statystyki

Największy przeciwnik Visy to gotówka

autor: Łukasz Wilkowicz16.02.2016, 07:42; Aktualizacja: 16.02.2016, 08:03
Visa stoi na stanowisku, że ceny powinny odpowiadać wartości dostarczanych usług, być konkurencyjne rynkowo, a jednocześnie zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Visa stoi na stanowisku, że ceny powinny odpowiadać wartości dostarczanych usług, być konkurencyjne rynkowo, a jednocześnie zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: ANDREW HARRER

- Obniżka interchange spowodowała, że detaliści wreszcie chcą grać z nami w karty - uważa Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca Europą Środkowo-Wschodnią w Visa Europe.

Udział w rynku Visy spadł ostatnio do 60 proc. Macie powód do niepokoju, bo główny konkurent, czyli MasterCard, się umacnia.

Nasz główny konkurent to gotówka. Ciągle ponad 80 proc. płatności dokonywanych przez konsumentów w kraju to płatności gotówkowe. W tak określonym rynku udział Visy wynosi 10 proc. Ten wskaźnik jest wciąż dużo poniżej naszej średniej w Europie, gdzie jedna na 5,7 transakcji to płatność Visą. Ale idziemy mocno do przodu i zakończyliśmy w Polsce rok wzrostem liczby płatności o 44,2 proc., a ich wartości o 20,5 proc. Oczywiście patrzymy też na to, jak się mamy do bezpośredniej konkurencji. Faktycznie przez kilka lat nasz udział spadał. To było związane z różnicą w stosowanych stawkach interchange – my nie chcieliśmy podnosić ich do 2 proc., czy nawet więcej, jak robił to MasterCard. Nie uczestniczył także w rozmowach prowadzonych pod auspicjami NBP, których celem było obniżanie stawek po to, by utrzymać rynek w równowadze: zabezpieczyć interesy klientów, banków, agentów rozliczeniowych, a także detalistów, tak, żeby wszyscy byli zainteresowani korzystaniem z kart.

Efekt był jednak taki, że wasz udział spadał. Tak było jeszcze w zeszłym roku.

Okres spadku jest już za nami. Te jednak należy przypisać raczej czyszczeniu portfeli nieaktywnych kart w bankach. Od czasu ustawowego zrównania stawek interchange i zrównania warunków konkurencji stopniowo spadki zostały zatrzymane. Teraz w niektórych kwartałach mamy wzrosty, w innych spadki.

Jak chcecie zwiększać swoje udziały?

Długofalowym celem naszych działań jest przyspieszenie cyfryzacji i przechodzenia od gotówki do płatności elektronicznych. Sprzyjać nam będzie prawdopodobne połączenie Visa Europe i Visa Inc. Dzięki temu wszyscy nasi partnerzy dostaną dostęp do takich samych korzyści skali, doświadczeń z wszystkich rynków z całego świata, a także otwarcia naszego systemu przetwarzania transakcji i całego naszego ekosystemu płatniczego dla innych partnerów. Kilka dni temu ogłoszono program Visa Developer – dla aplikacji internetowych. To dotyczy szczególnie mniejszych firm i start-upów. Z największymi już współpracujemy.

Jakimi działaniami planujecie umacniać pozycję w Polsce?

Kontynuujemy to, co zapoczątkowaliśmy już kilka lat temu. W ostatnich latach koncentrowaliśmy się na budowie sieci akceptacji w ramach programu „Kartą Visa zapłacisz wszędzie”. Liczba terminali do przyjmowania płatności kartowych zwiększyła się w ostatnich pięciu latach dwukrotnie. Banki wydawcy karty Visa dofinansowały ponad 200 tys. terminali w ponad 160 punktach handlowo-usługowych autoryzujących karty.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane