statystyki

Ochrona zdrowia: Koniec ze sprzedażą szpitali

autor: Aleksandra Kurowska20.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 20.06.2016, 10:48
Lekarz, zdrowie, szpital

Poprawić ma się zarządzanie placówkami oraz właścicielska kontrola nad nimiźródło: ShutterStock

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która zablokuje możliwość przejęcia przez podmioty prywatne publicznych placówek zdrowotnych. W ustawie utrzymano także kontrowersyjne zapisy o zakupie przez samorządy świadczeń medycznych.

Nowelizacja wycofuje też zapisy o przekształcaniu w spółki placówek generujących straty. Obecnie w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (SPZOZ) jego organ założycielski musi pokryć stratę lub zlikwidować placówkę, inaczej ulegnie ona przekształceniu w spółkę. Z kolei w podmiotach, które są spółką, a podmiot publiczny ma w nich większościowy pakiet udziałów (np. samorząd lokalny, uczelnia medyczna), będzie zakaz sprzedaży więcej niż 49 proc. udziałów. To w praktyce oznacza, że znalezienie inwestora może się okazać bardzo trudne, bo nie będzie miał on decydującego głosu. Za to samorząd będzie mógł przekazać swój szpital lub przychodnię innemu podmiotowi publicznemu.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane