statystyki

Szpital musi się zaopiekować pacjentem także po zakończeniu leczenia

autor: Małgorzata Raczkowska18.06.2016, 07:00
szpital lekarz

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego, zawiera wiele istotnych informacji zarówno dla samej pacjentki, jak i lekarza, który będzie kontynuował świadczenia zdrowotne związane z przebytą hospitalizacją.źródło: ShutterStock

Operacja przebiegła pomyślnie i po dwóch dniach opuściłam szpital z informacją, że po tygodniu mam się zgłosić na oddział, żeby odebrać wypis i żeby fachowiec zdjął mi szwy. To ważne – usłyszałam – żeby pilnować terminu, bo później mogą być kłopoty – opowiada pani Teresa. – Tak więc karnie stawiłam się o umówionej godzinie tylko po to, żeby się dowiedzieć, że pana doktora nie ma i że mam przyjść jutro o tej samej porze. Tak też zrobiłam. Znów lekarza nie było, nikt nic nie wiedział. Wreszcie od innego doktora usłyszałam, że po co ja w ogóle przyjeżdżam z tymi szwami do szpitala, mogą je zdjąć w rejonowej przychodni. O wypisie nie wspomniał. I zamknął się w pokoju. Jeszcze tego samego dnia wstąpiłam więc do przychodni, żeby zapytać o możliwość zdjęcia szwów. Owszem, było to możliwe, ale potrzebowałam skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Pani doktor szczęśliwie zgodziła się mnie przyjąć, ale zapytała, czy nie uważam, że to idiotyzm z tym skierowaniem, przecież to oczywiste, że szwy muszą zostać usunięte, i to w miarę szybko. Skierowanie jednak wypisała i pobiegłam z nim do rejestracji, żeby się dowiedzieć, że numerków do chirurga już nie ma, ale może pan doktor mnie przyjmie... Przyjął, szwy zdjęła pielęgniarka, wszystko trwało 3 minuty. Nurtuje mnie jednak pytanie, czy tak to powinno wyglądać – zastanawia się zirytowana czytelniczka

Poradnia przyszpitalna znajdująca się przy szpitalu, w którym pacjentka miała wykonywany zabieg, powinna umożliwiać jej również zdjęcie szwów – zapewnia biuro rzecznika praw pacjenta. Jest to tzw. świadczenie pohospitalizacyjne, które ma zostać udzielone w ciągu 30 dni od zakończenia hospitalizacji. Każdemu pacjentowi, który leczył się w szpitalu, przysługuje ono, jednak musi być związane z przebytym wcześniej leczeniem w szpitalu i powinno być udzielone przez tę placówkę, która leczyła pacjenta. Powyższe kwestie zostały szczegółowo uregulowane w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do wypełnienia takiego świadczenia nie jest wymagane żadne skierowanie, a termin zdjęcia szwów powinien zostać wskazany jako zalecenie w karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego.

Niezależnie od tego pacjentka miała możliwość zdjęcia szwów w poradni specjalistycznej u innego świadczeniodawcy niż szpital, w którym się dotychczas leczyła. Wówczas niezbędne jest skierowanie, które powinna otrzymać przy wypisie ze szpitala wraz ze wskazaniem terminu zdjęcia szwów w zaleceniach w karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia (patrz podstawa prawna) szpital wydaje pacjentowi, stosownie do jego stanu zdrowia, niezależnie od karty informacyjnej, następujące dokumenty:


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Atylla(2016-06-19 22:55) Zgłoś naruszenie 20

    Chory kraj,a najwięcej służba zdrowia.Szwy to szwy i wiadomo,że trzeba je usunąć,a do tego nie potrzebne powinno skierowanie i wyznaczona placówka zdrowia.Termin ich zdjęcia, powinna znać każda wykwalifikowana pielęgniarka,nie mówiąc już o lekarzu.Nawet zwyczajny człowiek,po wyglądzie zszytej rany,będzie wiedział czy już można je usunąć.

    Odpowiedz
  • ixh(2019-01-03 18:24) Zgłoś naruszenie 10

    w Olsztynie po operacji w szpitalu przychodnia przy szpitalu tez robi CYRK i mimo wypisu ze szpitala, wazna rejestratorka (strasznie niemiła i zła na caly swiat ze musi pracować w rejestracj chyba) odsyla po skierowanie do lekarza i nie chce rejestrować w wyznczonym przez lekara na wypisie terminie zdjęcia szwów ...... po prostu cyrk po 5 godz, lataniu i czekaniu nie zarejestrowala na zdjecie szwów bo o 14 skonczyla prace!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane