statystyki

NFZ bez pieniędzy na skrócenie kolejek do zabiegów

autor: Klara Klinger13.09.2017, 07:18; Aktualizacja: 13.09.2017, 08:48
lekarz, pacjent, zdrowie

Z 700 mln zł, które miały trafić do budżetu ministra zdrowia, miał zostać sfinansowany głównie zakup sprzętu.źródło: ShutterStock

NFZ nie dostanie obiecanych 2,1 mld zł, które miały skrócić kolejki do zabiegów. Zaledwie 281 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, w tym dentobusów.

Tak wynika z projektu specustawy, która wprowadza dodatkowe środki do systemu ochrony zdrowia w celu poprawy dostępu do świadczeń medycznych i wyposażenia placówek. Wczoraj ustawa autorstwa resortu zdrowia była rozpatrywana przez rząd.

Z 2,1 mld zł, o które wnioskował dla funduszu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, lwia część – 1,7 mln zł – miała iść na sfinansowanie nadwykonań (leczenia wykonanego ponad limit wynikający z umowy z NFZ) we wszystkich placówkach. Dzięki temu fundusz mógłby uregulować zaległości i rozpocząć nowy rok bez zobowiązań.

Kolejnych 400 mln zł miało być przeznaczone na skrócenie kolejek – głównie w grupie pacjentów czekających na zabieg usunięcia zaćmy i na operacje endoprotezoplastyki.

Pieniędzy jednak nie ma. „Zdając sobie sprawę z występujących ograniczeń budżetowych, na obecnym etapie projekt został skorygowany poprzez usunięcie tej części i pozostawienie tej kwestii do dalszych rozstrzygnięć” – napisało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na uwagi ministra finansów.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane