Prezes ZUS Gertruda Uścińska: Wiek emerytalny niedługo zniknie z debaty [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki11.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 11.05.2017, 08:34
Gertruda Uścińska / fot. Wojtek Górski

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUSźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gertruda Uścińska: Systemy emerytalne nie przewidują wypłaty 13. emerytury. Mogłoby to mieć miejsce w Norwegii. U nas takie trzynastki zwiększałyby wydatki o ponad 8 proc. To duże koszty

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • artur(2017-07-14 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na emeryturze i dalej otrzymuje informacje o skladkach , po pierwsze san zus jest niewydolny i kieruja nim politycy a nie fachowcy z calym szacunkiem pani Gertrudo.

    Odpowiedz
  • To Pani mysli o Tusku?(2017-05-16 21:22) Zgłoś naruszenie 10

    Skłaniała się ona do pomysłu emerytury solidarnościowej, która mogłaby rekompensować niskie świadczenia zwłaszcza dla tych, którzy byli przez długi czas bezrobotni lub nie mieli tyle szczęścia w karierze zawodowej.

    Odpowiedz
  • realista51(2017-05-13 16:14) Zgłoś naruszenie 92

    dziady proszalne niech idą do instytucji charytatywnych albo na ulicę ..... nie może być tak , aby emeryt na który ciężko zapracował na swoją krwawicę dzielił się swoją "biedą", to jest bolszewicki system

    Odpowiedz
  • Ferdek(2017-05-13 16:13) Zgłoś naruszenie 06

    Nie za długo znikną też pieniądze w ZUS a, wówczas zniknie także ZUS , tylko okradziony naród zostanie.

    Odpowiedz
  • maja.(2017-05-12 17:06) Zgłoś naruszenie 111

    Ta pani wciska kit pracować emerycie jak najdłużej bo polityka pro rodzinna kosztuje więc w tym rzecz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Go(2017-05-12 00:16) Zgłoś naruszenie 90

    Pani Profesor!Proszę mi wytłumaczyć jak to możliwe,że bede mieć wyższą emeryturę jeśli popracuję dłuzej,skoro od 28 lat otrzymuję placę minimalną? W wieku 60 lat będę mieć za sobą 40 lat czynnej pracy.Tak świetnie płacą w ochronie zdrowia i takich kobiet są tysiące...O warunkach pracy i BHP szkoda pisać. Może warto wziąć się w pierwszej kolejności za warunki pracy,wtedy jest szansa że zdrowsi zechcą pracować dłużej. Nikt mi nie powie,że duży kraj w Europie nigdy nie prowadził celowej polityki emerytalnej.

    Odpowiedz
  • stary pracownik(2017-05-11 19:01) Zgłoś naruszenie 322

    Oczekujemy ustawy dającej możliwość przejścia na zasłużoną emeryturę pracownikom z ponad 40-letnim stażem składkowym. W innym przypadku Prawo i Sprawiedliwość nie powinno używać tej nazwy!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 56+ i zupełnie nic z ZUS(2017-05-11 16:03) Zgłoś naruszenie 353

    W Norwegii to ma miejsce , natomiast w Polsce to my robić mamy do wieku 65 lat , czyli aż o 22 lata dłużej na uprzywilejowanych emerytów w wieku 43 lat górników i mundurowych , albo wcześniej uderzyć w kalendarz - na co liczy ZUS.

    Odpowiedz
  • an(2017-05-11 15:57) Zgłoś naruszenie 162

    W Kanadzie przeciętna emerytura z pierwszego filara wynosi średnio ok. 550 dol. cad. minus 15 % podatku .Pani z ZUS nie dodała ,że trzeba mieszkać tam legalnie 40 lat , aby otrzymać 40 / 40 tej emerytury , a 10 lat POBYTU równa się 10 /40 z całości .co wystarczyć tylko może na życie na ulicy . W POLSCE PRZYMIERZAJĄ SIĘ DO 1000 ZŁ BRUTTO MINUS 18 % PODATKU.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxx(2017-05-11 15:08) Zgłoś naruszenie 174

    Czy ta kobieta naprawdę jest prezesem ZUS, ma jakąkolwiek wiedzę na temat procedur ZUSowskich? Przecież każdy z obywateli odprowadzających składki dostaje co roku prognozę emerytalną, ile kapitału początkowego zgromadził, ile składek odlożył i jaką na tej podstawie ma prognozowaną emeryturę. Jest to PROGNOZA. Jak można powiedzieć że interesant ma się udać do ZUS z prośbą o wyliczenie emerytury, jak odbywa się na to drodze decyzji administracyjnej, która musi być zatwierdzona przez upoważnioną osobą i tak hop siup żadna pani z okienka nie ma prawa nic podać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xaz(2017-05-11 14:46) Zgłoś naruszenie 126

    Pieniądze na emerytury przy tym rozdawnictwie też znikną. A wiek emerytalny PiS i tak będzie musiał podnieść. Niech się tylko umocni u władzy.

    Odpowiedz
  • thadde(2017-05-11 13:50) Zgłoś naruszenie 103

    65 lat dla mężczyzn , natomiast kobiety powinny dochodzic do tego wieku w czasie powiedzmy 10 lat. Ciąć przywileje grup , które je wyszarpały az do ich końca

    Odpowiedz
  • Praca jest dobrem.(2017-05-11 13:13) Zgłoś naruszenie 519

    Wiek przechodzenia ne emeryture powinien zostac utrzymany. Jest to jeden z czynnikow zarzadzania praca, ktora jest dobrem.

    Odpowiedz
  • ewa(2017-05-11 12:59) Zgłoś naruszenie 1311

    jak byłam w ZUS i chciałam się dowiedziec jaki mam już kapitał początkowy z waloryzacją to Pani w informacji mi powiedziały, że jestem pierwszą osobą, która zadaje takie dziwne pytanie. I oni takich wyliczeń nie mają. Tam nie ma informacji tam jest dezinformacja. Niestety.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Albert(2017-05-11 12:31) Zgłoś naruszenie 510

    Podoba mi się podejście Pani Prezes odnośnie wieku emerytalnego. Tak naprawdę niewiele znaczący wskaźnik urósł w Polsce do rangi mitu, który pobudza społeczeństwo do strajków i jest kluczowym punktem programu partii i ruchów politycznych. Trzymam kciuki za skuteczne uświadamianie społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • W Polsce....(2017-05-11 11:57) Zgłoś naruszenie 125

    W Polsce postepuje z jednej strony proces splaszczania emerytur, a z drugiej wzrasta presja silnych grup zawodowych na rozszerzenie stanu spoczynku, ktore - jak twierdza - nie chca zyc w ubostwie na stare lata. Publiczny system emerytalny powinien byc jednakowy dla wszystkich, co nie oznacza, ze swiadczenie ma byc rowne. Publiczna emerytura powinna skladac sie ze swiadczenia naliczonego wedlug skladki zdefiniowanej i dodatku socjalnego przynajmniej na poziomie kwoty minimum egzystencji. Dla kogo publiczna emerytura jest za niska powinien odkladac w III filarze.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jak zwykle(2017-05-11 11:52) Zgłoś naruszenie 84

    Bla, bla, bla ... A logika całkiem z boku.

    Odpowiedz
  • Zawieszona(2017-05-11 11:46) Zgłoś naruszenie 268

    Pani Prezes czy może Pani wyjaśnić kobietom urodzonym w 1953 r które mają zawieszone powszechne emerytury chociaż przepracowały często ponad 35 lat i mają wymagany wiek, czy błąd legislacyjny art. 25 ust.1b został naprawiony???? Kobiety53 nie należały ani do ORMO ani do ZOMO ani PZPR ani SB ani żadnej innej organizacji byłyśmy wyłącznie w ZUSie i tam odprowadzałyśmy uczciwie składki emerytalne przez kilkadziesiąt lat. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa twierdzą że w Polsce ustawa nie może działać wstecz. Dlatego proszę wyjaśnić najsłabszych kobietom53 (mundurowi dostali okres przejściowy 12 lat) czy w Polsce ustawa art. 25 ust.1b wprowadzona 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla kobiet53 może działać wstecz do 2008 r i tak bardzo dyskryminować najsłabszych ze względu na płeć i rok urodzenia ????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • niobis(2017-05-11 11:37) Zgłoś naruszenie 138

    A co z tymi co przeszli w wieku 60 lat na emerytur€ i maja mniej niz 45 lat pracy? Oni maja wyzsze emerytury niz ci co przejda po 45 latach pracy. To wygldan na przekret

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2017-05-11 10:37) Zgłoś naruszenie 480

    Od pomocy społecznej jest MOPS i GOPS a nie ZUS !!!! A w MOPS i GOPS DOKŁADNIE analizować stan majątkowy "biedaka", bo niejeden ma domy, mieszkania, działki ,samochody, setki tysięcy w banku i pracuje za granicą !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz