statystyki

Ustawa 500+: Nowe sprawozdania dla gmin i powiatów

autor: Michalina Topolewska15.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:52

Samorządy będą musiały w tym roku w każdym miesiącu informować wojewodów o liczbie przyznanych świadczeń wychowawczych. Od 2017 r. dane będą przekazywane kwartalnie.

Taki wymóg przekazywania informacji przewiduje projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Określa ono wzory tabel, które będą musiały wypełniać gminy (załączniki nr 1 i 3) oraz marszałkowie województw (załącznik nr 2).

Co do zasady informacje m.in. o wydatkach na nowe świadczenie, kosztach obsługi jego wypłacania, liczbie rodzin i dzieci nim objętych, będą przekazywane wojewodom za okresy kwartalne do 15. dnia kolejnego miesiąca. Potem w formie sprawozdania zbiorczego będą trafiać do resortu pracy. Jednak taka procedura postępowania będzie obowiązywała dopiero od przyszłego roku. W tym gminy zostaną zobowiązane do przesyłania danych za każdy miesiąc. Będą na to miały czas do 7. dnia kolejnego miesiąca. Taka częstotliwość zbierania i przekazywania informacji ma pomóc w monitorowaniu wdrażania ustawy oraz jej ocenie. Łagodniejsze obowiązki sprawozdawcze od samego początku przewidziano z kolei dla marszałków województw. Będą oni odpowiadać za sprawozdawczość dotyczącą rodzin, których jedna z osób pracuje w państwach Unii Europejskiej. Zarówno w 2016 r., jak i przyszłych latach marszałkowie będą przekazywać sprawozdania kwartalne.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane