statystyki

Lekarze mogą pozostać w karetkach. Nielicznych

autor: Aleksandra Kurowska06.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:53
1,87 mld zł - tyle NFZ przekaże zespołom ratownictwa w 2017 r.

1,87 mld zł - tyle NFZ przekaże zespołom ratownictwa w 2017 r.źródło: Bloomberg

Resort zdrowia może zrezygnować ze swojego pomysłu, by od 2020 r. w karetkach jeździli tylko ratownicy medyczni oraz pielęgniarki systemu ratownictwa.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.), który wprowadza wiele poważnych zmian, jest już po konsultacjach społecznych. Przewiduje on m.in., że zespoły ratownicze mają składać się z trzech osób o kwalifikacjach wymaganych dla ratownika medycznego lub pielęgniarki PRM. Teraz 75 proc. zespołów podstawowych (bez lekarza) jeździ w składzie dwuosobowym, a te z lekarzem zwykle w trzyosobowych. Po zmianach z ambulansów zniknąć mają kierowcy nieposiadający dodatkowych uprawnień oraz medycy. Zmiana dotycząca lekarzy spotkała się jednak z krytyką części środowiska medycznego.

Naczelna Izba Lekarska oraz część ekspertów zwracają uwagę, że w niektórych sytuacjach na miejscu zdarzenia od razu powinien pojawić się zespół z lekarzem. Ponadto zdaniem NIL po wejściu w życie nowych przepisów więcej osób może trafiać na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) i izby przyjęć. Powód jest oczywisty: nie otrzymają już pomocy lekarskiej na miejscu zdarzenia lub w karetce.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, uważa jednak, że takiego zagrożenia nie będzie. Projekt przewiduje bowiem wprowadzenie w szpitalach na SOR obowiązkowej segregacji pacjentów. – Będzie ona rozdzielała pacjentów wymagających pomocy na poziomie szpitalnego oddziału ratunkowego i tych, którym pomocy udzielić może podstawowa opieka zdrowotna lub nocna i świąteczna pomoc medyczna – wyjaśnia wiceminister.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Rat(2016-12-07 13:13) Zgłoś naruszenie 20

  Przytoczcie przykłady, statystyki w których to udowodniono ze lekarze z zesp S udzielają, procentowo wiecej pomocy w miejscu zdarzenia niż ratownicy medyczni. Poza tym ustawa o PRM mówi ze ZRM jeżdżą do stanów zagrożenia życia czyli automatycznie wyjazd równa się przewoz do szpitala. A że do zespołów trafiają zlecenia z pogranicza śmiechu i żalu, czyja to wina? Zespołów? PS Znam wielu lekarzy którzy sprawdzają się w systemie RM, świetnie sobie radzą w stanach nagłych, a i ******** przewoza do SORów.

  Odpowiedz
 • maciek(2016-12-06 23:06) Zgłoś naruszenie 10

  Zmiany Pisu w sluzbie zdrowie to jedna wielka porazka i oszczednosci na kazdej mozliwej dziedzinie pod przykrywka reform

  Odpowiedz
 • Mruk(2016-12-06 16:08) Zgłoś naruszenie 00

  Ratownik medyczny także jest medykiem zgodnie z ustawa i po nowelizacji tylko z wyższym wykształceniem PISMAKU!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zfrontu(2017-02-07 23:22) Zgłoś naruszenie 00

  Projekt przewiduje wprowadzenie segregacji,ktora bedzie rozdzielala na tych ,ktorzy wymagaja SORu i na tych ,ktorzy moga gdzie indziej(niewystarczajaco chorzy),az osiagna odpowiedni(wymagany) dla SORu poziom ?/ Czy te oddzialy to miejsca katastrof czy pobojowiska(chociaz pewnie czasami tak sie moga prezentowac)?Czy to przygrywk do jakiejs wojny moze?//Student medycyny jest w stanie uzupelnic swoje wyksztalcenie o licencjat ratownika po ukonczeniu studiow,powstrzymujac sie na konieczny czas od podjecia wykonywania swojego wyuczonego zawodu i odwrotnie,ratownik moze kontynuowac swoje wyksztalcenie na wydziale lekarskim.//Podstawa wlasciwie udzielonego swiadczenia medycznego jest prawidlowo postawiona diagnoza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane