statystyki

Będzie lepszy dostęp do sprzętu medycznego, ale bez wyższej jakości

autor: Agata Szczepańska07.12.2017, 07:16; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:42
Lekarz, zdrowie, szpital

Najwięcej wątpliwości budzą zmiany dotyczące pieluchomajtek i podkładów.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia rozszerza wykaz wyrobów medycznych. Zmiany dotyczą m.in. cukrzyków, stomików oraz użytkowników pieluchomajtek. Przedstawiciele pacjentów i producentów sprzętu uważają, że korekty, choć potrzebne, są niewystarczające i poprawę odczuje niewiele osób

Projekt rozporządzenia ma objąć refundacją System Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT). Rozszerza wykaz wyrobów medycznych o trzy pozycje: zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej oraz sensor/elektrodę i transmiter/nadajnik do CGM-RT.

Nowe przepisy dotyczą też wózków inwalidzkich dla dorosłych. Skrócony będzie czas ich użytkowania, co jest odpowiedzią na liczne prośby pacjentów. Jednocześnie zwiększą się limity ilościowe na środki absorpcyjne (pieluchomajtki i podkłady) z 60 do 90 sztuk na miesiąc. Rozszerzone zostanie także kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową.

Zmiany tylko kosmetyczne

Zdaniem Andrzeja Piwowarskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko, projekt stanowi krok w dobrym kierunku, ale zmiany w nim zawarte są kosmetyczne. – Najwięcej zyskają diabetycy. Pozytywne zmiany dotyczą też wózków inwalidzkich – podkreśla.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane