Już kolejny rząd roluje wymogi dla szpitali

autor: Aleksandra Kurowska07.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:54
lekarz, szpital

Także w przypadku norm budowlanych i przeciwpożarowych dla szpitalnych pomieszczeń od początku było wiele zastrzeżeńźródło: ShutterStock

Resort zdrowia na ostatnią chwilę przesuwa wejście w życie przepisów zmieniających standardy w anestezjologii i intensywnej terapii. Podobnych „akcji ratunkowych” było w ostatnich latach kilka. Powód: zmiany kosztują, a pieniędzy nie ma.

Nowe wymogi – dotyczą m.in. zakupu nowego sprzętu i zmian organizacji oddziałów – miały wejść częściowo już 1 stycznia 2017 r. Jednak zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, termin ten zostanie przesunięty o dwa lata.

W ekspresowym tempie nowelizowane są też przepisy dotyczące lotnisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Resort zdrowia po konsultacjach z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym uznał bowiem, że tyle, ile jest obecnie, wystarczy. W efekcie SOR-om bez lądowisk nie grozi już zamknięcie.

Także w tym roku ostatecznie zapadła decyzja o niewprowadzeniu obowiązkowych ubezpieczeniach od zdarzeń medycznych. Miały z nich być wypłacane odszkodowania dla pacjentów. Kłopot w tym, że nawet od placówek o bardzo niskiej szkodowości ubezpieczyciele chcieli przynajmniej kilkaset tysięcy złotych rocznej składki. Szpitali nie było na to stać. Termin przesuwano, aż w końcu obowiązek zniesiono. Odroczono też termin dla e-dokumentacji. – Przepisy o informatyzacji ochrony zdrowia przewidywały pierwotnie, że placówki medyczne wdrożą ją najpóźniej 1 sierpnia 2014 r. Termin ten dwukrotnie przekładano i obecnie obowiązek ten ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. – mówi Piotr Najbuk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane