statystyki

Więcej pieniędzy na zdrowie. Mniej na pacjentów

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska05.12.2016, 07:38; Aktualizacja: 05.12.2016, 10:06
Marihuana

Losy ustawy wprowadzającej medyczną marihuanę stanęły pod znakiem zapytaniaźródło: ShutterStock

NFZ i placówki medyczne boją się nadchodzącego roku. Wygląda na to, że sytuacja finansowa będzie fatalna i odbije się na chorych.

Mimo że w planie finansowym NFZ na 2017 r. znalazło się o 4,2 mld zł więcej niż rok wcześniej, dostęp pacjentów do leczenia i tak będzie mniejszy. Powód? Podwyżki dla pielęgniarek i poprawa finansowania części terapii spowodują, że pieniędzy na zakup wizyt u lekarza i operacji nie będzie tak dużo, jak mogłoby wynikać ze statystyki. Widoczną na papierze nadwyżkę zjedzą również rosnące koszty działania placówek medycznych. Jednym z głównych powodów, jest podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej.

– Na zmniejszenie kolejek i poprawę dostępności lekarzy w przyszłym roku nie ma co liczyć – mówi w rozmowie z nami jeden z urzędników. – Sytuacja jest dramatyczna. W przyszłym roku może być mniej pieniędzy na leczenie niż w tym. Pomimo wzrostu składki rosną również zobowiązania funduszu np. z tytułu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, finansowanych z budżetu na świadczenia i kosztów wielu procedur. Nie można pominąć tego, że zmniejsza się również realna wartość tych środków – przyznaje Małgorzata Gałązka-Sobotka, wiceprzewodnicząca rady funduszu.

Niepokój o sytuację finansów na przyszły rok wyrażał również p.o. prezes NZF Andrzej Jacyna podczas spotkania z zespołem zajmującym się zdrowiem w Radzie Dialogu Społecznego. – Prezes NFZ wyliczał, że nawet 14 na 16 oddziałów może być w gorszej sytuacji niż w tym roku – mówi jeden z członków zespołu.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • KarlajnG(2016-12-05 12:49) Zgłoś naruszenie 13

    ważne, że jest na wypłaty dla lekarzy i kadry medycznej, która jest co widać po absolwentach uczelni wyższych coraz słabsza, ale po 4000 zł i więcej miesięcznie inkasują, a lekarze to i 10000zł A INNI LUDZIE??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane