statystyki

Nowa lista leków dla seniorów to kłopot dla aptek

autor: Justyna Wojteczek, Joanna Pieńczykowska30.08.2016, 09:36; Aktualizacja: 30.08.2016, 10:16
1129 - tyle bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się w wykazie ministra zdrowia

1129 - tyle bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się w wykazie ministra zdrowiaźródło: ShutterStock

Bezpłatne leki dla seniorów to masa nowych problemów dla aptekarzy – tak mówią dziś farmaceuci, którzy czekają na pierwszych pacjentów z takimi receptami. A ci pojawią się prawdopodobnie w większości z ok. 14 tys. polskich aptek już 1 września. Tego dnia wchodzą bowiem w życie przepisy ustawy z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 652). Wprowadzają one bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia. Ich listę ustala minister zdrowia.

W Ministerstwie Zdrowia tuż przed wejściem w życie nowych regulacji rozdzwoniły się telefony. Aptekarze mają wiele wątpliwości, jak postąpić w niektórych sytuacjach, np. czy i kiedy mogą skorygować nieprawidłowo wystawioną receptę, jak zyskać pewność, że receptę wystawiła osoba uprawniona.

O odpowiedzi na wybrane pytania poprosiliśmy urzędników MZ. Wynika z nich, że w przypadku nieprawidłowego wypisania recepty to na lekarzach spoczywać będzie główna odpowiedzialność. Niemniej jednak są sytuacje, kiedy aptekarz będzie musiał zachować szczególną staranność i – w niektórych sytuacjach – nawet odmówić realizacji recepty.

Resort zdrowia przestrzega też: farmaceuta nie ma możliwości samodzielnego wpisania (np. uzupełnienia) na recepcie kodu uprawnienia dodatkowego określonego symbolem „S”. Jeśli pacjent będzie spełniał warunki i domagał się bezpłatnego wydania leku, a na recepcie nie będzie odpowiedniego symbolu – aptekarz może co najwyżej odesłać pacjenta do lekarza. Tylko lekarz wystawiający receptę uprawnionemu seniorowi ma prawo wpisać w polu „kod uprawnień dodatkowych” odpowiedni symbol.

Nowela ustawy refundacyjnej nie tylko dała możliwość wydawania bezpłatnych leków dla seniorów, lecz także wprowadziła inne istotne dla aptekarzy zmiany dotyczące wydawania leków. Przypominamy je.

PROBLEM: Już na początku przyszłego miesiąca w aptekach mogą się pojawić pacjenci z receptami na leki dla seniorów. Za kilka dni wchodzą bowiem w życie przepisy wprowadzające bezpłatne leki z listy ustalanej przez ministra zdrowia dla osób powyżej 75. roku życia. Nakłada to na aptekarzy dodatkowe obowiązki.

Tuż przed wejściem w życie nowych regulacji w Ministerstwie Zdrowia rozdzwoniły się telefony. Aptekarze mają wiele wątpliwości, jak postąpić w niektórych sytuacjach, np. czy i kiedy mogą skorygować nieprawidłowo wystawioną receptę, jak zyskać pewność, że receptę wystawiła osoba uprawniona.

O odpowiedź na wybrane pytania poprosiliśmy urzędników resortu. Wynika z nich, że to głównie lekarze będą ponosić odpowiedzialność w związku z nieprawidłowym wypisaniem recepty. Niemniej aptekarz będzie musiał zachować staranność i w niektórych sytuacjach powinien odmówić realizacji recepty.

1. Jak powinna wyglądać recepta na leki dla seniorów? Czy mogą być na niej zapisane również inne leki niż bezpłatne?


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane