statystyki

Zwrot podatku z Holandii trzeba rozliczyć w PIT

autor: Agnieszka Pokojska26.02.2013, 09:41; Aktualizacja: 26.02.2013, 11:28
Jeżeli podatnik uzyskuje dochody w Holandii, musi je rozliczyć w Polsce.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody w Holandii, musi je rozliczyć w Polsce.źródło: ShutterStock

Jeśli najpierw odliczyliśmy od podatku płaconego w Polsce podatek uiszczony za granicą, a potem uzyskaliśmy jego zwrot, musimy to uwzględnić w PIT za rok, w którym do niego doszło.

Reklama


Reklama


Jeżeli podatnik uzyskuje dochody w Holandii, musi je rozliczyć w Polsce. Tak twierdzi Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13146/13). Resort podkreśla, że co do zasady z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wynika nieograniczony obowiązek podatkowy, któremu podlegają wszystkie dochody (przychody) bez względu na miejsce ich uzyskania.

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tego typu umowa zawarta między Polską a Holandią przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia. Polega ona na tym, że podatek uiszczony za granicą jest zaliczany na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów – w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu danego podatnika.

Jak skorzystać z ulgi

Resort przypomina też, że dodatkowo podatnikowi przysługuje ulga abolicyjna wynikająca z art. 27g ustawy o PIT.

Jej mechanizm polega na tym, że od podatku obliczonego według skali podatkowej (lub według 19-proc. stawki podatku liniowego), pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, odlicza się kwotę stanowiącą różnicę między kwotą podatku obliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Ta ostatnia polega na tym, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochody osiągnięte w drugim państwie, ale dla ustalenia podatku od dochodów wypracowanych w Polsce stosuje się stawkę obliczoną dla całego dochodu, czyli łącznie z otrzymanym w innym kraju.

A co jeżeli zapłacony w Holandii podatek, który został wcześniej odliczony od polskiego podatku w rocznym zeznaniu podatkowym, zostanie zwrócony?

Resort wyjaśnia, że podatnik musi wówczas uwzględnić to w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymał zwrot, poprzez doliczenie kwoty zwróconego podatku do podatku dochodowego.

Czy korygować zeznanie

– Jeśli zatem w zeznaniu za rok 2011 odliczyliśmy podatek zapłacony za granicą, a następnie w roku 2012 otrzymaliśmy zwrot całości lub części podatku zagranicznego, powinniśmy w zeznaniu za rok 2012 dodać zwrócone kwoty do podatku polskiego – wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy w PwC.

Tłumaczy, że w przypadku otrzymania zwrotu podatku z kraju, w przypadku którego obowiązuje niekorzystna metoda unikania podwójnego opodatkowania (proporcjonalne odliczenie), czyli np. z Holandii, zwrócony podatek, który wcześniej odliczyliśmy od podatku należnego w Polsce, należy doliczyć (dodać) do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymaliśmy zwrot.

W poz. 170 zeznania PIT-36 należy wykazać kwotę podatku zwróconego nam za granicą. Następnie kwotę tę dodajemy do naszego polskiego zobowiązania podatkowego (poz. 173).

– Nie dokonujemy w takiej sytuacji korekty wcześniejszego zeznania, tylko dopłacamy ten podatek wraz z zeznaniem za rok, w którym nastąpił zwrot podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Ze względu na brak odpowiednich przepisów nie możemy jednak w takiej sytuacji odliczyć dodatkowej ulgi abolicyjnej w zeznaniu, w którym dokonujemy doliczenia do podatku. Z kolei w przypadku niedoliczenia kwoty zwrotu do podatku należnego w Polsce, podatnik musi być przygotowany na odpowiedzialność karną skarbową oraz koniecznością uregulowania zaległości podatkowej z odsetkami.

Inaczej jest, gdy otrzymujemy zwrot z kraju, z którym Polska zawarła korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (metoda wyłączenia z progresją), np. z Niemiec. – Otrzymanie zwrotu w tym przypadku nie będzie miało wpływu na rozliczenia z polskim fiskusem i nie będzie potrzeby uwzględniania go w zeznaniu podatkowym w Polsce – wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Krzysztof(2014-09-30 22:33) Odpowiedz 00

  Czy jeśli zwrot podatku został wypłacony na mój rachunek Holenderski i został on skonsumowany poza granicami Polski należy z zwrot podatku doliczyć do podatku w Polsce?. Nadmieniam że w Polsce w roku kalendarzowym w którym uzyskano zwrot nie uzyskano żadnych dochodów,
  Proszę o podpowiedz i wskazanie waszej interpretacji, Najlepiej gdyby autor artykułu Pani Agnieszka :)
  jako fachowiec w tej sprawie udzieliła swojego komentarza, za który z góry dziękuje.

 • Maria(2015-02-13 09:50) Odpowiedz 00

  a czy przy rozliczeniach korzystacie z jakichś biur rachunkowych? albo ktoś kojarzy Biuro "Temida" i może sie podzielić opinią?

 • ona(2016-04-10 12:18) Odpowiedz 00

  Jak widac nie ma za co ;)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama