statystyki

Rada gminy nie może ustalić kosztów wyceny lokalu

autor: Leszek Jaworski10.02.2016, 08:38; Aktualizacja: 10.02.2016, 09:03
blok, mieszkanie

Przepisy nie definiują pojęcia „zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości”.źródło: ShutterStock

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych oraz sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste gruntu. W jej treści ustaliła, że koszty wyceny lokalu ponoszą najemcy zainteresowani jego nabyciem poprzez wniesienie wraz z wnioskiem odpowiedniej kwoty. Czy rada mogła obciążyć lokatorów tymi kosztami?

Nie, rada gminy nie może w drodze uchwały nakładać jakichkolwiek obowiązków, w tym przede wszystkim związanych z obciążeniem finansowym. Najemca występujący o wykup lokalu jest tylko potencjalnym jego nabywcą. Nawet sporządzenie wyceny mieszkania nie daje pewności, że do umowy nabycia lokalu dojdzie. W tej sytuacji nałożenie przez radę obowiązku uiszczenia kwoty odpowiadającej kosztom wyceny lokalu nie ma podstawy prawnej. Ustalenia te mogą zapaść wyłącznie w drodze negocjacji prowadzonych przez strony, tj. wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i lokatora oraz tylko na mocy umowy między nimi, a nie w drodze obowiązku nałożonego w trybie aktu prawa miejscowego.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane