statystyki

Zmiany w emeryturach: Od represjonowanych wymagany będzie krótszy staż

autor: Anna Kwiatkowska01.09.2017, 07:00; Aktualizacja: 01.09.2017, 07:35
emeryt, podatki, dokumenty

Uprzywilejowanie w przepisach emerytalnych idzie w parze z innymi korzystnymi rozwiązaniami przyznanymi ustawą 8 czerwca 2017 r. działaczom opozycji antykomunistycznej oraz represjonowanym z powodów politycznych o potwierdzonym statusie działacza opozycji lub osoby represjonowanejźródło: ShutterStock

31 sierpnia weszła w życie nowelizacja przepisów emerytalnych. Dzięki niej osobom działającym w opozycji antykomunistycznej okresy internowania lub więzienia ZUS policzy podwójnie.

Reklama


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • młody(2017-09-01 09:01) Zgłoś naruszenie 473

    Z tego wynika,że cały czas trzeba walczyć-by w przyszłości dostać KOMBATANCKA EMERYTURĘ.

    Odpowiedz
  • Ted(2017-09-01 10:23) Zgłoś naruszenie 341

    Kolesie obdarowują się na przeróżne sposoby.Wstydu nie mają.

    Odpowiedz
  • Tworzy się ...(2017-09-01 08:58) Zgłoś naruszenie 331

    .... nowa komuna ! Zamiast przywileje likwidować tworzy się kolejne prześcigające dawne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karolina(2017-09-01 08:36) Zgłoś naruszenie 311

    Dla represjonowanych? To ile ci represjonowani za PRL/tak rozumiem/ musieliby mieć lat, ile pracować teraz, aby im zmniejszać staż? Moja rodzina za PRL też była represjonowana przez krewnych w USA. Najpierw mój ojciec nie mógł pójść do szkoły lotniczej, bo dwóch wujków w USA/jeden od 1905, drugi od 1911 r./. Mój ojciec zobaczył swoją matkę po 13 latach od jej wyjazdu, nie dostawał paszportu. Moja siostra miała 3 odmowy paszportu, z w/w powodu. Nie dostała się na dziennikarstwo w 1976 z tego powodu, mimo zdanych świetnie egzaminów. Mnie nie należał się akademik i stypendium, mimo że rodzice byli :nauczycielka i technik mechanik. Mogłam startować tylko do szkoły pedagogicznej. Od 1968 roku ciągle inwigilowani, potem jak telefony były powszechne, podsłuchiwani, paczki rozkradane, listy przychodziły uszkodzone. Po strajkach sierpniowych i stanie wojennym musiałam wrócić do miejsca zamieszkania. Nie to co teraz, gdzie można być wszędzie. Takich i podobnie pokrzywdzonych przez PRL było wielu. Nie trzeba było być katowanym.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxx(2017-09-01 08:47) Zgłoś naruszenie 290

    Kolejne przywileje. Gdyby jeszcze więzienie liczyli jako pracę ale dlaczego podwójnie?

    Odpowiedz
  • ewa(2017-09-01 07:32) Zgłoś naruszenie 240

    A dlaczego ! Tym co mieszakli a nie pracowali nie placili ZUS maja jeszce teraz za to placic ? paranoja

    Odpowiedz
  • I(2017-09-01 10:17) Zgłoś naruszenie 214

    iNTERNOWANI NA WLASNE ZYCZENIE Z LAT 80 ,BRONILI SWYCH STOŁKOW I TERAZ WSZYSTKO OSIĄGAJĄ ,CO MAJ powiedziec przodkowie osob z lat prawdziwej walki z przeciwnikiem ,dla dobra i byt wszystkich obywateli w RP ,PRZYKRE LECZ NIESTETY ZAPOMNIANI ,,BO CO ONI ROBILI LEPIEJ JUZ BYLOBY SIE CHOWAC ,I I SIEDZIEC CICHO ,

    Odpowiedz
  • marta(2017-09-01 09:14) Zgłoś naruszenie 171

    Pewnie dostaną ci co utrzymali komunę i potem b. się wzbogacili...tfu...niektórzy "w więzieniu " upaśli się jak *********

    Odpowiedz
  • Represjonowani ?????(2017-09-01 14:40) Zgłoś naruszenie 160

    Przecież to był świetny punkt do CV. Na tym zbiło się kapitał polityczny i dostawało kopa do Sejmu, Partii, Polityki i pieniędzy

    Odpowiedz
  • fizol(2017-09-01 19:16) Zgłoś naruszenie 151

    Jak tak można mieszać w emeryturach, to jest nie etyczne. PO zlikwidowało warunki szczególne dla tych co już mieli przepracowane ponad 15 lat w tych warunkach a teraz PIS promuje takich co byli kilka lat represjonowani. Może traktujmy wszystkich jednakowo? Czy ciężka i szkodliwa praca nie był też dla kraju?

    Odpowiedz
  • Karol(2017-09-01 09:21) Zgłoś naruszenie 150

    Teraz liczy się wiek, a nie staż. Chyba że chodzi o wcześniejsze emerytury. Ale tacy represjonowani to byli za komuny noworodkami??Jak im się chce obniżyć staż???Nic nie rozumiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nie represjonowany(2017-09-01 11:35) Zgłoś naruszenie 130

    Przywilej czy sprawiedliwość dziejowa? Obowiązuje zasada Teraz .k...... My. Tak trzymać . Za pobyt w więzieniu ZUS nalicza po 07% za każdy rok pobytu.Represjonowani dostaną 07% razy 2=1,4%.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawieszone Emerytki(2017-09-01 07:54) Zgłoś naruszenie 122

    A czy po zmianach które wejdą w życie 1.10.2017 r emerytki urodzone w 1953 będą mogły przejść na powszechną emeryturę ??? Kobiety53 nie należały ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani II czy III filara ani OFE - BYŁY WYŁĄCZNIE W ZUS I TAM UCZCIWIE ODPROWADZAŁY SKŁADKI PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT. Kobiety53 w 2012 nie mogły się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze w 2008 r emerytury. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa jak również posłowie i Pan Prezydent twierdzą że w Polsce ustawa nie może działać wstecz. Czy PIS i Pan Prezydent naprawili art. 25 ust.1b wprowadzony 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla najsłabszych (mundurowi dostali 12 lat) który działa wstecz do 2008 r i dyskryminuje Kobiety53 ze względu na płeć i rok urodzenia ?????

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • dobra zmiana(2017-09-02 07:26) Zgłoś naruszenie 112

    A ludzie którzy przepracowali 40 lat,pracowali od 15 roku życia dziś chodzą po śmietnikach .I będą chodzić jeszcze 5 lat .Bo dziś są w wieku 60+,bez żadnej pracy,ani szans na nią.Wizyty w urzędzie pracy to jakaś kpina,żarty.Taka nędza to w tym wieku to tylko w tym kraju.Ich wypracowany kapitał jawnie rozkradają tzw.Misiewicze po 15/20 latach niby pracy.

    Odpowiedz
  • @ nie represjonowany(2017-09-01 14:07) Zgłoś naruszenie 101

    Mylisz się drogi kolego. Nie 0,7% razy 2, tylko 1,3% razy 2 = 2,6%, dlatego że oni nie byli w więzieniu zwykłymi kiciarzami a internowaną elytą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kolo(2017-09-01 07:56) Zgłoś naruszenie 101

    Staż i to w dodatku UBEZPIECZENIOWY a nie pracowniczy czy składkowy jest juz i tak niski, 20/25 lat.

    Odpowiedz
  • grt(2017-09-04 11:45) Zgłoś naruszenie 40

    35/40 lat pracy,wypracowany kapitał=godna emerytura.Sprawiedliwy,prosty ,obiecany system.Kiedy ,nasze władze i związek solidarność maja problem z pamięcią .Dziś ludzie z takim stażem pracy chodzą po śmietnikach,bez żadnych środków do życia.W wieku 60+ mogą o ofercie pracy pomarzyć ,nikt ich nie zatrudni w tym wieku.To jest tragedia,pracowali od 15 roku życia .Nie są to wielkie tysiące takich ludzi z takim stażem pracy,ale są .

    Odpowiedz
  • za staż więzienny otrzymają,drugą emeryturę.......(2017-09-02 15:47) Zgłoś naruszenie 31

    i dodatek kombatancki.A my za komunistyczną służbę wojskową pod przymusem,co otrzymaliśmy,????nawet tego okresu nie chcą zaliczyć jako pracy w charakterze szczególnym tak jak to mieli żołnierze zawodowi.Tworzy się następny zlepek hien postsolidarnościowych.

    Odpowiedz