statystyki

Świadczenie specjalne dla działacza opozycji tylko za wyjątkowe poświęcenie

autor: Bożena Wiktorowska23.08.2018, 19:00; Aktualizacja: 10.09.2018, 13:30
Decyzje w sprawie przyznania świadczenia specjalnego wymagają wyczerpującego i prawidłowego materiału dowodowego oraz dogłębnej i opartej na zgromadzonym materiale argumentacji.

Decyzje w sprawie przyznania świadczenia specjalnego wymagają wyczerpującego i prawidłowego materiału dowodowego oraz dogłębnej i opartej na zgromadzonym materiale argumentacji.źródło: ShutterStock

Nie ma podstaw do przyznania przez premiera świadczenia specjalnego emerytowanemu działaczowi opozycji demokratycznej w czasach PRL, jeśli jego aktywność nie była wybitna. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, przychylając się do kasacji prezesa Rady Ministrów

Szef rządu nie chciał się zgodzić z wyrokiem wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uchylił jego decyzję dotyczącą odmowy przyznania świadczenia specjalnego.

Renta dla działacza

Spór zaczął się w 2016 r. To właśnie wówczas jeden z prominentnych działaczy Solidarności wystąpił do premier Beaty Szydło z sugestią, że działacz związkowy prześladowany w czasie stanu wojennego zasługuje na przyznanie świadczenia specjalnego. Ale jego sugestia została odrzucona. Przy okazji został pouczony, że wniosek w sprawie przyznania takiego świadczenia może złożyć wyłącznie sam zainteresowany. I tak się stało.

W maju 2016 r. opozycjonista wystąpił o przyznanie mu renty specjalnej za walkę o Niepodległy Byt Państwa Polskiego. Do wniosku dołączył odcinek emerytury z KRUS, opiewający na kwotę 957,68 zł netto. Dodatkowo przedstawił dokument, że w 2011 r. sąd oddalił jego wniosek o zasądzenie od Skarbu Państwa odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu doznanych represji. Sędziowie wówczas wskazali, że wobec wnioskodawcy nie prowadzono postępowania karnego w związku z jego działalnością. Nie był także zatrzymany lub tymczasowo aresztowany, nie został też pozbawiony wolności. Nie trafił także do ośrodka odosobnienia. Nie należy więc do kręgu osób uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia i odszkodowania.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • chłodnym okiem(2018-08-23 20:27) Zgłoś naruszenie 100

  A na jakich zasadach Pan Premier Tusk przyznał świadczenie specjalne Pani Poseł Krzywynos????

  Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2018-08-24 12:03) Zgłoś naruszenie 42

  Tyle wycyganili z budżetu ludzie PiS w związku z doprowadzeniem, własnym zachowaniem, do katastrofy smoleńskiej, że inni też tak chcą. Przykładem dla nich jest córka ś.p. L. Kaczafiego. 3. małżeństwo a usłużny kler milczy. Zabrali tzw. ubekom to niech dadzą tym co walczyli o obecny dobrobyt i ,,wolną" obecnie Polskę.,,Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, przychylając się do kasacji prezesa Rady Ministrów"

  Odpowiedz
 • renia(2018-08-24 07:52) Zgłoś naruszenie 27

  Działacze z bożej łaski - odszkodowania, renty, czego jeszcze będą się domagać?

  Odpowiedz
 • realia(2018-08-25 11:21) Zgłoś naruszenie 10

  Wszystkim tylko nie tym co się należy.35/40 lat pracy,płaconych składkach ZUS ,a nie smieszny KRUS =dobrowolna emerytura .tak powinna wyglądać sprawiedliwość .Jeśli tego nie zrobicie ,nie liczcie na wygrana w wyborach.

  Odpowiedz
 • Zdzich(2018-08-27 04:50) Zgłoś naruszenie 03

  Będąc w opozycji intelektualnej,też się należy ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane