statystyki

Jakie dokumenty uprawniają do wcześniejszej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska02.03.2015, 17:00
Czy świadkowie mogą potwierdzić wysokość zarobków?

Czy świadkowie mogą potwierdzić wysokość zarobków?źródło: ShutterStock

Osoby, które chciałyby wcześniej zakończyć aktywność zawodową, muszą dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadectwo pracy potwierdzające zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Czy stare legitymacje są nieważne?

Pracownik zatrudniony przy przeróbce węgla odszukał starą legitymację ubezpieczeniową. Była ona oprawiona jak książeczka w charakterystyczną brązową tkaninę. To właśnie tam kadrowa wpisywała wysokość zarobków, potwierdzając jednocześnie prawo do leczenia. Problem jednak polega na tym, że przy wpisach brakuje pieczątek. Czy taka legitymacja jest nieważna?

Przepisy obowiązujące przed 1991 r. dotyczące legitymacji ubezpieczeniowych, zasad dokonywania wpisów oraz wzorów legitymacji nie zawierały przymusu, aby każdy wpis dotyczący wynagrodzeń był sygnowany imienną pieczątką. Właśnie z tego powodu wszystkie wpisy dokonane w latach 1950–1990 w starych książeczkach dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia nie zawierają pieczątki imiennej osoby odpowiedzialnej za wpis, a jedynie jej odręczny podpis i datę dokonania wpisu. Brak pieczątki imiennej nie dyskwalifikuje jednak wpisu o wysokości wynagrodzenia jako środka dowodowego, jeżeli całość dokumentu i wpisy nie budzą zastrzeżeń co do ich autentyczności.

Podstawa prawna


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • bzdury,to Wasza domena???????(2015-03-21 09:43) Zgłoś naruszenie 00

  wielki brat UE donaldino pokazał narodowi polskiemu jak można łatwo sprzedać wszysko i wszystkich w imię własnych korzyści.Dokonał tego,nie patrząc na ludzi bezrobotnych,bez środków utrzymania,pozbawiając ludzi po 60 roku życia środkó zabezpieczenia społecznego wypracowanego niekiedy przez 45 lat pracy.Polska dzięki temu słowa Putina"sprzedała się taniej niż dziwka pod latarnią".Tak się stało po 25 latach rzekomej demokracji,że polacy znależli się na śmietniku europy i świata.

  Odpowiedz
 • Tadek(2016-01-25 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedyś wystarczyło oświadczenie świadka że się pracowało w szkodliwych warunkach podczas pobytu w więzieniu chociaż nie pracowałem w szkodliwych warunkach i teraz mam wyższą emeryturę wcześniejszą.

  Odpowiedz
 • Znawca(2015-03-03 11:06) Zgłoś naruszenie 01

  Trzeba być uprzywilejowanym u TUSKOeBUZKA.
  Bo reszta Narodu ma robić na nich do wieku 67 lat.
  Lub wcześniej uderzyć w kalendarz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane