statystyki

Stowarzyszenie Ratuj Maluchy broni raportu: Nam nie chodzi o dobre samopoczucie dyrektorów szkół

05.11.2013, 14:19; Aktualizacja: 06.11.2013, 11:13

Stowarzyszenie Ratuj Maluchy broni swojego raportu wytykającego nieprzygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków. Raport krytykowały wymienione w nim szkoły, konferencje w obronie placówek organizują też kuratoria i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

reklama


reklama


Rodzice sześciolatków przekonują jednak, że pokazali prawdę, tak jak ją widzą ojcowie i matki małych dzieci. Maluchy idą do szkół nieprzystosowanych do ich potrzeb i możliwości , mówi Karolina Elbanowska ze stowarzyszenia Ratuj Maluchy. Podkreśla, że cytowano uwagi rodziców i dotąd nie kwestionowano ich spostrzeżeń. Obecnie natomiast autorzy raportu stali się obiektem nagonki ze strony MEN, a opisujący sytuację rodzice są zastraszani - mówi przedstawicielka stowarzyszenia Ratuj Maluchy.

Karolina Elbanowska dodaje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawia spaczony obraz rzeczywistości zarzucając raportowi nierzetelność. "Tu nie widzę problemu wszczynania debaty, ale próbę malowania trawy na zielono. Zwykli rodzice potwierdzają to co mówi nasz raport, że szkoły nie są przygotowane" - powiedziała Karolina Elbanowska. Skrytykowała też sprostowania dyrektorów szkół urażonych umieszczeniem placówek w raporcie "Nam nie chodzi o dobre samopoczucie dyrektorów szkół i kuratorów i samorządów, nam chodzi o dobre samopoczucie naszych dzieci" - mówiła reprezentantka rodziców protestujących przeciwko posyłaniu do szkoły sześciolatków. 

W piątek w sejmie ma odbyć się głosowanie nad obywatelskim projektem przeprowadzenia referendum edukacyjnego. Jednym z pytań referendalnych dotyczyłoby objęcia obowiązkiem szkolnym sześciolatków.

reklama


Źródło:IAR

Polecane

reklama

  • ręce opadają(2013-11-06 10:22) Odpowiedz 00

    W szkole do której uczęszcza mój sześciolatek (klasa "O") miasto 30 tys na wschodzie Polski, szkoła liczy ok 1200 uczniów, rozpiętość wiekowa 5-16 lat Obraz szkoły- toalety stare, brudne, przeciekające sedesy z wypływającą zawartością, zepsute spłuczki, z rur kapie woda,smród, brak papieru toaletowego, brak ręczników,Sale są przepełnione (czasem 40 dzieci przebywa jednocześnie na 25 m2), brak placu zabaw, bark wyjść na spacery itp, itd i tak można by wymieniać tylko co to da? Przecież miłościwie nam panująca Pani Ministra wie lepiej jak są szkoły (nie)przygotowane.

  • kasia(2013-11-06 10:45) Odpowiedz 00

    Szafy są tak stare że wojne pamiętają -dywanu brak - kącika zainteresowań brak zabawek brak-placu zabaw brak -wszystkiego brak ...a dzieci psychicznie załamane.oto polska rzeczywistość...

  • rodzic(2013-11-05 14:50) Odpowiedz 00

    MEN odwal się od malutkich dzieci Szumilas do dymisji i cały popaprany rząd

  • Plb(2013-11-05 15:47) Odpowiedz 00

    Brawo Elbanowscy. Koniec malowania trawy na zielono. Tutaj ma chodzić o dobro dzieci a nie o dobre imię i dobro pracowników oświaty... Bardzo dobrze się stało, że zostały wytknięte te niedociągnięcia - a jest ich na pewno więcej ... może zacznie się w końcu o tym mówić :)

  • Smt(2013-11-05 17:18) Odpowiedz 00

    Przede wszystkim należy zacząć od tego: działalność państwa Elbanowskich ma charakter społeczny, ochotniczy. Tym państwu, jak i osobom zgłaszającym zastrzeżenia do stanu szkół państwo ani pracodawca nie wypłaca pieniędzy za udzielanie się- robią to, bo w ten sposób rozumieją dobro swoich (i nie tylko swoich dzieci). Słusznie lub nie- to jest ich głębokie przekonanie, niepoparte strumieniem rządowych i unijnych (czytaj- wyjętych podatnikom) pieniędzy. Nie wykonują też tego jako rozkazów przełożonych ani pracodawcy.

    Jest szczytem bezczelności i arogancji władzy wytykanie rzeczywistych (lub wydumanych) uchybień organizacji społecznej, podczas gdy skądinąd organ ustawowo powołany do kontroli- Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła istnienie całego szeregu poważnych niedostosowań szkół do przyjęcia sześciolatków. Za te braki odpowiadają ludzie- z imienia i nazwiska- pobierający publiczne pieniądze.

    Minister Szumilas i premier Tusk powinni więc najpierw uderzyć we własne piersi (i nie tylko) i rozliczyć swoich podwładnych (i siebie samych), a potem brać się za dyscyplinowanie OBYWATELI. Platforma "obywatelska"...

  • Mama 5 latka(2013-11-05 17:17) Odpowiedz 00

    Na papierze każda szkoła może być świetna- dyrektorzy potwierdzą co trzeba jak MEN każe. Ale rzeczywistość ich dopadła, bo każdy rodzic widzi jak wygląda szkoła, jak jest zorganizowana a raczej jak jest niezorganizowana dla młodszych dzieci. W mojej szkole rejonowej 5 latki idą do szkoły na 7 rano. Placyku zabaw nie było i nie ma. Na papierze pewnie mają zajęcia ruchowe zgodnie z podstawą programową, a w rzeczywistości ? odbębniają 5 godzin obowiązkowego przygotowania PRZEDSZKOLNEGO bo w przedszkolu miejsc brak.

  • Panie Premierze(2013-11-05 19:01) Odpowiedz 00

    Panie Premierze lubię Pana, naprawdę. Kibicowałam w każdych wyborach, głosowałam i mam nadzieję wciąż głosować. Ale aż serce ściska jak się patrzy na to jak się pogrążacie. Jestem Pana wyborcą i chce nim być. Jestem też matką i chcę mieć prawo aby decydować. Zdecydowałabym aby posłać do szkoły sześciolatka, uważam że będzie na to gotowy. Czy szkoła będzie? Nie wiem, mam taką nadzieję. Jeśli nie, mam nadzieję znajdę innych, sobie podobnych i będziemy starali się poprawić warunki. Nie po to, aby "wyręczyć państwo, po to, by dać coś od siebie i próbować zmieniać rzeczy, które zmian wymagają. Naprawdę, pozwólcie na to referendum, reforma i tak przejdzie, sześciolatki i tak pójdą do mniej czy bardziej przystosowanych szkół, ale naród poczuje, że ma głos. A tego poczucia mu trzeba. Nie krytykujcie ludzi, którym "za darmo" chciało się zrobić coś dla innych, walczyć o dzieci swoje i nie tylko. Powinniście być dumni z p. Elbanowskich, że znaleźli w sobie siłę i prą do przodu wbrew temu co się wokół nich dzieje. Ja jestem dumna. Jestem dumna, że im się chciało. Tak po prostu, chciało się, za nic. Ludzie zasługują na to prawo głosu, niech zdecydują. Jeśli głos mój głos miał dla Pana w wyborach jakiekolwiek znaczenie niech Pan da mu szansę i teraz.

  • Anna(2013-11-05 19:02) Odpowiedz 00

    A kto zajmuje się dziećmi Elbanowskich jak latają po Sejmie?

  • mama(2013-11-05 20:29) Odpowiedz 00

    @Anna: a co Cię to obchodzi?

    Dziwi mnie trochę fakt, że próbuje się bagatelizować przystosowanie szkół, brak odpowiednich sal i przez wszystkich wyśmiewaną wysokość sanitariatów w szkolnych toaletach. Pamiętam swoją podstawówkę, do której chodziłam 30 lat temu (nie w Warszawie, ale w malej miejscowości na wschodzie Polski) - klasy I-III miały oddzielny budynek z salą gimnastyczną, stołówka, świetlicą, gabinetem stomatologicznym i lekarskim. Wyposażenie w całym budynku było dostosowane do małych dzieci. W IV klasie uczniowie przechodzili do tzw. dużej szkoły, gdzie były już odpowiednie pracownie (chemiczne, fizyczne, biologiczne itp.), dwie sale gimnastyczne, stołówka i gabinety lekarskie... nie wspomnę o tym, że podręczniki dostawaliśmy ze szkoły i nikt nie musiał za nie płacić. Znając stan dzisiejszych szkół i słuchając komentarzy innych rodziców trudno uwierzyć, że ta reforma ma wprowadzić zmiany na lepsze...

  • WIARUS(2013-11-05 22:18) Odpowiedz 00

    W szkołach wszystko należy utajniać , nigdy nie można było powiedzieć ,że coś jest nie tak, natychmiast człowiek stawał się wrogiem systemu. Przed wizytacją dyrektor uprzedał ,żeby nie mówić o problemach, poniewaŻ wizytATORZY pomyślą ,że sobie nie radzimy z dziećmi , a więc po co robić sobie kłopot. TAK BYŁO ZA KOMUNY i wróciliśmy do tego samego momentu. Dyrektorzy i nauczyciele nie maja prawa się wychylać, ponieważ tracą "stołek" , a w dalszej perypektywie również i pracę. LUDZIE SIĘ POPROSTU BOJĄ .Niech wreszcie naród zdecyduje co dla Naszych dzieci będzie dobre !!!

  • mer(2014-02-19 15:42) Odpowiedz 00

    elbanowscy wyczuli koniunkturę, zaraz wystartują do Sejmu:))))))))))))))))) na plecach frajerów!