statystyki

Reprywatyzacja w Warszawie: Speckomisja weryfikacyjna coraz bliżej

autor: Anna Krzyżanowska06.03.2017, 08:04; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:08
Warszawa

Obawy izby wyższej parlamentu budziły kompetencje członków komisji.źródło: ShutterStock

Nie będzie idealna, ale ważne, że będzie. Tak o komisji weryfikacyjnej mówił senator Zbigniew Cichoń, jeden ze sprawozdawców ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa.

 Akt ten – przegłosowany na piątkowym posiedzeniu Senatu – umożliwić ma prześwietlenie zwrotów nieruchomości odebranych na mocy dekretu Bieruta. W związku z tym, że wniesiono do niego poprawki (najważniejsza dotyczy usunięcia zapisu przewidującego, że członek komisji jest równocześnie sekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości), ustawa trafi pod obrady Sejmu. Resort sprawiedliwości zakłada jednak, że komisja ruszy pełną parą już w najbliższych miesiącach.

Do jej uprawnień należeć będzie wszczynanie postępowań rozpoznawczych. W ich wyniku będzie mogło dojść do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej. Stanie się tak, gdy komisja m.in. dojdzie do wniosku, że wydanie decyzji zwrotowej doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym lub gdy zwrot został dokonany w wyniku przestępstwa.

Od rozstrzygnięcia komisji przysługiwać ma skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie, ewentualnie, do NSA. Wcześniej strony będą mogły zwrócić się też o ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wychodzimy na PROSTA, decydujemy sami, suwerennie!(2017-03-06 09:13) Zgłoś naruszenie 30

    Nareszcie powstaje, od dawna oczekiwana ! ! ! Pamietamy jak to bylo w historii. Co to bedzie dopiero po reformie szkolnictwa ??? Każdy, kto spojrzy na historię Polski (spiski zaborców i tajne protokoły od Katarzyny II i Fryderyka II po Ribbentropa i Mołotowa), czy historię powszechną, ba historię Zbawienia (co Pismo Święte mówi o spisku wiodącym do sfingowanego procesu Chrystusa, a potem do zatajania prawdy o Jego zmartwychwstaniu), ten wie, że spiski to nie tylko teoria. Nawet ludzie o ugruntowanych „europejskich poglądach” wspominali coś o działalności „wajchowych”. Od rosyjskiego ministra obrony S. Szojgu usłyszeliśmy o istnieniu „wojsk informacyjnych”, osobnej formacji w armii Federacji Rosyjskiej. A propos aktywności tych ostatnich w Polsce. Krótkie spojrzenie na wspomniany wyżej schemat. Flauta: nagłe zamilknięcie pewnego posła z Biłgoraja. Wzmożenie: nagłe pojawienie się chorwackiego bluźniercy do wynajęcia, który ostatnio pełni misję w „Teatrze Powszechnym” w Warszawie. Kontekst: słowa wypowiedziane niemal dwadzieścia lat temu przez A. Dugina – cenionego przez kremlowskie elity teoretyka „geografii sakralnej” i geopolityki. W wywiadzie dla „Frondy” mówił wtedy jak najlepiej rozłożyć Polskę od środka: „Trzeba rozkładać katolicyzm od środka, wzmacniać polską masonerię, popierać rozkładowe ruchy świeckie, promować chrześcijaństwo heterodoksyjne i antypapieskie”. To nie klątwa. To „wojska informacyjne”.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane