statystyki

Rząd nie spełni obietnic danych emerytom: 60-latki bez wsparcia państwa

autor: Bożena Wiktorowska20.05.2014, 07:10; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:38
Założenia obecnego programu aktywizacji 60-latków

Założenia obecnego programu aktywizacji starszych pracownikówźródło: DGP

Wbrew zapowiedziom rządu osoby 60+, które przejdą na emeryturę w wieku 67 lat, nie mają co liczyć na specjalny program aktywizacji zawodowej.

reklama


reklama


Już za sześć lat mężczyźni będą musieli pracować do 67. roku życia. Kobiety czeka to dopiero za 26 lat. Podczas gorącej dyskusji na temat podwyższenia wieku emerytalnego rząd zapowiadał, że seniorzy nie mają co się bać dłuższej pracy, gdyż zostaną objęci specjalnym wsparciem. Co więcej, zgodnie z art. 20 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637) Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do 31 grudnia 2013 r. powinno przygotować program wspierający zatrudnienie i aktywizację zawodową osób powyżej 60 roku życia oraz wspierania równości płci na rynku pracy. Taki program nie zobaczył jednak jeszcze światła dziennego.

– Zapis ustawowy został przez nas wykonany – przekonuje Janusz Sejmej, rzecznik prasowy MPiPS. – Jest nim uchwała nr 239 Rady Ministrów z 24 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia „Programu Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” (Monitor Polski z 2013 r, poz. 115 – red.) – dodaje.

W dokumencie jednak jest mowa tylko o osobach powyżej 50. roku życia. Brakuje w nim natomiast specjalnych rozwiązań dla 60-latków i starszych pracowników.

Droga donikąd

– Już na etapie prac legislacyjnych uznaliśmy, że nie będzie tworzony nowy program. Wykorzystamy najlepsze rozwiązania z programu „Solidarność pokoleń”, który z powodzeniem funkcjonuje od 2008 r. – tłumaczy Janusz Sejmej.

Niektórzy eksperci, a także związkowcy są zaskoczeni treścią dokumentu przygotowanego przez resort. Ich zdaniem liczący 133 strony załącznik do uchwały Rady Ministrów nie rozwiązuje problemów osób mających przed sobą perspektywę pracy do 67. roku życia.

– W najgorszej sytuacji będą pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Osoby, które rozpoczęły pracę po 31 grudnia 1998 r., nigdy nie uzyskają prawa do emerytury pomostowej. Przepisy bowiem tego zabraniają – stwierdza prof. Marcin Zieleniecki z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wtóruje mu Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ. – Trudno sobie wyobrazić, żeby piloci czy maszyniści wykonywali swoją pracę do czasu ukończenia 67. roku życia. To zagraża zdrowiu i życiu nie tylko samych zainteresowanych. Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego – dodaje.

Zdaniem ekspertów rządowy program wspierania starszych pracowników powinien rozwiązać problem osób, które nie będą miały siły wykonywać pracy np. w hucie czy w porcie.

– Nie każda z tych osób będzie mogła zmienić zawód. I dlatego niezbędne są też rozwiązania prawne chroniące te grupy zawodowe – zauważa prof. Marcin Zieleniecki.

Co prawda wśród ekspertów pojawiają się głosy, że nie ma potrzeby tworzenia odrębnych programów dla 60-latków, jednak wskazują, że warto pochylić się nad osobami, które ukończą 65 lat i będą musiały pracować.

Z kolei Joanna Staręga-Piasek, wicedyrektor Instytutu Rozwoju Służb Publicznych, zwraca uwagę, że pierwsi mężczyźni w wieku 67 lat będą przechodzić na emeryturę w 2020 r. – Rząd ma więc czas na przygotowanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie aktywności zawodowej starszych osób. To musi być spójny program zmian polityki społecznej – dodaje.

Resort się chwali

Rząd zakłada, że w 2020 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lat ma wynieść 50 proc. Dla porównania w 2012 r. wskaźnik ten wyniósł 38,7 proc. Jednocześnie stopa bezrobocia w tej grupie osób w 2012 r. wyniosła 7,4 proc. MPiPS nie ma wątpliwości, że nowe rozwiązania ułatwią aktywizację zawodową starszych pracowników.

– Powstaną specjalne programy dla małych firm zatrudniających nawet trzy czy pięć osób. Pomogą one właścicielom w zarządzaniu wiekiem zatrudnionych – tłumaczy Małgorzata Sarzalska, zastępca dyrektora departament analiz ekonomicznych i prognoz, zastępca przewodniczącego Rady Społecznej 50+.

Resort planuje organizowanie konkursów dla firm i instytucji wdrażających zasady zarządzania wiekiem. Najlepsi pracodawcy zostaną uhonorowani specjalnymi certyfikatami nadawanymi przez ministra pracy. Dodatkowo mają być wprowadzone programy szkoleniowe do pracodawców i kadry zarządzającej oraz pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi. Środki na aktywizację zawodową będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Działania współfinansowane z tego funduszu będą realizowane za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Wiedza, edukacja, rozwój” 2014–2020 na poziomie krajowym oraz regionalnych programów operacyjnych – dodaje Małgorzata Sarzalska.

Takie argumenty nie przekonują pracodawców.

– Tworzenie programów dla starszych pracowników nie ma sensu, bo za chwilę będą potrzebne specjalne rozwiązania dla młodych osób. Wystarczy tylko obniżyć podatki i składki. A firmy same będą tworzyć miejsca pracy dla wszystkich bez względu na wiek – zauważa Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • KCz(2014-05-30 02:50) Odpowiedz 00

    Emerytury po 67 roku życia, ale praca zagwarantowana do 67 roku już nie. I jak Ci ludzie bez pracy mają żyć i leczyć zwykłe w tym wieku już schorzenia?

  • pola(2014-05-20 20:51) Odpowiedz 00

    Niestety na emeryturze to można liczyć tylko na siebie. Ja już teraz staram sie systematycznie na lokatach w getin banku idkładać co na szczęście całkiem sprawnie mi wychodzi

  • Jaromir(2014-05-21 09:05) Odpowiedz 00

    Do: 39: janx1 z IP: 5.172.247.*
    Twoja głupota poraża! Tylko LENIE nie chodzą na wybory, a potem mają pretensje do wszystkich mówiąc "Aleśta wybrali!".
    CHODŹ na WSZYSTKIE WYBORY i GŁOSUJ NA KOGO CHCESZ, byle tylko nie na obecnych pOSŁÓW!
    Masz do wyboru tylko 2 możliwości:
    1. Jeżeli nie pójdziesz na wybory, to SAM SOBIE ZASZKODZISZ, ponieważ ilość ważnych głosów oddanych na obecnych pOSŁÓW będzie stanowić WIĘKSZY PROCENT ważnie oddanych głosów. A gdy oddasz nieważny głos, to efekt będzie taki sam! Liczą się tylko głosy ważne!
    2. TYLKO głosowanie na każdą inną partię pozwoli oderwać buźki obecnych pOSŁÓW od koryta!
    GŁOSUJCIE tylko na dwóch SENATORÓW - KAZIMIERZ JAWORSKI (okręg wyborczy nr 56 OKW Rzeszów) i JAROSŁAW OBREMSKI (okręg wyborczy nr 8 OKW Wrocław), bo TYLKO ONI SĄ UCZCIWYMI i HONOROWYMI LUDŹMI z całej zgrai obecnych pOSŁÓW i senatorów!
    BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI ZA SIEBIE i SWOJĄ RODZINĘ! Oczekujesz pomocy od państwa (od podatników!), to chociaż bierz udział w wyborach – to NIC CIĘ NIE KOSZTUJE! W ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech w 2013 r. udział wzięło ponad 70% uprawnionych do głosowania! A w Polsce? 20%, 30%?

  • Jan(2014-05-20 15:31) Odpowiedz 00

    do 21
    1. Mundurowi w dalszym ciągu emerytury maja po 15 latach pracy a dopiero od 2039 roku będą nabywać prawo do emerytury po 25 latach pracy w wieku 55 lat.
    2. sędziowie i prokuratorzy w dalszym ciągu mogą przechodzić w tzw, stan spoczynku w każdym wieku (nawet 30 lat),
    3. rolnicy nie mają płaconych emerytur przez UE ale przez KRUS. A że do KRUS płaca grosze i nie uzbierają sobie na swoje emerytury tzn. że wszyscy płacący składki fundują im emerytury (podobnie jak mundurowym, sędziom, prokuratorom, politykom)
    4. od niedawna prawo do emerytur mają również wszyscy premierzy bez względu na czas sprawowania urzędu (to Tusk cichaczem załatwił sobie i innym taka ustawę)

  • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2014-05-20 15:43) Odpowiedz 00

    77% Polaków ma problemy finansowe. Jest coraz gorzej ! ! ! ! !z badań Ipsos MORI na zlecenie grupy Genworth wynika , że rośnie liczba osób mających problemy finansowe.
    -"Odsetek gospodarstw domowych, które przyznają, że mają problemy finansowe rośnie nieprzerwanie od 5 lat - od
    44 proc. w 2008,
    47 proc. w 2010,
    51 proc. w 2013,
    77 proc. w 2014 roku"

    Ale najważniejsze, że Herr Tusk przewodzi w sondażach CBOS !

  • jank(2014-05-20 15:46) Odpowiedz 00

    Przypominam, że takie przepisy emerytalne wprowadzili nasi posłowie sejmowi (wybrani przez naród). Ostatecznie jeszcze taką ustawę sejmową zatwierdza prezydent RP. A kolejne wybory do różnych organów coraz bliżej...

  • e(2014-05-20 15:53) Odpowiedz 00

    Ekonomiczno-prawna, nigdzie nie zapisana eutanazja, taka jest prawda!!!

  • nie wytrzymam(2014-05-20 17:44) Odpowiedz 00

    kuer... rzad, oby go szlag trafił

  • ewa(2014-05-22 09:29) Odpowiedz 00

    głosowanie na złość na ostatniego z listy kandydatów to nic nie da, ostatecznie wygrywa i tak partia i wchodzą ci z pierwszych miejsc.

  • ika11(2014-05-20 19:34) Odpowiedz 00

    kobieta powinna otrzymać emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy nie zależnie od wieku podaje przykład własny pracuję od 1975 roku i mam lat pracy przepracowanych 39 a mam pracować do 62 lat i 7 m-cy jestem z rocznika 1960 lipca to lat pracy będę mieć 47 i 7 miesięcy paranoja czy pan Premier i Pan Prezydent w ogóle o takich ludziach zapomniał a dlaczego jeden ma 20 i 25 lat w szkodliwych warukach i może mieć emeryturę a potem dorabia w ogóle nie powinni ludzie z emeryturą pracować zabrać im emeryturę i koniec to i POLSKA będzie bogatsza młodzi wyjeżdżają za granicę bo my starzy mamy pracować i schorowani tyle lat bujda panie Premierze to co Pan robi z nami to jest kary godne. Pozdrawiam

  • IKA11(2014-05-20 19:38) Odpowiedz 00

    A KTO W NASZYM UKOCHANYM KRAJU DOŻYJE EMERYTURY CHYBA TYLKO I WYŁĄCZNIE RZĄDZĄCY BO W NASZYM KRAJU UMIERAJĄ LUDZIE WIEKU PO 40 TCE I 50 TCE NIE MÓWIĄC O TYCH BIEDNYCH CHORYCH DZIECIACH Z NOWOTWORAMI NA KTÓRE PANSTWO NIE MA PIENIĘDZY NA LECZENIE ICH LECZĄ SIE ZA GRANICĄ ZBIERAWSZY PIENIĄDZE OD LUDZI I TO JEST NASZE KOCHANE PAŃSTWO DO CZEGO ZMIERZAMY DO CZEGO ZMIERZA NASZA KOCHANA POLSKA BARDZO ŚMIESZNE ALE DEMOKRACJA ALE NAM SIĘ ŻYJE LEPIEJ ZALEŻY KOMU

  • IKA11(2014-05-20 19:42) Odpowiedz 00

    NIE DODANO KOMENTARZA NASTĘPNEGO

  • autor pisze o tym,że pracownicy pracujacy w warunk(2014-05-20 22:08) Odpowiedz 00

    szczególnych po 1998r. nie otrzymają pomostówki/emerytury/.Aco mają powiedzieć ci którzy po przepracowaniu w war.szczeg.20 lat i pracowali przed 1999r. w tychże warunkach i wszystko uzyskali oprócz wieku do zakonczenia reformy emerytalnej/do 2008r./ to są roczniki mężczyzn 1953-1949r. którzy zostali ograbieni ze spełnionych warunków,tylko kobiety według równości/nierówności/mogły skorzystać...zgodnie z prawem ten nierząd zrobił konklawę??

  • jank(2014-05-20 15:09) Odpowiedz 00

    Francja już obniżyła wiek emerytalny

  • W tym momencie związki zawodowe przysnęły?????????(2014-05-20 22:16) Odpowiedz 00

    patrzyli na to jak nierząd ciął robotnika przed uzyskaniem praw do wypracowanej emerytury.Związki nie potrafią nawet informować pokrzywdzonych tym ustrojem pracowników-solidarnośc wypaliła się??

  • NIESTETY(2014-05-20 23:08) Odpowiedz 00

    Wiarygodność obecnego rządu PO i PSL =O !!
    Może OPZZ i eksperci od siedmiu boleści pochylą się nad długoletnimi pracownikami którzy pracowali 45-50 -lat zamiast zasłużonej emerytury otrzymali kolejne lata do wypracowania. Nie ma wątpliwości zawsze brakowało i brakuje na emerytury dla tych co utrzymują ten bajzel ! Jak zabraknie dla uprzywilejowanych rewolucją mamy jak w banku .

  • wyborca(2014-05-21 15:50) Odpowiedz 00

    ..więc jak glosujemy?

  • ewa(2014-05-22 13:42) Odpowiedz 00

    Ustalone kiedyś zasady - praca kobiety 60 lat a mężczyżni 65 funkcjonowała przez wiele lat i tak było dobrze.
    Tamte ustalenia były oparte na opinii lekarzy i było prawidłowo, bo pomimo,że ludzie teraz lepiej wyglądają zewnętrznie, to zegar biologiczny bije tak samo.
    Patrzę na pracujące emerytki w firmie, w której ja pracuję.
    One nie muszą, ale chcą pracować, dyrekcja zatrudnia, bo płaci i m stawkę najniższą na ich stanowisku.

    Pracę swoją wykonują ociężale/ jest to praca biurowa/, są nieoperatywne i nie kreatywne.

    Działają na pół gwizdka i są śmieszne.

    Mają trudności ze zrozumieniem aktualnych przepisów.

    Trudne jest z nimi porozumienie.

  • wszyscy do urn 25 i głosowac na ostanich z list!!!(2014-05-21 22:04) Odpowiedz 00

    w ten sposób możemy sobie pomóc-gdyż odrzucimy brzemię 30 letniego działania naszych poukładanych politykierów!!!

  • głosujmy na ostatnich z list......................(2014-05-21 22:08) Odpowiedz 00

    w ten solidarny sposób pomożemy sobie.