statystyki

Osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury stracą część kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska26.04.2012, 07:17; Aktualizacja: 26.04.2012, 16:15
 • Wyślij
 • Drukuj
Nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej.

Nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej.źródło: ShutterStock

W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nie tylko wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, ale także zmienia zasady korzystania z kapitału początkowego. Obecnie bowiem jest on liczony dla kobiet w wieku 60 lat i dla mężczyzn mających 65 lat.

reklama


Osoby mające długi staż ubezpieczeniowy przechodzące na wcześniejsze emerytury stracą część kapitału początkowego

Jednak nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej. Nie ulega bowiem zmianie zasada, że kapitał początkowy jest liczony dla osób w wieku 62 lat bez względu na płeć. A to może mieć bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanych świadczeń. Im bowiem krótsze dalsze trwanie życia, tym wyższe świadczenie. Może się więc okazać, że kapitał początkowy będzie wypłacany w niższej kwocie, niż to wynika z nowego powszechnego wieku emerytalnego.

– Najwięcej wątpliwości budzą zasady waloryzacji pieniędzy zgromadzonych na koncie emerytalnym – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Projekt ustawy zakłada bowiem, że przy ustalaniu podstawy będącej wyjściem do ustalania wysokości emerytury (już po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego) nie będą już uwzględniane kwoty zwiększeń zgromadzonych składek w wyniku waloryzacji kwartalnej przeprowadzone przy liczeniu emerytury częściowej. Natomiast podstawa wyliczenia właściwej emerytury będzie ustalana na podstawie zwaloryzowanego kapitału zgromadzonego na koncie do końca miesiąca poprzedzającego termin wypłaty emerytury.

250 tys. zł wynosi średnia wysokość kapitału początkowego zgromadzonego przez ubezpieczonego

– Jednak nie wiadomo, czy kwota emerytury częściowej będzie odejmowana od posiadanego kapitału każdego miesiąca, a reszta będzie waloryzowana – zauważa Andrzej Radzikowski.

Możliwy jest też wariant, że po osiągnięciu wyższego wieku emerytalnego od całego kapitału oraz składek będzie odjęta wypłacona kwota. I to, co zostanie, dopiero będzie waloryzowane.

Według wyliczeń przygotowanych przez OPZZ to ostatnie rozwiązanie jest mniej korzystne dla ubezpieczonych. Natomiast Bartosz Nowak, radca prawny, zauważa, że bez przepisów wykonawczych trudno w sposób jednoznaczny stwierdzić, w jaki sposób będzie waloryzowany kapitał emerytalny. Przygotowany projekt jest bowiem nieprecyzyjny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 42

 • 1: beata z IP: 78.8.87.* (2015-07-18 19:55)

  przestańcie panikować ,bo kto jest na wcześniejszej emeryturze i tak ma co roczn ą waloryzację kapitału początkowego ,jak i składek , ajeśli pracuje yo przybywają składki czytajcie dobrze ustawy ze zrozumieniem

 • 2: lusi z IP: 79.175.195.* (2012-08-06 13:21)

  I dobrze niech wywala zus wogole i niebedzie kradziezy i oszustw w tej instytucji ,. pracuje juz 33lata i mam mało lat , a oni chca podniesc emerytury do 67 lat to ja bede miec wtedy 55 lat pracy ludzie to kpiny co ten nasz rzad wyprawia to niemoze tak byc opamietajcie sie w rzadzie

 • 3: mk z IP: 217.28.147.* (2012-05-17 08:17)

  Zabrałeś Babci dowód to teraz weźmiesz Babcię na utrzymanie. Chyba nie wyrzucisz Babci na ulice

 • 4: jedną nogą na emeryturze z IP: 83.11.225.* (2012-05-08 08:45)

  Popieram wypowiedz AB, też mam szczęście/jak to mówi Tusk/ bo mam cały czas pracę- 42 lata składkowe i kilka lat do emerytury, tylko zastanawiam się po co przez całe życie gromadziłem składki emerytalne, kiedy i tak z nich nie wiele skorzystam, mając na uwadze machlojki rządu przy systemie emerytalnym. Brak mi słów na określenie tego co wyczynia rząd ze zwykłymi ludzmi pracy.

 • 5: AB z IP: 89.75.128.* (2012-05-06 13:04)

  Pokolenie lat 50 i 60-tych często pracowało i równocześnie uczyło sie od najmłodszych lat. Takie były czasy. Nie wspomnę o warunkach pracy i standardzie życia, bez wolnych sobót. Ww czasie urlopu jeszcze trzeba było dodatkowo dorabiać bo brakowało wszystkiego.
  Gdy będę miał łaskawe prawo do emerytury w wieku 67l mój staż składkowy wyniesie 52 lata w tym kilka miesięcy nieskładkowych w związku z chorobami. Podobno mam szczęście, że miałem cały czas pracę.
  Nie piszę co o tej reformie i ludziach forsujących te ustawy sądzę bo napewno by ten wpis usunęli.

 • 6: pl z IP: 217.98.7.* (2012-04-29 19:47)

  Tu chodzi o to żeby przez te lata przedłużone okraść emeryta .Im nie zależy i nie chodzi o pracę bo wiedzą dobrze że z roku na rok będzie mniej pracujących tylko żeby nie płacić. J to jest państwo?

 • 7: korina z IP: 89.17.225.* (2012-04-27 15:25)

  Przeklęci złodzieje. Sprzedali i rozkradli cały majątek narodowy, a teraz nas okradają z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Szykują nam eutanazję. Ohydni, przeklęci złodzieje.

 • 8: Annaoj z IP: 31.11.155.* (2012-04-27 10:25)

  Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego tzw emerytury powszechne mogą być zmieniane wg widzimisię kolejnych rządów, a świadczenia uprzywilejowane, niczym święte krowy sa chronione przez prawa nabyte. Czy do zwykłego obywatela ochrona praw nabytych się nie odnosi?. Pracuję już 34 lata, co rusz , pod pretestem dbalości o wysokość ś wiadczeń, jak rozumiem uprzywilejowanych, kolejne ekipy majdruja przy emeryturach i jakoś nikt się nawet nie zająknie o prawach nabytych???

 • 9: przyszły emeryt z IP: 188.33.164.* (2012-04-27 09:44)

  co tu tłumaczyć trzeba utrupić s...synów już nie ma na co czekać będzie jeszcze gorzej jak tak dalej pozwolimy sobą pomiatać, młodzi szkoda czasu na pisanie te przekręty jeszcze gorsze od ACTA.

 • 10: bezrobotny 61 latek z IP: 178.37.152.* (2012-04-27 09:16)

  Banda Złodziei i tyle. Chcę dożyć czasu gdy tacy jak Panowie Thusk i Roztworski będą rozliczani za swoje dzieła. Oby to stało sie jak najszybciej,

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama