Od 2018 r. Ministerstwo Zdrowia planuje wzrost nakładów na ochronę zdrowia - poinformował szef resortu Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, także od stycznia 2018 r. NFZ ma zostać zastąpiony systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia.

Radziwiłł podkreślił, że wszystkie zmiany przygotowywane obecnie przez resort muszą być dobrze skonsultowane więc "terminy jeśli chodzi o prace nad projektami ustaw mogą się zmienić". "Ale zamiarem naszym jest to, aby wejście w życie poszczególnych rozwiązań dość dalekie jeszcze, było już dziś zapowiedziane" - dodał.

Sprecyzował, że jeśli chodzi o zastąpienie Narodowego Funduszu Zdrowia - "do pewnego stopnia państwa w państwie, systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia" nastąpi to od stycznia 2018 r. Dodał, że nowe rozwiązanie oparte będzie o budżetowe finansowania z państwowego funduszu celowego.

Reklama

Dodał, że także od pierwszego stycznia wprowadzony zostanie Urząd Zdrowia Publicznego". "Projektujemy również, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia, o którym mówiłem rozpoczął się od 2018 r., a skończył w 2025 r." - powiedział.

Minister poinformował również, że rozwiązania dot. podstawowej opieki zdrowotnej wejdą w życie już w połowie przyszłego roku - 2017. "Od 1 lipca 2017 r. mamy nadzieję wprowadzenia nowych zasad kontraktowania; przypominam, że obecne są aneksowane właśnie do połowy przyszłego roku" - dodał.