statystyki

NFZ bez pieniędzy na skrócenie kolejek do zabiegów

autor: Klara Klinger13.09.2017, 07:18; Aktualizacja: 13.09.2017, 08:48
lekarz, pacjent, zdrowie

Z 700 mln zł, które miały trafić do budżetu ministra zdrowia, miał zostać sfinansowany głównie zakup sprzętu.źródło: ShutterStock

NFZ nie dostanie obiecanych 2,1 mld zł, które miały skrócić kolejki do zabiegów. Zaledwie 281 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, w tym dentobusów.

Tak wynika z projektu specustawy, która wprowadza dodatkowe środki do systemu ochrony zdrowia w celu poprawy dostępu do świadczeń medycznych i wyposażenia placówek. Wczoraj ustawa autorstwa resortu zdrowia była rozpatrywana przez rząd.

Z 2,1 mld zł, o które wnioskował dla funduszu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, lwia część – 1,7 mln zł – miała iść na sfinansowanie nadwykonań (leczenia wykonanego ponad limit wynikający z umowy z NFZ) we wszystkich placówkach. Dzięki temu fundusz mógłby uregulować zaległości i rozpocząć nowy rok bez zobowiązań.

Kolejnych 400 mln zł miało być przeznaczone na skrócenie kolejek – głównie w grupie pacjentów czekających na zabieg usunięcia zaćmy i na operacje endoprotezoplastyki.

Pieniędzy jednak nie ma. „Zdając sobie sprawę z występujących ograniczeń budżetowych, na obecnym etapie projekt został skorygowany poprzez usunięcie tej części i pozostawienie tej kwestii do dalszych rozstrzygnięć” – napisało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na uwagi ministra finansów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane