statystyki

Zmiany w emeryturach: Od represjonowanych wymagany będzie krótszy staż

autor: Anna Kwiatkowska01.09.2017, 07:00; Aktualizacja: 01.09.2017, 07:35
emeryt, podatki, dokumenty

Uprzywilejowanie w przepisach emerytalnych idzie w parze z innymi korzystnymi rozwiązaniami przyznanymi ustawą 8 czerwca 2017 r. działaczom opozycji antykomunistycznej oraz represjonowanym z powodów politycznych o potwierdzonym statusie działacza opozycji lub osoby represjonowanejźródło: ShutterStock

31 sierpnia weszła w życie nowelizacja przepisów emerytalnych. Dzięki niej osobom działającym w opozycji antykomunistycznej okresy internowania lub więzienia ZUS policzy podwójnie.

Ustawa z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany także do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązują one od dziś i na ich mocy okresy osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po 31 grudnia 1955 r. za działalność polityczną oraz internowania na podstawie art. 42 dekretu z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym przy ustalaniu prawa do renty lub emerytury będą uwzględniane podwójnie. Okresy te uznawane są za okresy składkowe.

Dotychczas podwójnie liczono jedynie czas działalności kombatanckiej i działalności z nią równorzędnej, a także czas zaliczany do okresów tej działalności i okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego oraz pracy przymusowej wykonywanej:


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • młody(2017-09-01 09:01) Zgłoś naruszenie 474

    Z tego wynika,że cały czas trzeba walczyć-by w przyszłości dostać KOMBATANCKA EMERYTURĘ.

    Odpowiedz
  • Ted(2017-09-01 10:23) Zgłoś naruszenie 343

    Kolesie obdarowują się na przeróżne sposoby.Wstydu nie mają.

    Odpowiedz
  • Tworzy się ...(2017-09-01 08:58) Zgłoś naruszenie 332

    .... nowa komuna ! Zamiast przywileje likwidować tworzy się kolejne prześcigające dawne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karolina(2017-09-01 08:36) Zgłoś naruszenie 311

    Dla represjonowanych? To ile ci represjonowani za PRL/tak rozumiem/ musieliby mieć lat, ile pracować teraz, aby im zmniejszać staż? Moja rodzina za PRL też była represjonowana przez krewnych w USA. Najpierw mój ojciec nie mógł pójść do szkoły lotniczej, bo dwóch wujków w USA/jeden od 1905, drugi od 1911 r./. Mój ojciec zobaczył swoją matkę po 13 latach od jej wyjazdu, nie dostawał paszportu. Moja siostra miała 3 odmowy paszportu, z w/w powodu. Nie dostała się na dziennikarstwo w 1976 z tego powodu, mimo zdanych świetnie egzaminów. Mnie nie należał się akademik i stypendium, mimo że rodzice byli :nauczycielka i technik mechanik. Mogłam startować tylko do szkoły pedagogicznej. Od 1968 roku ciągle inwigilowani, potem jak telefony były powszechne, podsłuchiwani, paczki rozkradane, listy przychodziły uszkodzone. Po strajkach sierpniowych i stanie wojennym musiałam wrócić do miejsca zamieszkania. Nie to co teraz, gdzie można być wszędzie. Takich i podobnie pokrzywdzonych przez PRL było wielu. Nie trzeba było być katowanym.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxx(2017-09-01 08:47) Zgłoś naruszenie 300

    Kolejne przywileje. Gdyby jeszcze więzienie liczyli jako pracę ale dlaczego podwójnie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewa(2017-09-01 07:32) Zgłoś naruszenie 240

    A dlaczego ! Tym co mieszakli a nie pracowali nie placili ZUS maja jeszce teraz za to placic ? paranoja

    Odpowiedz
  • I(2017-09-01 10:17) Zgłoś naruszenie 224

    iNTERNOWANI NA WLASNE ZYCZENIE Z LAT 80 ,BRONILI SWYCH STOŁKOW I TERAZ WSZYSTKO OSIĄGAJĄ ,CO MAJ powiedziec przodkowie osob z lat prawdziwej walki z przeciwnikiem ,dla dobra i byt wszystkich obywateli w RP ,PRZYKRE LECZ NIESTETY ZAPOMNIANI ,,BO CO ONI ROBILI LEPIEJ JUZ BYLOBY SIE CHOWAC ,I I SIEDZIEC CICHO ,

    Odpowiedz
  • marta(2017-09-01 09:14) Zgłoś naruszenie 181

    Pewnie dostaną ci co utrzymali komunę i potem b. się wzbogacili...tfu...niektórzy "w więzieniu " upaśli się jak *********

    Odpowiedz
  • Represjonowani ?????(2017-09-01 14:40) Zgłoś naruszenie 160

    Przecież to był świetny punkt do CV. Na tym zbiło się kapitał polityczny i dostawało kopa do Sejmu, Partii, Polityki i pieniędzy

    Odpowiedz
  • fizol(2017-09-01 19:16) Zgłoś naruszenie 161

    Jak tak można mieszać w emeryturach, to jest nie etyczne. PO zlikwidowało warunki szczególne dla tych co już mieli przepracowane ponad 15 lat w tych warunkach a teraz PIS promuje takich co byli kilka lat represjonowani. Może traktujmy wszystkich jednakowo? Czy ciężka i szkodliwa praca nie był też dla kraju?

    Odpowiedz
  • Karol(2017-09-01 09:21) Zgłoś naruszenie 150

    Teraz liczy się wiek, a nie staż. Chyba że chodzi o wcześniejsze emerytury. Ale tacy represjonowani to byli za komuny noworodkami??Jak im się chce obniżyć staż???Nic nie rozumiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nie represjonowany(2017-09-01 11:35) Zgłoś naruszenie 130

    Przywilej czy sprawiedliwość dziejowa? Obowiązuje zasada Teraz .k...... My. Tak trzymać . Za pobyt w więzieniu ZUS nalicza po 07% za każdy rok pobytu.Represjonowani dostaną 07% razy 2=1,4%.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawieszone Emerytki(2017-09-01 07:54) Zgłoś naruszenie 122

    A czy po zmianach które wejdą w życie 1.10.2017 r emerytki urodzone w 1953 będą mogły przejść na powszechną emeryturę ??? Kobiety53 nie należały ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani II czy III filara ani OFE - BYŁY WYŁĄCZNIE W ZUS I TAM UCZCIWIE ODPROWADZAŁY SKŁADKI PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT. Kobiety53 w 2012 nie mogły się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze w 2008 r emerytury. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa jak również posłowie i Pan Prezydent twierdzą że w Polsce ustawa nie może działać wstecz. Czy PIS i Pan Prezydent naprawili art. 25 ust.1b wprowadzony 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla najsłabszych (mundurowi dostali 12 lat) który działa wstecz do 2008 r i dyskryminuje Kobiety53 ze względu na płeć i rok urodzenia ?????

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • dobra zmiana(2017-09-02 07:26) Zgłoś naruszenie 122

    A ludzie którzy przepracowali 40 lat,pracowali od 15 roku życia dziś chodzą po śmietnikach .I będą chodzić jeszcze 5 lat .Bo dziś są w wieku 60+,bez żadnej pracy,ani szans na nią.Wizyty w urzędzie pracy to jakaś kpina,żarty.Taka nędza to w tym wieku to tylko w tym kraju.Ich wypracowany kapitał jawnie rozkradają tzw.Misiewicze po 15/20 latach niby pracy.

    Odpowiedz
  • kolo(2017-09-01 07:56) Zgłoś naruszenie 101

    Staż i to w dodatku UBEZPIECZENIOWY a nie pracowniczy czy składkowy jest juz i tak niski, 20/25 lat.

    Odpowiedz
  • @ nie represjonowany(2017-09-01 14:07) Zgłoś naruszenie 101

    Mylisz się drogi kolego. Nie 0,7% razy 2, tylko 1,3% razy 2 = 2,6%, dlatego że oni nie byli w więzieniu zwykłymi kiciarzami a internowaną elytą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • za staż więzienny otrzymają,drugą emeryturę.......(2017-09-02 15:47) Zgłoś naruszenie 51

    i dodatek kombatancki.A my za komunistyczną służbę wojskową pod przymusem,co otrzymaliśmy,????nawet tego okresu nie chcą zaliczyć jako pracy w charakterze szczególnym tak jak to mieli żołnierze zawodowi.Tworzy się następny zlepek hien postsolidarnościowych.

    Odpowiedz
  • grt(2017-09-04 11:45) Zgłoś naruszenie 40

    35/40 lat pracy,wypracowany kapitał=godna emerytura.Sprawiedliwy,prosty ,obiecany system.Kiedy ,nasze władze i związek solidarność maja problem z pamięcią .Dziś ludzie z takim stażem pracy chodzą po śmietnikach,bez żadnych środków do życia.W wieku 60+ mogą o ofercie pracy pomarzyć ,nikt ich nie zatrudni w tym wieku.To jest tragedia,pracowali od 15 roku życia .Nie są to wielkie tysiące takich ludzi z takim stażem pracy,ale są .

    Odpowiedz
  • Krystyna(2018-09-12 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    To skandal że Ci co zrobili zle czy kogoś zabili to dostaną wliczone do emerytury,to chyba żarty!!!!!

    Odpowiedz