Choć - według TK - z samego określenia przez ustawodawcę danej formacji jako mundurowej lub umundurowanej nie można z góry wysnuwać wniosku, że status prawny takich formacji i ich funkcjonariuszy powinien być kształtowany przez ustawodawcę w sposób identyczny czy podobny, to ustawodawca powierzył Służbie Celnej zadania podobne np. do zadań Policji.
Do zadań Służby Celnej należy bowiem również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie określonych przestępstw i wykroczeń. Sytuacja prawna funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy je wykonują jest podobna do funkcjonariuszy Policji, którym jednocześnie przysługują emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego.
W konsekwencji, Trybunał uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem funkcjonariuszy innych służb mundurowych w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego za arbitralne i dyskryminujące.
Wnioski do Trybunału w tej sprawie skierowała grupa posłów, Związek Zawodowy Celnicy.pl, Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej.
Wnioskodawcy wskazali, że funkcjonariusz Służby Celnej podejmując służbę, działa w zaufaniu, że państwo zapewni mu adekwatne do uciążliwości pełnionej służby bezpieczeństwo socjalne i prawa emerytalne. W ostatniej dekadzie organy administracji rządowej wielokrotnie zapowiadały oczekiwane zmiany, a mimo deklarowanej konieczności ich wprowadzenia i możliwości ich dokonania, odstępowały od realizacji.
Skarżący podnosili, że celnicy, choć są służbą mundurową, nie są objęci przywilejami, jakie mają np. policjanci czy pogranicznicy, a to narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości. Według występującego w ich imieniu mec. Tomasza Zalasińskiego, wyrok oznacza, że ustawodawca będzie musiał wprowadzić do ustawy o emeryturach mundurowych funkcjonariuszy służby celnej.
"Organy państwowe muszą się wreszcie zdecydować, jakie zajmują stanowisko wobec funkcjonariuszy Służby Celnej. (…) Nie może bowiem być tak, że jeżeli mówią o możliwości wprowadzania restrykcji, rygorów w służbie oraz ograniczeń w prawie swobód konstytucyjnych to stawiają Służbę Celną na równi z innymi służbami mundurowymi (…), natomiast gdy formułują stanowisko odnośnie rekompensaty za te ograniczenia, wynikające z charakteru stosunku administracyjno-prawnego, stawiają funkcjonariuszy celnych na równi z osobami zatrudnionymi w ramach stosunku cywilno-prawnego i objętych Kodeksem pracy" - przekonywał z kolei podczas rozprawy Sławomir Siwy, szef Związku Zawodowego Celnicy.pl.
Celnicy nie zostali objęci ochroną wynikającą z ustawy o emeryturach mundurowych lub ustawy o emeryturach pomostowych. Według wnioskodawców, rażąco niesprawiedliwe wydaje się określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej na 67 lat, w sytuacji, gdy funkcjonariusze innych służb mundurowych przechodzą na emeryturę wcześniej.
"W chwili obecnej funkcjonariusze Służby Celnej nie podlegają ochronie emerytalnej adekwatnej do zakresu ich obowiązków, obciążeń wynikających ze służby publicznej i można powiedzieć, że w tym zakresie charakter prawny Służby Celnej ewoluuje. W 2012 r. mieliśmy do czynienia ze zmianą ustawy o SC, która wprowadziła możliwość posługiwania się bronią palną. Nie dalej jak kilka tygodni temu mieliśmy kolejną nowelizację ustawy o SC, która ponownie dość istotnie ingeruje w prawa i wolności konstytucyjne funkcjonariuszy Służby Celnej, zakazując im np. posługiwania się prywatnymi środkami komunikacji elektronicznej (chodzi o telefony komórkowe - PAP) z uwagi na konieczność ochrony antykorupcyjnej. Zakres, mundurowość Służby Celnej rozwija się, natomiast za tym rozwojem niestety (…) nie nadąża ochrona emerytalna" - przekonywał mec. Tomasz Zalasiński, reprezentujący celników
Komentarze (11)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszezupełnie jak nauczyciele
- w jakim czasie należy spodziewać sie reakcji rządu polegającej na zredagowaniu, poddaniu pod konsultację, przeprowadzeniu postępowania przed parlamentem zmieniającego zapisy obowiązujących ustaw zgodnie z wyrokiem TK, nie zauważylem, by jakiś termin określił w wyroku Trybunał.
- jak określony zostanie wymagany, minimalny czas pracy w formacjach służby celnej zajmujących się zapobieganiem, rozpoznawaniem, wykrywaniem i zwalczaniem określonych przestępstw i wykroczeń ( 20 czy np. 25 lat nieprzerwanej pracy w tej służbie?, inna kombinacja...?), jakie formacje uznane zostaną za realizujące zadania podlegające szczególnym uprawnieniom emerytalnym...?
- co będzie, jeżeli szef służby celnej postąpi jak dotychczas - nie nastąpi pełne uzgodnienie ze związkami zawodowymi nowych zapisów ustawowych, a mimo to nowe zapisy zostaną w kilku ustawach uchwalone. Nie zakładam zlej woli szefa SC, ale może zadziałać zwykla niekompetencja tego organu.
Nie mam pewności, czy mimo uchwaleniu nowych uprawnień w terminie ok. 2 lat nie pojawi się konieczność ich ponownego skarżenia - do sądów powszechnych, następnie do Trybunału Konstytucyjnego. Nie trzeba być szczególnie wyrachowanym prawnikiem, wystarczy mieć określoną wolę, w konsekwencji której zmiany w przepisach emerytalnych grup wskazany w wyroku Trybunału mogą nie wejść w życie nawet w ciągu najbliższych lat, nawet sześciu.
- zakładamy inny wariant: kierownictwo cła i rząd sprawnie, w ciągu około 2 lat tworzy w porozumieniu ze stroną związkową nowe przepisy dla wybranych grup celników ścigających wykroczenia i przestępstwa.
Mam proste pytanie - jaką mamy gwarancję, że szef SC , a na niższych szczeblach dyrektorzy Izb Celnych, naczelnicy urzędów celnych, realizując chociażby działania antykorupcyjne, nie będą, całkiem zasadnie zresztą, przenosić funkcjonariuszy wykonujących w/wskazane zadania do innych jednostek organizacyjnych, nie wskazanych przez Trybunał jako beneficjentów przepisów emerytalnych obowiązujących w służbach mundurowych.
Pytań jest więcej, ale pisać mi się więcej nie chce. Tym bardziej, że trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku - tam dopiero mogą być jakieś złote myśli wymagające skomentowania!
I jeszcze - gwoli podsumowania - w pełni podzielam wyrok TK.
Podaj te przywileje sędziów albo skończ waść pleć bzdury rodem z "Faktoidu"
Na moich uprzywilejowanych wczesnych emerytów.
Lub wcześniej uderzyć w kalendarz , bo i tak dostaniecie jałmużnę z ZUZ.
No i co ? Solidarność ,sprawiedliwość ,uczciwość szlag trafił . Zostali tylko Metojki (robole) i pełnoprawni obywatele --Ci powyżej wymienieni.