statystyki

Jakie pułapki i perypetie czekają nas przy zakupie mieszkania

autor: Patrycja Dudek03.02.2016, 20:00; Aktualizacja: 03.02.2016, 20:48
mieszkanie

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?źródło: ShutterStock

Warto wiedzieć, że zaliczka to nie to samo co zadatek, a zbyt niska wartość nieruchomości może spowodować interwencję urzędu skarbowego.

Czy sprzedaż bez PIT dopiero po pięciu latach

Od dwóch lat wynajmuję to samo mieszkanie. Chciałabym je kupić. Właściciele deklarują, że chcą sprzedać, ale dopiero w przyszłym roku. Dlaczego nie mogą tego zrobić wcześniej? Czy coś stoi na przeszkodzie?

TAK

Najprawdopodobniej chodzi o PIT. Zasada jest taka, że właściciel może sprzedać mieszkanie, nie płacąc podatku dochodowego dopiero po upływie pięciu lat od jego nabycia. Wyjątkowo może sprzedać je bez podatku wcześniej pod warunkiem, że uzyskane pieniądze w ciągu dwóch lat przeznaczy na własny cel mieszkaniowy. Widocznie właściciele mieszkania, które zamierza pani kupić, mają inny pomysł na wykorzystanie środków i dlatego czekają, aż upłynie 5 lat od daty nabycia. W przeciwnym wypadku musieliby zapłacić fiskusowi 19 procent kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 1 pkt 8, 21 art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kika(2016-02-05 10:28) Zgłoś naruszenie 22

    Wiele problemów z mieszkaniem nas ominie jeśli kupujemy od dewelopera, zwłaszcza takie mieszkanie jak to w budynku Arkadia Łomianki, gdzie idealnie dopracowana jest nawet elewacja z elementami drewna. Ważna jest nie tylko doskonała jakość i standard inwestycji ale atrakcyjna okolica.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie