statystyki

Pracownicy pogotowia z dodatkami za nocne dyżury

autor: Bożena Wiktorowska13.09.2017, 16:00
Sąd I instancji przyznał rację pracodawcy i oddalił powództwo pracownicy pogotowia.

Sąd I instancji przyznał rację pracodawcy i oddalił powództwo pracownicy pogotowia.źródło: ShutterStock

Szpital nie może kwestionować prawa pracowników wykonujących zawód medyczny w systemie pracy zmianowej w dziale pomocy doraźnej do ochrony wynikającej z przepisów ustawy o działalności leczniczej. Tak uznał Sąd Najwyższy na niejawnym posiedzeniu dotyczącym prawa do dodatków za pracę w nocy i święta.

Pracownica pogotowia ratunkowego zwróciła się do samodzielnego publicznego zespołu opieki zdrowotnej o zapłatę 9900 zł wraz z odsetkami. Kwota stanowiła różnicę między wynagrodzeniem otrzymanym przez powódkę (od 1 października 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.) a wynagrodzeniem należnym. Zdaniem skarżącej pracodawca nie wypłacił jej dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz w niedzielę i święta, wynikających z art. 99 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217). Szpital uznał jej żądanie za bezzasadne, bowiem – w jego ocenie – przepis wskazany przez zainteresowaną nie ma zastosowania do pracowników pogotowia ratunkowego. A to dlatego, że zostało ono wyodrębnione ze struktury szpitala. Tak więc pracodawcą skarżącej jest dział pomocy doraźnej, a nie szpital. Co więcej, placówka twierdziła, że skarżąca już otrzymała dodatek wynoszący 30 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Podstawą jego wyliczenia był zakładowy regulamin wynagrodzenia pracowników zakładu opieki zdrowotnej. Ponadto szpital zarzucił zainteresowanej, że jej żądanie jest całkowicie bezzasadne, bo w 2003 r. między pracodawcą a działającymi w szpitalu związkami zawodowymi zostało zawarte porozumienie. Na jego podstawie pracownikom pogotowia do wynagrodzenia zasadniczego dodano 100 zł w celu zrekompensowania utraconych dodatków za pracę w nocy oraz niedziele i święta.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2017-09-13 16:54) Zgłoś naruszenie 11

    Pzrepraszam bardzo . w Polsce nie ma Kodeksu Pracy --w Polsce jes Kodes Niewolnika art 155 KP ze znaczkiem 3 "darmowe dyżury domowe"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane