Już kolejny rząd roluje wymogi dla szpitali

autor: Aleksandra Kurowska07.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:54
lekarz, szpital

Także w przypadku norm budowlanych i przeciwpożarowych dla szpitalnych pomieszczeń od początku było wiele zastrzeżeńźródło: ShutterStock

Resort zdrowia na ostatnią chwilę przesuwa wejście w życie przepisów zmieniających standardy w anestezjologii i intensywnej terapii. Podobnych „akcji ratunkowych” było w ostatnich latach kilka. Powód: zmiany kosztują, a pieniędzy nie ma.

Nowe wymogi – dotyczą m.in. zakupu nowego sprzętu i zmian organizacji oddziałów – miały wejść częściowo już 1 stycznia 2017 r. Jednak zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, termin ten zostanie przesunięty o dwa lata.

W ekspresowym tempie nowelizowane są też przepisy dotyczące lotnisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Resort zdrowia po konsultacjach z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym uznał bowiem, że tyle, ile jest obecnie, wystarczy. W efekcie SOR-om bez lądowisk nie grozi już zamknięcie.

Także w tym roku ostatecznie zapadła decyzja o niewprowadzeniu obowiązkowych ubezpieczeniach od zdarzeń medycznych. Miały z nich być wypłacane odszkodowania dla pacjentów. Kłopot w tym, że nawet od placówek o bardzo niskiej szkodowości ubezpieczyciele chcieli przynajmniej kilkaset tysięcy złotych rocznej składki. Szpitali nie było na to stać. Termin przesuwano, aż w końcu obowiązek zniesiono. Odroczono też termin dla e-dokumentacji. – Przepisy o informatyzacji ochrony zdrowia przewidywały pierwotnie, że placówki medyczne wdrożą ją najpóźniej 1 sierpnia 2014 r. Termin ten dwukrotnie przekładano i obecnie obowiązek ten ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. – mówi Piotr Najbuk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane