statystyki

Polska w budowie podzieliła ministrów. Internet w każdej wsi czy bezpieczeństwo na drogach?

autor: Patryk Słowik04.02.2016, 07:51; Aktualizacja: 04.02.2016, 08:19
W ocenie urzędników zajmujących się infrastrukturą proponowane przez resort cyfryzacji rozwiązania przełożą się negatywnie na realizację inwestycji drogowych, co grozi niemożnością wydania środków unijnych zapisanych na ten cel

W ocenie urzędników zajmujących się infrastrukturą proponowane przez resort cyfryzacji rozwiązania przełożą się negatywnie na realizację inwestycji drogowych, co grozi niemożnością wydania środków unijnych zapisanych na ten celźródło: Materiały Prasowe

Albo szybki internet w każdej wsi, albo spokój i bezpieczeństwo na drogach. Przed takim wyborem stanie niebawem rząd Beaty Szydło. A pomiędzy resortami już rozgorzał konflikt.

Zamieszanie związane jest z projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. Już potoczna nazwa wiele mówi o randze tego dokumentu, który określany jest mianem megaustawy. Mówiąc w największym uproszczeniu, dzięki nowym przepisom w Polsce mają zostać przezwyciężone bariery inwestycyjne i prawne w budowaniu sieci. A bez tego powszechna cyfryzacja kraju jest niemożliwa.

– Obecny stan prawny utrudnia opracowanie realnego harmonogramu realizacji inwestycji z uwagi na nagromadzenie możliwych przeszkód formalnych i długi czas niezbędny na ich usunięcie – argumentuje resort cyfryzacji, tłumacząc potrzebę nowelizacji. Tak rzeczywiście jest, co wielokrotnie podkreślali przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Dostarczenie sieci do wielu zakątków Polski nie dość, że jest nieopłacalne, to na dodatek bywa blokowane przez urzędników.

Tyle że ta argumentacja nie wszystkich przekonuje. Przede wszystkim dlatego, że budowa nowych sieci telekomunikacyjnych oznacza, iż trzeba będzie rozkopać drogi, którymi jeżdżą Polacy.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wena(2016-02-07 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem ZA tą maga-ustawą i informatyzacją. Dlaczego ? Wyjaśniam i uzasadniam : Na program cyfryzacji Polski wydano - sporo pieniędzy (nawet euro). I co powstało ? Położono tysiące kilometrów światłowodu, z którego nikt nie korzysta. W miejscowościach gdzie internet był - to jest i nawet trochę lepszy. Na wsiach jak nie było to dalej nie ma i jak twierdzą OPERATORZY - to nie będzie. Nie opłaca się operatorom (ostatniej mili - cytat) inwestować w kable i położenie go, a dodatkowo FORMALNOŚCI - biurokracja i wszystkie pozwolenia i zezwolenia ZABIJAJĄ chęć świadczenia usługi. Ot i cała prawda o PIĘKNYM KRAJU.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane