statystyki

Polisy z funduszem kapitałowym pod sąd: Klienci będą żądać zwrotu pieniędzy od ubezpieczycieli

autor: Jacek Uryniuk29.05.2014, 07:18; Aktualizacja: 29.05.2014, 09:45
Polis z funduszem wciąż przybywa

Polis z funduszem wciąż przybywaźródło: DGP

Jedna batalia sądowa może zachwiać pewnością obrotu na rynku ubezpieczeniowym i wpłynąć negatywnie na społeczne postrzeganie branży. Chodzi o trzy miliony polis na życie z funduszem kapitałowym. Wielu ich posiadaczy czuje się oszukanych

Na początku czerwca przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów odbędzie się proces w sprawie polis na życie, którego konsekwencje mogą wstrząsnąć całą branżą ubezpieczeniową.

Sąd ponownie rozpatrzy sprawę przeciwko firmie HDI Gerling Życie. Jej klient domaga się unieważnienia stosowanych przez nią wzorów umów ubezpieczenia na życie z funduszem. W pierwszym procesie sąd tylko częściowo przyznał mu rację. Ale klient odwołał się do sądu apelacyjnego, a ten skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. I stwierdził, że niektóre umowy ubezpieczenia z funduszem sprzedawane przez HDI Gerling Życie nie są umowami ubezpieczeniowymi.

Jeżeli sąd przyzna rację klientowi, to tego typu polisy wkrótce mogą zostać unieważnione. Ich właściciele będą mogli domagać się od towarzystw zwrotu wpłaconych przez lata składek, i to wraz z odsetkami. Takie orzeczenie w bardzo niekorzystnym świetle może również postawić Komisję Nadzoru Finansowego. Przez lata nie reagowała ona, gdy na jej oczach wiele towarzystw ubezpieczeniowych prowadziło być może nielegalną działalność. Chodzi o to, że w umowie, jaką powód zawarł z HDI Gerling Życie, znajduje się zapis, że w przypadku jego zgonu uprawnionym przez niego osobom miałoby być wypłacone świadczenie w wysokości wniesionych składek.

Wniosek: towarzystwo sprzedawało produkt inwestycyjny, a nie ubezpieczeniowy. Konkluzja sądu apelacyjnego nie pozostawia złudzeń – treść umowy prowadzi do obejścia prawa, w szczególności przepisów podatkowych i tych obowiązujących instytucje, które prowadzą działalność maklerską. Sąd zasugerował także, że umowy tego typu są nieważne, a firmy, które je sprzedawały, działały niezgodnie z prawem. Bo jako towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogły oferować produktów inwestycyjnych.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • realista(2014-05-29 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie czuje się", lecz zostało oszukanych - podobnie jak ja z żoną np. w kwestii kosztu początkowego zawarcia polis, gdzie w OWU był zapis o "niewielkim ułamku", który w rzeczywistości okazał się niewypałem wynoszącym 150% rocznych składek, czyli w naszym wypadku ponad 13.500 zł za około godzinę plecenia bzdur przez agenta, o czym dowiedzieliśmy się dopiero po 3 latach

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-05-29 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Spoko ! Nie po to ubezpieczyciele zatrudniają łańcuchowych pociotków , by cokolwiek mogło im zagrozić . Kraść będą spokojnie - jak dotychczas . Jak jakiś VIG , albo inne PZU , nie przymierzając .

    Odpowiedz
  • Wszystko jasne(2014-05-29 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Kradną miliony, a schizofrenika za kradzież batonika (99 gr) wsadzają do więzienia. Wsadzą też naczelnika tego więzienia za wpłacenie poręczenia w wysokości 40 zeta.
    -Jeszcze parę miesięcy rządów PO i Polska jako państwo przestanie istnieć. Będzie to kadłubowe, kabaretowe państewko bardziej słabe niż Księstwo Warszawskie za Napoleona. Tej Polski nie zniszczył Jaruzelski, ale niestety "władze demokratyczne". Pytanie - na czyje polecenie?

    Odpowiedz
  • POlak(2014-05-29 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    "Wielu ich posiadaczy czuje się oszukanych" - nie czuje się oszukanych, ale zostali oszukani.

    Przykład Getin Banku i ich oferty Kwartalny profit i podobne.

    Odpowiedz
  • Justa2(2014-05-29 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyskie osoby, które zostały oszukane przez Banki przy zawieraniu polis z funduszem kapitałowym (w Getin Banku i w pozostałych Bankach) powinny otrzymać 100% zwrot wniesionych środków finansowych wraz z odsetkami. Wypłata wniesionych środków finansowych winna nastąpić na podstawie jednoznacznego jednego wyroku sądowego dla wszystkich banków które wprowadziły ten przekręt finansowy aby okraść ludzi zwłaszcza starszych. W celu uniknięcia wnoszenia pozwów do sądów przez wszystkich poszkodowanych, banki w oparciu o stosowny wyrok w przedmiotowej sprawie winny na podstawie podania klienta zwrócić im pieniądze.

    Odpowiedz
  • bookbis(2014-05-29 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    Mój Boże teraz nawet niewiadomo czy jak kupie sobie trumne na ostatnią droge to bedzie moja czy nie. Bo jakoś tak sie porobiło ze Ofe moje ale państwa ,W Zus-ie moje ale emerytów, ubezpieczenia moje ale nie dla mnie
    Czy ktos potrafi to logicznie wytłumaczyc???/

    Odpowiedz
  • były HDI-Gerling(2014-05-29 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba Państwo przesadzacie - polisa miała małe ubezpieczenie na wypadek śmierci jeśli wartość rachunku byłaby niższa niż suma wpłaconych składek + określony procent (1%). Tak działają ubezpieczenia na całym świecie - jest to polisa z UFK typu 2 lub B. Stąd KNF twierdził że wszytko jest zgodnie z prawem. Tutaj chyba HDI Gerling zawaliło sprawę że nie wyjaśniło odpowiednio sądowi w jaki sposób takie ubezpieczenie działa. Całego świata naprawić się nie da

    Odpowiedz
  • Grażyna1959r(2014-05-30 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Zawarłam 15 lat temu dwie polisy ubezpieczenia na życie i dożycie w PZU życie SA. Opłacałam je jednorazowo przez wiele lat. W 2012r opłaciłam dwie polisy na jedno konto. W styczniu 2012r jedną z nich PZU zerwało tłumacząc brakiem składki, a tym samym ukradziono mi ponad 10 tys zł wpłat, a wpłaconej w listopadzie 2011r składki za tę wystornowaną polisę także nie udało się odzyskać!!!

    Odpowiedz
  • Robert(2014-05-29 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    W tym kraju prawo chroni złodziei i bandytów, bo tych w sejmie i rządzie nie brakuje. Dlatego takie firmy jak amber gold, getin, fmbank, provident mają i będą się miał dobrze. Na zachodzie to nie mam miejsca, tam prawo chroni zwykłych obywateli.

    Odpowiedz
  • wojtek(2014-05-30 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    ja tam cenie sobie lokaty z Getin, bezpieczne no i nadal maja niezly procent. Bank dba aby ich produkt byl konkurencyjny

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2014-06-09 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    wojtek, tu nie chodzi o lokaty, ale o produkty lokatopodobne. i ja właśnie w Getinbanku dałam sie namówić i bardzo tego żałuję. Miało być korzystniej niż na lokacie, a jest dno. Strata taka, że głowa boli. Miało być na 5 lat, a okazuje się, że po 15 latach MOŻE odzyskam to co wpłacam. A gdzie odsetki?

    Odpowiedz
  • Darek(2015-02-27 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, jeśli macie Państwo w dalszym ciągu problem z trwająca bądź upadłą polisą, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem środków ze wszelkich produktów tego typu. Kancelaria LEX tel. 531 151 536

    Odpowiedz