statystyki

Ustawa 500+: Nowe sprawozdania dla gmin i powiatów

autor: Michalina Topolewska15.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:52

Samorządy będą musiały w tym roku w każdym miesiącu informować wojewodów o liczbie przyznanych świadczeń wychowawczych. Od 2017 r. dane będą przekazywane kwartalnie.

Taki wymóg przekazywania informacji przewiduje projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Określa ono wzory tabel, które będą musiały wypełniać gminy (załączniki nr 1 i 3) oraz marszałkowie województw (załącznik nr 2).

Co do zasady informacje m.in. o wydatkach na nowe świadczenie, kosztach obsługi jego wypłacania, liczbie rodzin i dzieci nim objętych, będą przekazywane wojewodom za okresy kwartalne do 15. dnia kolejnego miesiąca. Potem w formie sprawozdania zbiorczego będą trafiać do resortu pracy. Jednak taka procedura postępowania będzie obowiązywała dopiero od przyszłego roku. W tym gminy zostaną zobowiązane do przesyłania danych za każdy miesiąc. Będą na to miały czas do 7. dnia kolejnego miesiąca. Taka częstotliwość zbierania i przekazywania informacji ma pomóc w monitorowaniu wdrażania ustawy oraz jej ocenie. Łagodniejsze obowiązki sprawozdawcze od samego początku przewidziano z kolei dla marszałków województw. Będą oni odpowiadać za sprawozdawczość dotyczącą rodzin, których jedna z osób pracuje w państwach Unii Europejskiej. Zarówno w 2016 r., jak i przyszłych latach marszałkowie będą przekazywać sprawozdania kwartalne.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane