statystyki

Osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury stracą część kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska26.04.2012, 07:17; Aktualizacja: 26.04.2012, 16:15
  • Wyślij
  • Drukuj
Nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej.

Nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej.źródło: ShutterStock

W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nie tylko wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, ale także zmienia zasady korzystania z kapitału początkowego. Obecnie bowiem jest on liczony dla kobiet w wieku 60 lat i dla mężczyzn mających 65 lat.



Osoby mające długi staż ubezpieczeniowy przechodzące na wcześniejsze emerytury stracą część kapitału początkowego

Jednak nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej. Nie ulega bowiem zmianie zasada, że kapitał początkowy jest liczony dla osób w wieku 62 lat bez względu na płeć. A to może mieć bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanych świadczeń. Im bowiem krótsze dalsze trwanie życia, tym wyższe świadczenie. Może się więc okazać, że kapitał początkowy będzie wypłacany w niższej kwocie, niż to wynika z nowego powszechnego wieku emerytalnego.

– Najwięcej wątpliwości budzą zasady waloryzacji pieniędzy zgromadzonych na koncie emerytalnym – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Projekt ustawy zakłada bowiem, że przy ustalaniu podstawy będącej wyjściem do ustalania wysokości emerytury (już po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego) nie będą już uwzględniane kwoty zwiększeń zgromadzonych składek w wyniku waloryzacji kwartalnej przeprowadzone przy liczeniu emerytury częściowej. Natomiast podstawa wyliczenia właściwej emerytury będzie ustalana na podstawie zwaloryzowanego kapitału zgromadzonego na koncie do końca miesiąca poprzedzającego termin wypłaty emerytury.

250 tys. zł wynosi średnia wysokość kapitału początkowego zgromadzonego przez ubezpieczonego

– Jednak nie wiadomo, czy kwota emerytury częściowej będzie odejmowana od posiadanego kapitału każdego miesiąca, a reszta będzie waloryzowana – zauważa Andrzej Radzikowski.

Możliwy jest też wariant, że po osiągnięciu wyższego wieku emerytalnego od całego kapitału oraz składek będzie odjęta wypłacona kwota. I to, co zostanie, dopiero będzie waloryzowane.

Według wyliczeń przygotowanych przez OPZZ to ostatnie rozwiązanie jest mniej korzystne dla ubezpieczonych. Natomiast Bartosz Nowak, radca prawny, zauważa, że bez przepisów wykonawczych trudno w sposób jednoznaczny stwierdzić, w jaki sposób będzie waloryzowany kapitał emerytalny. Przygotowany projekt jest bowiem nieprecyzyjny.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 41

  • 1: zosia z IP: 195.90.127.* (2012-04-26 07:31)

    Złodziejstwo , kłamstwa , oszukaństwo , okrucieństwo , segregacja obywateli na równych i równiejszych tj. lepszych i gorszych - dyskryminacja na masową skalę , oczywiste draństwo władzy.
    Państwo parszywieje pod rzadami PO , ludzie traca resztki zaufania do złodziejskiego , oszukańczego państwa.
    Powyższe to efekt rządów nieudaczników i nieodpowiedzialnych pozbawionych wyobraźni drani - polityków PO.

  • 2: ola z IP: 145.237.68.* (2012-04-26 08:06)

    ale kogo wybrać, jedni śledzili "układ" ci chcą siię dobić do stanowisk w UE ?

  • 3: blękitna rewolucjaaa z IP: 83.17.85.* (2012-04-26 09:05)

    tych 460 matołów trzeba jak najszybciej w...

  • 4: aga z IP: 193.43.77.* (2012-04-26 09:19)

    robicie z nami jak z śmieciami zużyte i mało zużyte, jak się ma kobieta przepracowane 38 lat to nie rozumiem dlaczego mamy stracić na emeryturze dlaczego osoby które przepracowane mają 38-40 lat nie mają PRAWA do 100 % EMERYTURY, ale wszystkie składki są w ZUS dlaczego nam wmawiacie ile to pożyjemy powiem tak lepiej zapytajcie siebie ile pożyjecie bo może te osoby które dostaną mniejszą emeryturę pożyją dłużej od Was co będziecie mieć pełne kapsy napchane pieniędzmi.

  • 5: witkacy z IP: 83.17.85.* (2012-04-26 10:11)

    ...a ja mam jutro wypłate(pensje) i p...tuskoluda+kopaczuwne !!!

  • 6: B B z IP: 62.87.208.* (2012-04-26 10:35)

    W tym kraju same oszustwa.Biedny pracuje a potem szybko niech umiera bo przecież to tylko siła robocza.

  • 7: za postem z IP: 95.48.132.* (2012-04-26 10:59)

    Kopiujcie gdzie sie da- bo admin usuwa! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury. Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!!

  • 8: emeryt z IP: 81.190.159.* (2012-04-26 11:01)

    Kochani ci którzy będą pracowali do 67 roku życia muszą utrzymać bandę darmozjadów które przeszły na wcześniejsze emerytury. W kraju już wszystko sprzedane i nie ma środków na dofinansowanie ZUS-u. I to cała filozofia. A p. Tuski i jemu podobni zapomniał na czyich ramionach doszedł do władzy. Wstyd mi za tych ludzi nie mających pokory, "Solidarność"i tą pseudo transformację. Z jednego bagna wyszliśmy pakując się w jeszcze gorsze!!!

  • 9: B B z IP: 62.87.208.* (2012-04-26 11:06)

    Jak wszyscy teraz potrafią narzekać a jak przyjdzie czas na podejmowanie ważnych decyzji to na głosowanie po co iść. Teraz mamy rezultat wszelkich wyborów.Przed głosowaniem jak słyszę takie wypowiedzi że nie ma na kogo głosować to trafia mnie sz... .Bo jak nikt mi nie odpowiada to biorę się sama do pracy.

  • 10: OB z IP: 87.64.44.* (2012-04-26 11:06)

    Do projektu emerytalnego nalezy dolaczyc przepis, ze emeryci otrzymujacy swiadczenie w oparciu o skladke zdefiniowana nie beda placic podatku PIT.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie