Uszczęśliwiani na siłę: Seniorzy, którzy wcale nie marzą o przejściu na emeryturę

autor: Paulina Nowosielska19.03.2017, 09:00; Aktualizacja: 19.03.2017, 09:14
Od października tego roku powszechny wiek emerytalny w przypadku kobiet wyniesie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat.

Od października tego roku powszechny wiek emerytalny w przypadku kobiet wyniesie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat.źródło: ShutterStock

Rząd planuje premie dla osób, które zdecydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie emeryci, którzy wcale nie marzą o zakończeniu zawodowej kariery. I seniorzy, którzy chcą zacząć ją w nowej branży

Reklama


Reklama


KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • hola(dzisiaj 16:20) Zgłoś naruszenie 30

    Powinno się dać wybór, możliwość przejścia na emeryturę. Np. nauczycielki. Ledwo chodzą, ciągle biorą zwolnienia lekarskie, nic im się nie chce, znerwicowane, ale blokują miejsca pracy dla młodych po studiach.

    Odpowiedz
  • ela(2017-03-25 09:55) Zgłoś naruszenie 20

    Szanowny panie autorze,proszę pisać w swoim imieniu,bo ja bardzo marzę o przejściu na emeryturę.Ludzie,którzy ciężko pracowali ,a w naszych czasach i soboty i niedziele, marzą o przejściu na emeryturę.Tylko ktoś,kto ma ciepłą posadkę i duże wynagrodzenie chciałby dalej pracować.Prawda?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2017-03-23 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    co by nie zrobiono w Polsce, to i tak będzie biadolenie, ale to taka natura Polaka

    Odpowiedz
  • ja(2017-03-23 08:21) Zgłoś naruszenie 20

    Lewactwo jak zawsze płacze i wprowadza nienawiść do obecnego rządu, który jako jedyny po 1989 chce coś zrobić dla " szarego" obywatela Polski a nie wchodzić w doupę niemcom czy ruskim

    Odpowiedz
  • stare urzedniczki bez zadnych umiejetnosci(2017-03-22 15:23) Zgłoś naruszenie 42

    60 letnie urzedniczki z urzedu miasta we Wroclawiu ani mysli isc na emeryture, mozna sie posikac sekretarki i specjalistki do przekladania papierkow, bez wyksztalcenia, bez kursow, bez jezykow obcych, analfabetki komputerowe, ktore ledwo wiedza jak wlaczyc i jak wylaczyc komputer, pozaklepywaly sie po katach w roznych spolkach miasta i zwiazki zawodowe beda je chronic do 70tki, niektore panie ok 65 ledwo widza, ledwo slysza ale stolka sie trzymaja, a kasa 2 razy wieksza niz mlodzi po studiach, bo przeciez liczy sie staz - 40 lat siedzenia na stolku.... wlasnie samorzady, budzetowka powinny wyczyscic sie z tych zbednych starych ludzi, i dac wreszcie prace mlodym i preznym

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wkurzony (2017-03-21 14:28) Zgłoś naruszenie 80

    Ludzie co za bzdury tu wypisują jeżeli emerytura jest mała to należy ją zwiększyć a nie zmuszać emerytów do pracy,to na początek druga sprawa to po osiągnięciu wieku emerytalnego pracownicy powinni być od razu zwalniani,bo dlaczego młodzi ludzie mają jechać za granicę szukać pracy? bo emeryt chce pracować.Trzecia sprawa 2000 za mało a co z tymi co dostają nie cały tysiąc bo i tacy są. A czwarta sprawa to nauczyciele, jak słyszę to słowo to mnie diabli biorą, grupa ludzi wiecznie nie zadowolonych i mających największe przywileje, grupa niesfornych samolubów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dramat(2017-03-21 07:25) Zgłoś naruszenie 40

    Tylko w Polsce,ludzie w wieku 60+,którzy zaczynali pracować fizycznie ciężko od 15 roku życia pozostają bez żadnych środków do życia przez 5 lat.Są to ludzie,którzy ostatnie lata pracowali na działalności gospodarczej,którą musieli zlikwidować w związku z sytuacją na rynku / biedronki,lidle inne molochy /wykończyły ich.Nie kombinowali z upadłością ,długami ,komornikami itd.Przeszli na zasiłek dla bezrobotnych 8 m-cy i co dalej - śmietnik.Mają wypracowany kapitał,który jawnie jest rozkradany przez tzw.Misiewiczów po 20 latach pracy. narobiło sie emerytów w wieky 40+,a ludzie ze stażem pracy 40+ chodzą po śmietnikach.Tak wygląda prawda w tym kraju.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dramat(2017-03-21 07:23) Zgłoś naruszenie 30

    Tylko w Polsce,ludzie w wieku 60+,którzy zaczynali pracować fizycznie ciężko od 15 roku życia pozostają bez żadnych środków do życia przez 5 lat.Są to ludzie,którzy ostatnie lata pracowali na działalności gospodarczej,którą musieli zlikwidować w związku z sytuacją na rynku / biedronki,lidle inne molochy /wykończyły ich.Nie kombinowali z upadłością ,długami ,komornikami itd.Przeszli na zasiłek dla bezrobotnych 8 m-cy i co dalej - śmietnik.Mają wypracowany kapitał,który jawnie jest rozkradany przez tzw.Misiewiczów po 20 latach pracy.Tak wygląda prawda w tym kraju.

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2017-03-20 20:00) Zgłoś naruszenie 140

    Nie byłoby problemu gdyby zarobki były godne a tym samym emerytury pozwalające na godne dalsze życie.

    Odpowiedz
  • typuczciwyszczerydobolu(2017-03-20 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Po 20,25.30 latach pracy w zakladzie pracownik podlega pod mozliwosc przyznania mu gratyfikacji a uznaniu wieloletniej,nienagannej pracy,na podstawie przepisow.Nie zawsze moze lezec to w interesie zakladu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abi(2017-03-20 15:25) Zgłoś naruszenie 40

    Jest taka prawda ,że pracodawcy często nie szują ani młodych ani tych w wieku emerytalnym , bo się uważają za ich właścicieli i nie zmieni tego od kiedy pójdziemy na emeryturę. Musi się zmienić mentalność , bez wzajemnego szacunku jest to katorga a nie praca.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-03-20 11:11) Zgłoś naruszenie 11

    Bzdura POlityczne niemieckie sprzedajne pismaki.................Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej. Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o Emeryturach Pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali-- gdyż często jako młodsi wiekiem na dzień wyznaczony w nowej ustawie Pomostowej nie posiadali 25 lat pracy ogółem dlatego, od starszych roczników niż 1958rok którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani gdyż mieli na datę wstecznej zmiany ustawy POmostowej często więcej lat pracy w tych warunkach niż Ci co z tych emerytur wg starych zasad korzystali. Ustawą POmostową podzielono więc robotników nie ze względu na staż pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych ale ze względu na datę urodzenia.!! . Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Nowa Ustawa stworzona przez Nich ta z 2008r..o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 12 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku z lat osiemdziesiątych a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy. Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Proszę Pamiętać „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Tak wielu ludzi onegdaj zatrudnionych w takich warunkach nie może obecnie dotrwać do aktualnego wieku emerytalnego. Pani Premier ,przyrzekliście Narodowi ,że będziecie kierować się w Rządzeniu zasadą Społecznej Sprawiedliwości i co ? Gdzie emerytury dla takich osób z 40 letnim stażem pracy. Rozdaliście 500+ (zostawiam bez komentarza) ale czy najpierw spłacono zobowiązania wobec takich robotników jak ja wyżej opisuje . Proszę opamiętajcie się! Już nawet Prezydent Komorowski ten problem zrozumiał. I nagle go olśniło ,że po 40 latach pracy dla takich ludzi powinna się należeć emerytura „jak psu buda” ...a co z Wami?

    Odpowiedz
  • Iwona(2017-03-20 09:52) Zgłoś naruszenie 160

    "Pan Edward po kilku miesiącach odnalazł się na emeryturze. Na jego stare miejsce błyskawicznie wskoczył ktoś młodszy..." I tak właśnie ma być. Młodzi za granicą muszą szukać pracy bo w kraju nie ma szans. Praca na emeryturze ewentualnie tak ALE tylko w prywatnej firmie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • a(2017-03-20 09:30) Zgłoś naruszenie 190

    Dane z artykułu jasno wskazują, że mimo wyższego wielu emerytalnego pracy dla ludzi 50+ nikt nie chciał dać i aktywność w tej grupie była najniższa (czy prawie) w Europie. Teraz zmieni się tylko to, że przynajmniej na chleb dostaną, bo wcześniej musieli prosić o wsparcie rodzinę lub MOPS. Kto się bije o ludzi 50+? Gdzie jest dla nich praca? Czy to taki problem, że ochronią przynajmniej resztki godności i nie będą na starość chodzić po śmietnikach, czy prosić innych o jałmużnę?

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-03-20 09:19) Zgłoś naruszenie 21

    dla Polaka to cokolwiek by nie zrobiono zawsze będą niezadowoleni zgodnie z przysłowiem "jakby nie stanął zawsze d...a z tyłu", w GP coraz częściej artykułu tendencyjne

    Odpowiedz
  • Prażynka(2017-03-19 20:52) Zgłoś naruszenie 255

    Młodzi ludzie nie mają pracy i czekają na miejsca takich pań. Gdyby na miejsce tej pani mogła być zatrudniona jej córka nie zastanawiałaby się, ale skoro po prostu ktoś czeka... niech czeka. To się nazywa sprawiedliwość społeczna, jeśli ta pani będzie miała z czego żyć powinna pomyśleć o młodych, którzy mają wykształcenie, a nie mają pracy. Jeśli nie będzie chętnych dyrektor i tak zatrudni ją spowrotem.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • qwerty(2017-03-19 19:34) Zgłoś naruszenie 164

    Wiecie, kto najlepiej wyjdzie na 10000 plus ? Oczywiście KRUSOWCY. Formalnie nie przepisze przez 2 lata gospodarstwa na dziecko i 10000zł wpadnie w krusowskie łapki....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • takijeden(2017-03-19 18:56) Zgłoś naruszenie 3712

    O kim jest ten artykuł: O Pani Elwirze, która ma pensum 17 godzin tygodniowo+ cztery miesiące w roku wolne. A zapomniałem jeszcze 3 lata tak, tak trzy lata ale jednorazowo nie dłużej niż rok urlopu " na podratowanie zdrowia". Czy autor zapytał się tej szkole ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela... Pewnie ta zła dyrektorka szkoły ma problem z 30 nauczycielami na 100 uczniów Wy tam w GP uważacie, ze wszyscy są albo nauczycielami albo prezesami, naczelnikami, ewentualnie profesorami uczelnianymi, których jedyną publikacja były skrypty dla studentów ostatnio wydane 40 lat temu. No dobrze to zaproponujcie Pani Elwirze-nauczycielce pracę na 3 zmiany, ewentualnie w soboty, niedziele. Do tego pracę na wynik przy taśmie i codzienne porównywanie z 20 lat młodszymi koleżankami. A może prace 65-latki w magazynie i porównanie z 30-latkiem... Okej Pani Elwira być może jest po studiach: To zaproponujcie Jej pracę w IT. Wciąż tu czytam, że są potrzebni tacy specjaliści. Oczywiście nie dworuję sobie z pewnie wymyślonej postaci Pani Elwiry-ale 90% pracuje 24h.-nawet jak teoretycznie jest w domu: Dzisiaj piszecie, ze Polacy są najbardziej zestresowani w Europie. A Wy dziwicie się, ze hasłem wcześniejsza emerytura można wygrać wybory

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracodawca(2017-03-19 18:51) Zgłoś naruszenie 203

    odciągnąć złodziei - pracowników od kasy. Na posadach państwowych nie ma umowy o pracę na dożywocie. Wysłać prezesów do układania chodników i nagle poproszę o emeryturę po 55 latach życia

    Odpowiedz
  • lechita(2017-03-19 18:01) Zgłoś naruszenie 113

    Jak to w naszym nieszczęśliwym kraju bywa, władza sama nie wie czego chce. Raz tak, a raz siak, sami już nie wiedzą jak wykiwać obywatela, jak jeszcze wyrwać parę groszy. Najlepiej niech sejm uchwali, że z dniem dzisiejszym wszyscy pracują za miskę zupy i do śmierci. Dziś szczują jakimś finansowym ochłapem, a z drugiej strony zmuszają pracownika do rozwiązania umowy o pracę by otrzymać emeryturę. Ja bardzo chętnie pracowałbym jeszcze, ale kiedy rozwiązałem umowę to pracodawca pokazał mi figę. Co państwo obchodzi, pracuję czy nie, emerytura mi się należy, bo sam sobie na nią nazbierałem i niech mi urzędnik nie mówi co i kiedy mogę otrzymać. Osiągam wiek emerytalny i tylko od mojej woli zależy co dalej będę robił. Państwo niech pilnuje bym otrzymał to co mi się należy i koniec jego roli. Słucham potem komentarzy typu- czemu obywatele jak szarańcza pędzą na emerytury, odpowiadam- bo lepszy wróbel w garści niż obietnice rządu, który w każdej chwili taką możliwość może cofnąć, jak u Tuska, z dnia na dzień pracuj dwa lata dłużej.

    Odpowiedz