statystyki

Pomysł KNF na trzeci filar: Będzie można wybrać - emerytura albo dom

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki24.03.2015, 07:32; Aktualizacja: 24.03.2015, 08:22
Ile czasu należałoby oszczędzać, by uzbierać na wkład własny?

Ile czasu należałoby oszczędzać, by uzbierać na wkład własny?źródło: ShutterStock

KNF proponuje, by oszczędności zgromadzone w III filarze mogły być wykorzystane jako wkład własny przy kredycie hipotecznym.

Reklama


Reklama


Taki pomysł przedstawił na spotkaniu u prezydenta Komorowskiego przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. – Proponujemy rozważyć rozwiązanie polegające na wykorzystaniu oszczędności w III filarze jako wkładu własnego przy długoterminowych kredytach, np. hipotecznych, zwiększającego wiarygodność kredytobiorcy. Mogłoby się to odbyć w ramach szerszych zmian, np. o charakterze ustawowym – przyznaje w rozmowie z DGP Maciej Krzysztoszek z Urzędu KNF.

Gdyby pomysł przeszedł, z nowego rozwiązania potencjalnie mogłoby skorzystać 1,8 mln osób (przy założeniu, że jeden rachunek w IKE, IKZE lub PPE to jeden ubezpieczony).

Tylko w IKE Polacy zgromadzili 4,7 mld zł. A w PPE aż 10,2 mld zł

Według danych zebranych przez UKNF i resort pracy na koniec ub.r. Polacy mieli 874 tys. indywidualnych kont emerytalnych i 528 tys. indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Dodatkowo 381 tys. osób było objętych pracowniczymi programami emerytalnymi.

Jaką akcję kredytową można by wygenerować dzięki ich oszczędnościom? Przy użyciu środków z IKE i IKZE i założeniu, że stanowiłyby one 20-proc. wkład własny, teoretycznie można udzielić kredytów na 25 mld zł – bo w IKZE na koniec 2014 r. ubezpieczeni zgromadzili 295,3 mln zł, zaś w IKE ponad 4,7 mld zł. Gdyby do programu weszły jeszcze PPE (10,2 mld zł aktywów), kwota ta wzrosłaby do 75 mld zł. Dla porównania na koniec lutego tego roku kredyty mieszkaniowe udzielone przez banki miały wartość 363,8 mld zł.

Intencją KNF jest przede wszystkim podniesienie atrakcyjności dobrowolnego dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Dziś ta forma nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem. Liczba nowych IKE od kilku lat maleje. – Chodzi o zwiększenie użyteczności oszczędności emerytalnych w III filarze i zachęcenie do samodzielnego odkładania środków. Obecnie środki z III filaru można wykorzystać dopiero po osiągnięciu określonego wieku, co dla wielu osób wydaje się odległe – zwraca uwagę Krzysztoszek.

Odkładającym na emeryturę łatwiej kupić mieszkanie


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • mac(2015-03-24 08:33) Odpowiedz 00

    A za kilka lat kolejną ustawą Państwo obrabuje osczędzajacych w ten sposób.

  • kółko i krzyżyk(2015-03-24 08:52) Odpowiedz 00

    mac - rozumując tak jak Ty, to jedyną formą oszczędzania powinien być słoik pod jabłonką. Najwyraźniej nie wiesz, co to jest IKE i IKZE, więc głupio nie komentuj.

  • Reformator(2015-03-24 08:49) Odpowiedz 00

    Fajnie byłoby, gdyby zebrane składki z 2 filara zebrane w OFE mogły stanowić wkład własny. Taka zmiana miałaby większy sens. Tyle, że jak rozumiem te pieniądze choć nasze, nie są nasze... Ale kierunek dobry - popieram!!!

  • wjw(2015-03-24 09:22) Odpowiedz 00

    Taaaa. Cukierek albo psikus... Znamy, znamy.
    Drugi raz nie damy się nabrać...

  • adam(2015-03-24 09:21) Odpowiedz 00

    Lepiej oszczedzac w domu w przyslowiowa skarpete i w zloto ,wtedy jest pewnosc ze zadna z panstwowych lichwiarskich instytucji nas nie okradnie

  • jaw(2015-03-24 09:59) Odpowiedz 00

    Odkladajcie, zeby panstwo moglo znowu miec co wam ukrasc

  • burak(2015-03-24 10:19) Odpowiedz 00

    Co zarobisz oddaj państwu ?nie jedz tylko oddaj ...i zaś Deweloperka i Banki.

  • antek(2015-03-24 12:38) Odpowiedz 00

    A może ktoś mi wytłumaczy jak to jest .Otóż wiele lat temu (czytałem to w Polskiej prasie)pewien Holender wpłacił do banku jednego guldena.Ten gulden z odsetkami miał trafić do pra pra wnuka tego człowieka,a miała to być pokażna suma.A ja ciągle myślę że gdybym wpłacił do banku w Posce 1 zł,lub nawet 10 zł.to po miesiącu lub dwóch z tych pieniędzy nic by nie zostało.Poszłoby na koszty manipulacyjne.Więc jak to jest? O co tu chodzi?

  • asd(2015-03-25 09:27) Odpowiedz 00

    łatwe kredyty frankowe, opcje walutowe, polislokaty, fundusze inwestycyjne służą tylko temu, aby zadłużyć na lichwiarskich warunkach naiwnych ludzi wierzących, że banki to instytucje zaufania publicznego oraz aby wydoić ich z oszczędności. W efekcie w rękach prywatnych jest mniej na inwestycje, jest mniejszy popyt wewnętrzny a co za tym idzie mniejszy popyt na miejsca pracy i tym samym są mniejsze wpływy do budżetu ale za to większe dla akcjonariuszy i zarządy banków. W efekcie mamy co raz bardziej zadłużone państwo i na nic nie starcza.
    Niestety rządzą nami ćwierćinteligenci nie rozumiejący zależności, którym między innymi wydaje się, że przy kryterium "najniższej ceny" tylko ceny się obniżą.

  • Tom(2015-03-24 14:17) Odpowiedz 00

    Oszczędności do dewelopera, a na koniec życia mieszkanie do banku w ramach odwróconej hipoteki, bo nie będzie z czego żyć. Nagi się rodzisz i nagi umrzesz.

  • T1000(2015-03-24 17:42) Odpowiedz 00

    KOMPLETNY IDIOTYZM. I tyle.

  • polacy przestali ufać złodziejskiemu państwu......(2015-03-24 20:22) Odpowiedz 00

    które okradło ich tuż przed emeryturą nie patrząc na spełnienie wszystkich warunków oprócz wieku 60 lat do końca 2008r.Temu państwu nie można zaufać tak jak i złodziejowi.Ludzie płacąc składki przez 45 lat pracy,dziś są bez środków utrzymania,bez żadnych zabezpieczeń utrzymaniu się przy życiu.Jedyna nadzieja w śmietnikach,a UE udaje że tej patologii społecznej niema.

  • polacy przestali ufać złodziejskiemu państwu......(2015-03-24 20:22) Odpowiedz 00

    które okradło ich tuż przed emeryturą nie patrząc na spełnienie wszystkich warunków oprócz wieku 60 lat do końca 2008r.Temu państwu nie można zaufać tak jak i złodziejowi.Ludzie płacąc składki przez 45 lat pracy,dziś są bez środków utrzymania,bez żadnych zabezpieczeń utrzymaniu się przy życiu.Jedyna nadzieja w śmietnikach,a UE udaje że tej patologii społecznej niema.

  • polacy przestali ufać złodziejskiemu państwu......(2015-03-24 20:22) Odpowiedz 00

    które okradło ich tuż przed emeryturą nie patrząc na spełnienie wszystkich warunków oprócz wieku 60 lat do końca 2008r.Temu państwu nie można zaufać tak jak i złodziejowi.Ludzie płacąc składki przez 45 lat pracy,dziś są bez środków utrzymania,bez żadnych zabezpieczeń utrzymaniu się przy życiu.Jedyna nadzieja w śmietnikach,a UE udaje że tej patologii społecznej niema.

  • senior(2015-03-24 20:32) Odpowiedz 00

    te numery już w Stanach Zjednoczonych przerabiali. Niestety filmy dokumentalne o tym pokazują po godzinie 23

  • Spot(2015-03-24 20:36) Odpowiedz 00

    Oj szykuje się nowy przekręt nawet KIMA w to włącza, Zaproście do uwiarygodnienia tego szwindlu mordeczkę Buzka i Grabowskiego to są wiarygodni ludzie na co mamy dowody.