statystyki

Emerytury pomostowe: dla kogo i na jakich zasadach

02.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 17.03.2015, 11:30
Warunki nabywania  prawa do emerytury pomostowej określa ustawa  z  dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowychźródło: ShutterStock

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.). Komu przysługuje takie świadczenie?

Reklama


Reklama


Emerytury pomostowe mogą otrzymywać osoby, które wykonywały prace w "szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze". Załącznik nr 1 ustawy określa o jakich zawodach mowa. Chodzi przede wszystkim o prace pod ziemią, na i wodzie i pod wodą, w powietrzu, w warunkach zmiennego mikroklimatu oraz o bardzo ciężkie prace fizyczne (np. np. prace rybaków morskich, prace w powietrzu wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy).

"Pracownikami wykonującymi prace  o szczególnym charakterze są pracownicy, którzy w pełnym wymiarze czasu pracy są zatrudnieni przy pracach o szczególnym charakterze wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy" - czytamy w oświadczeniu ZUS.

Mowa tam o zawodach wymagających szczególnej odpowiedzialności i  szczególnej sprawności, w których spełnianie swoich obowiązków, bez narażania bezpieczeństwa innych osób "zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia tej sprawności". Chodzi tu np. o zawód maszynisty, operatora żurawia wieżowego itp.

Jak informuje ZUS, z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • emeryt(2015-05-29 21:14) Odpowiedz 3314

    Ile wynosi średnia pomostówka? Czy ktoś się orientuje?

  • elkasss(2014-09-02 17:38) Odpowiedz 61

    każda praca w tym pier... kraju jest szkodliwa a nie tylko jednostek co się ich pierd... rząd boi

  • ten nierzad okradł wszystkich ludzi długopracujący(2015-02-08 15:16) Odpowiedz 30

    ze spełnionymi warunkami do konca 2008r. oprócz wieku.W złodziejowie obywatelskim nie wierzę w żadne składki w rękach złodziei w białych kołnierzykach.

  • Tuskoebus(2014-09-02 10:15) Odpowiedz 32

    Tylko dla moich uprzywilejowanych są pomosty.
    Reszta hołoty robić ma na nich do wieku 67 lat!

  • Okradziony(2014-09-02 10:33) Odpowiedz 30

    Pracuje od 15 roku życia. Uczyłem się i zarazem pracowałem w zakładzie prywatnym. Nie, nie miałem wakacji, wakacji jak Ty Donaldzie Tusku, nie miałem ferii, za to miałem coroczny pracowniczy urlop szkolny - 26 dni. Soboty były wtedy jak to w latach 70tych też obowiązkowymi dniami pracy ,niedziele przedświąteczne również. Dalej znów praca ,praca uznawana oficjalnie ówcześnie w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach .Zresztą jakie to warunki w czasie komuny i postkomuny mogły być skoro nawet nauszników przeciwhałasowych do uszu nie było . Praca także w soboty, niedziele i święta na blokach energetycznych już rzekomo wolne ale bez dni często zamiennie rekompensujących a więc po 30 /31 dniówek w miesiącu aby mieć także na przeżycie . Mam nadpracowane za tamte lata jak szacuje w czasie ponad-ustawowym około 1000 dni roboczych co stanowi faktycznie 5 lat pracy w tych warunkach dodatkowo, niestety nie zaliczonych oficjalnie wg prawa przez ZUS ze względu na sposób liczenia jako lat a nie ilości dniówek. I po tych wszystkich Naszych świadczeniach pracy taki człowiek jak Ty podnosi w Sejmie swoją łapkę aby takim ludziom jak Ja ukraść wiek emerytalny . Najpierw podnosisz z 60 do 65 roku życia a potem dodajesz jeszcze 2 lata czyli do 67r życia. Ustawę emerytalną mogliście zmienić ale historie pracy i warunków w których ona się odbywała nie jesteście !

  • Piotruś(2016-06-14 11:05) Odpowiedz 20

    W tym kraju można liczyć tylko na śmierć ...............Ta przyjdzie szybciej od emerytury .................

  • goska(2015-04-14 17:56) Odpowiedz 10

    Szkoda słów - ale kogo na górze to obchodzi. Grzeją tyłki na stołkach i biorą niezłą kasę. Obiboki i darmozjady. Papierki też bym chciała przekładać tak jak oni. Posłuchać co gadają, to tak jakby z kosmosu przylecieli. Pojęcia nie mają jak ludziom biednie się żyje. Za chwilę wszystko będzie luksusem- a znalezienie pracy cudem.

  • ANDRZEJ LAT 61 SKONCZONE(2014-11-20 09:38) Odpowiedz 10

    MOWI SIE O PRACY W SZKODLIWYCH WARUNKACH W SODZIE SPRAWY SIE TOCZO CZY PRACOWAL CZY NIE JAKO MALARZ NA DRABINIE CZY NIE.W MIESCIE PLOCKU WSZYSCY POWINNI MIEC SZKODLIWE.BO JAK PAMIETAM A ZYJE DZIEKI BOGU 61 LAT SKONCZYLEM TO WLATACH 92 BARDZO SMIERDZIALO I TAK GDZIES DO LAT 98 TAKA JEST PRAWDA.CALY CZAZ BYLISMY TRUCI PRZEZ MZ R IP W PLCKU.TYLKO NIKT ZATO NIE ODPOWIE.BYL TAKI LEKARZ GARLEJ KTURY NAPISAL KSIOZKIE O TRUCIU IJAKIE KALEKI SIE RODZO TO ZOSTAL USUNIETY Z ZYCIA BO BYL NIE WYGODNY.TAKA JEST PRAWDA O SZKODLIWYCH WARUNKACH W PLOCKU.

  • Rysiek(2015-04-13 10:33) Odpowiedz 00

    Ja pracuje na wolnym powietrzu,na wymianie torow kolejowych ,praca ciezka,to nia ma warunkow szkodliwych,zapraszam panow poslow do pracy tak na 1 dzien to zobacza te warunki szkodliwe,deszcz,snieg trzeba tyrac ciezko,ale oni tylko widza,maszynistow,gornikow,.w mrozie tez pracujemy.chcialbym isc na wczesniejsza emeryture mam 57 lat.Ci co chca pracowac to nie dawc emerytur bo sa zdrowi,to moga pracowac,mnie wszystko boli od tej ciezkiej pracy,to by zrobili nam do 60 lat.w warunkach szczegulnych na powietrzu.

  • tomek(2014-09-02 17:10) Odpowiedz 02

    czy mozna liczyc na jakiekolwiek emerytury ? Mi sie wydaje ze zbyt wiele zmian juz bylo w tym temacie. Aktualnie siedze na lokatach w Getin i dobrze mi z nimi