statystyki

Błędny numer NFZ apteka pozostawi bez zmian

autor: Elżbieta Dominik04.09.2016, 08:00
Korekta numeru jest dokonywana przez NFZ.

Korekta numeru jest dokonywana przez NFZ.źródło: ShutterStock

Jak powinien postąpić farmaceuta, kiedy pacjent przychodzący z receptą poinformuje go, że lekarz pomyłkowo zapisał numer wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, np. zamiast cyfr 06 – wpisał 08. Czy pracownik apteki może wydać zapisane leki? Czy taki błąd aptekarz może korygować?

Nie, w takim wypadku aptekarz nie powinien dokonywać na recepcie żadnych zmian. Natomiast powinien zrealizować receptę pomimo świadomości błędnego numeru. Tak wynika z wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia, które poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie postawione przez aptekarza.

– Jak wynika z par. 15 pkt 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 62) osoba wydająca leki może zrealizować recepty także w przypadku, gdy adres pacjenta nie jest zgodny z numerem oddziału wojewódzkiego funduszu – mówi rzeczniczka ministra zdrowia Milena Kruszewska.

Korekta numeru jest dokonywana już przez NFZ. – System informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowia zezwala na właściwe przyporządkowanie numeru PESEL pacjenta do właściwego oddziału funduszu i właściwe rozliczenie – wyjaśnia Milena Kruszewska.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane