprawdzają sobie pracę w systemie antyplagiatowym. Otrzymują wynik, że praca nie jest plagiatem. Po czym, gdy weryfikacji dokonuje już uczelnia, okazuje się, że z uwagi na to, że tekst był już umieszczony w systemie, wykrywany jest plagiat – mówi Justyna Rokita, rzecznik praw studenta.

Problem wynika stąd, że niektóre systemy antyplagiatowe są wątpliwej jakości i niedostatecznie dbają o zamieszczane teksty. Nie ma bowiem żadnych wytycznych, które określałyby standardy dla tych programów. – Może problem udałoby się rozwiązać przez określenie np. w rozporządzeniu minimalnych wymogów dla programów antyplagiatowych. W nich można by wskazać nie tylko zasady przetwarzania treści prac i ochrony danych osobowych ich autorów, ale także standardy ich wydajności czy sprawności – wskazuje dr Sebastian Kawczyński, twórca systemu Plagiat.pl.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Gator(2016-12-22 08:19) Zgłoś naruszenie 12

    Temat zastępczy, od dawna praca licencjacka/magisterska nie jest nikomu potrzebna (może promotorów). Program studiów nie przygotowuje do jej pisania i wiedza ta jest bezużyteczna poza uczelnią.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane