statystyki

Kredyt konsolidacyjny: Zmieniać budżet czy nie

autor: Józef Stęplowski03.02.2016, 09:26; Aktualizacja: 03.02.2016, 10:34

Poglądy na ten temat są rozbieżne. Gliwicki sąd uznał, że zmiana jest potrzebna. Nasz ekspert z tym polemizuje, uważa, że nie ma obowiązku zmiany budżetu przy spłacie zobowiązań w ramach konsolidacji długu.

Występuje zasadnicza rozbieżność w interpretacji przepisów przy konsolidacji długu. Wątpliwość dotyczy zmiany budżetu z tego tytułu w zakresie przychodów i rozchodów, o których mowa w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.; dalej: u.f.p.).

Co mówią przepisy

W obecnym stanie prawnym, gdy obowiązuje indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia, szczególne znaczenie ma plan spłaty długu publicznego w danym roku. By ustalić harmonogram spłat w sposób zapewniający spełnienie relacji z art. 243 u.f.p., często występuje potrzeba restrukturyzacji długu. Umożliwia to art. 89 ust. 1 pkt 3 u.f.p. stanowiący, że jednostka samorządu terytorialnego może zaciągać kredyty, pożyczki i emitować papiery wartościowe na spłatę dotychczasowego zadłużenia z tych samych tytułów. Dalej piszemy o kredycie konsolidacyjnym przeznaczonym na spłatę dotychczasowego zadłużenia, choć przepisy odnoszą się również do pożyczek i środków pochodzących z emisji papierów wartościowych.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane