Określenie rezydencji
Obliczenie podatku
W Wielkiej Brytanii
Polscy pracownicy, którzy w ciągu roku uzyskiwali dochody wyłącznie w tym państwie i nie zarobili nic w Polsce, nie muszą rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. W umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidziano metodę wyłączenia z progresją.
Doradcy PwC zwracają uwagę, że przepisy dotyczące o rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii są odmienne od polskich. Możliwe są tam trzy rodzaje statusów podatkowych: nierezydent (non-resident), rezydent (resident but not ordinarily resident) oraz zwykły rezydent (resident and ordinarily resident). Pierwszy z nich jest opodatkowany jedynie od dochodów uzyskanych za obowiązki wykonywane w Wielkiej Brytanii. Drugi – także od dochodu za obowiązki wykonywane poza brytyjskimi granicami, ale wypłaconego w Wielkiej Brytanii. Zwykły rezydent natomiast płaci na Wyspach podatek od całości swoich dochodów, nieważne skąd pochodzą.
Nierezydentem jest osoba, której długość pobytu w Wielkiej Brytanii w danym roku podatkowym nie przekroczyła 183 dni. Rezydentem – osoba, która spędziła w tym kraju ponad 183 dni w roku lub przebywała tam średnio powyżej 90 dni w każdym z czterech kolejnych lat podatkowych (nie licząc roku przyjazdu i wyjazdu). Status zwykłego rezydenta ma np. osoba, która przybyła z zamiarem pobytu dłuższego niż trzy lata lub kupiła w Wielkiej Brytanii nieruchomość.
Uwaga! Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia roku następnego. Dochody pracownicze są opodatkowane według progresywnej skali podatkowej. W roku podatkowym 2012/2013 obowiązują trzy stawki podatku: 20 proc., 40 proc. i 50 proc. Roczna kwota wolna od opodatkowania to 8105 funtów.
W Niemczech
Zarabiający tylko w tym kraju i tu opodatkowany polski pracownik nie musi rozliczać się z polskim urzędem skarbowym, nawet jeśli mieszka po naszej stronie Odry. Jak wskazuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC, wystarczy, że dana osoba przebywa w Niemczech co najmniej przez sześć miesięcy, czy też ma do swojej dyspozycji mieszkanie w tym kraju, aby zostać niemieckim rezydentem podatkowym.
Jeśli podatnik w danym roku uzyskuje dochody zarówno w Polsce, jak i w Niemczech – jest zobowiązany do wykazania w polskim zeznaniu podatkowym niemieckich dochodów, wyłącznie po to, aby ustalić efektywną stawkę podatkową wobec polskich dochodów (metoda wyłączenia z progresją).
Trzecia sytuacja to całkowite opodatkowanie w Polsce pracownika zarabiającego m.in. w Niemczech. Ma ona miejsce wtedy, gdy jego dochody nie podlegają opodatkowaniu u sąsiadów.
Jeśli przychody mają podlegać opodatkowaniu w Niemczech, w pierwszej kolejności polski pracownik powinien zgłosić się do właściwego urzędu tamtejszej gminy z prośbą o kartę podatkową. Należy ją przedstawić niemieckiej spółce, która na tej podstawie będzie dokonywała comiesięcznych potrąceń podatku dochodowego od wynagrodzenia. Jeżeli przychody nie mają podlegać opodatkowaniu w Niemczech (ponieważ np. nie przekraczają kwoty wolnej – 8004 euro za 2012 rok, 8130 euro za 2013 rok), trzeba złożyć wniosek o zwolnienie z poboru zaliczek.
W Niemczech obowiązuje progresywna, kilkustopniowa skala podatkowa – od 14 proc. do 45 proc. dla najlepiej zarabiających.
We Francji
Pracownik z Polski, który w ciągu roku uzyskał dochody tylko na terenie tego państwa, również nie ma obowiązku wykazywania ich w Polsce. Zarobki francuskie rozlicza się dla celów podatkowych, stosując metodę wyłączenia z progresją.
Obowiązek pracownika już po przybyciu do Francji to zarejestrowanie się w tamtejszym systemie podatkowym. Będzie wówczas podlegać francuskiemu podatkowi dochodowemu od całości swoich dochodów (jeżeli zostanie uznany za francuskiego rezydenta), bądź tylko od tej ich części, którą uzyskał na terenie Francji (gdy nie będzie francuskim rezydentem podatkowym).
Aby zostać uznanym za francuskiego rezydenta, wystarczy spełnić choć jeden z warunków: mieć tam miejsce zamieszkania, przebywać we Francji przez większość czasu, wykonywać tam większość własnej pracy, mieć w tym kraju centrum interesów ekonomicznych.
W przypadku rozliczania się we Francji, dochód podlega opodatkowaniu właściwą dla jego wysokości stawką (od 5,5 do 45 proc.).
Jeśli pracownik z Polski zostanie uznany za francuskiego rezydenta, składa zeznanie do końca maja roku następującego po danym roku podatkowym. Jeśli jest nierezydentem, czas na rozliczenie z francuskim fiskusem ma do końca czerwca.
89 umów międzypaństwowych o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisała dotąd Polska